Komedie romantyczne – można je lubić, można ich nie znosić, można uważać, że są przesłodzone. To jednak istotna gałąź kina, która od wielu dekad przynosi twórcom znaczące zyski finansowe i rozpala notowania box-office’u. Legendami tego gatunku są między innymi Doris Day, Tom Hanks, Julia Roberts czy Reese Witherspoon. Przygotowaliśmy dla Was ranking dziesięciu niezapomnianych romansów komediowych – to filmy, które trzeba znać, a większości trudno nie pokochać.
Najlepsze komedie romantyczne – ranking 10 tytułów
“Jak poślubić milionera” (1953)
Komedia romantyczna o trzech nowojorskich modelkach, które obracają się w zamożnym towarzystwie, by zapolować na bogatych mężów. W obsadzie same ikony – Marilyn Monroe, Lauren Bacall i Betty Grable. Dużo slapsticku i odważnego, jak na rok produkcji, humoru; sporo blichtru i wizualnych szaleństw. To przy okazji jeden z pierwszych filmów zrealizowanych w szerokoekranowym formacie CinemaScope.
“To właśnie miłość” (2003)
Film określany jako klasyk – nie tylko wśród komedii romantycznych, ale też współczesnych filmów o tematyce świątecznej. Opowieść o tym, że miłość niejedno ma imię, a pozornie niezwiązane ze sobą osoby mogą być pionkiem w rozgrywce “sił wyższych” – każdy ma prawo do miłości i każdy może na nią liczyć.
Uderzająca jest przede wszystkim obsada “Love Actually”. W tym kultowym filmie, który od lat nie schodzi z czołówek rankingów najlepszych rom-comów, zagrali między innymi: Colin Firth, Liam Neeson, Hugh Grant, Keira Knightley, Martin Freeman, Alan Rickman, Rowan Atkinson, Claudia Schiffer, Denise Richards i Shannon Elizabeth.
“Pretty Woman” (1990)
Julia Roberts w filmie, który przełamał konwencję komedii romantycznych – główną bohaterką jest bowiem czarująca prostytutka, która rozkochuje w sobie wpływowego biznesmena. Co ciekawe z początku obraz ten miał być opowieścią “ku przestrodze” o życiu pracownic seksualnych w Kalifornii, ale postanowiono, że lepiej sprawdzi się w komediowej formule. Był to jeden z największych hitów kasowych lat dziewięćdziesiątych, który odtwórczyni głównej roli przyniósł Złoty Glob oraz nominację do Oscara.
“Notting Hill” (1999)
Roberts był w latach 90. ikoną filmowych komedii i zagrała podobną kreację w “Notting Hill” z 1999 roku. Scenariusz tej produkcji przygotował zresztą Richard Curtis, czyli twórca wspomnianego “To właśnie miłość”. To piękna historia romansu między pracownikiem księgarni (Hugh Grant) a amerykańską aktorką (Roberts), która przypadkiem odwiedza jego sklep. Na koncie film ma między innymi nagrodę BAFTA, nagrodę Empire oraz statuetkę od Brytyjskiej Akademii Filmów Komediowych. Odtwórcy ról głównych byli nominowani do Złotego Globu.
Najlepsze komedie romantyczne – TOP 10
“Dziennik Bridget Jones” (2001)
Pozostajemy w Wielkiej Brytanii. Pierwsza część trylogii z udziałem pechowej, ale uroczej Bridget Jones (Renée Zellweger) to dziś prawdziwy klasyk gatunku. Bohaterka tytułowa to dziś ikona popkultury, a sam film zestarzał się nad wyraz dobrze. To zasługa zabawnego scenariusza, sympatycznej postaci centralnej i uroku osobistego samej Zellweger.
“Sabrina” (1954)
Odrobinę schematyczna komedia romantyczna, która przypomina bajkę o Kopciuszku. W filmie dwaj bogacze zakochują się w córce swojej szofera. Audrey Hepburn tworzy tu rolę równie porywającą i ikoniczną, jak ta ze “Śniadania u Tiffany’ego”, a towarzyszący jej na ekranie Humphrey Bogart jest iście magnetyzujący.
“50 pierwszych randek” (2004)
Adam Sandler i Drew Barrymore w filmie, który mógł okazać się dekonstrukcją komedii romantycznej – główny gwiazdor znany jest przecież z ordynarnego poczucia humoru i komedii, które w opinii krytyków często uchodzą za dość prostackie. “50 pierwszych randek” dalekie jest jednak od “Farciarza Gilmore’a” czy “Chucka i Larry’ego”; to film romantyczny, nakręcony w tradycji “Dnia świstaka”, zyskujący dzięki chemii Barrymore i Sandlera.
Najlepsze komedie romantyczne – co warto obejrzeć?
“Bezsenność w Seattle” (1993)
Komedia romantyczna z akcją osadzoną w okresie świąt Bożego Narodzenia. Bohaterów poznajemy w scenach wigilijnych, a następnie akcja przenosi się o jeden dzień do przodu – uczestniczymy w bożonarodzeniowym szaleństwie. W Sylwestra postacie ulegają refleksji i zadumie: i Annie (Meg Ryan), i Sam (Tom Hanks) zdają sobie sprawę, że czegoś w ich życiu brakuje…
Oczywiście nie na długo, bo film jest sztandarowym romansem od Nory Ephron (tej samej, która dała widzom “Masz wiadomość” czy “Kiedy Harry poznał Sally”). “Bezsenności w Seattle” bardzo służy czas, w jakim osadzono akcję. Jest to czas magii, wielkich uniesień i przemiany w życiu. Przekonują się o tym główni bohaterowie.
“Zakochana złośnica” (1999)
Rok 1999 przyniósł widzom wiele młodzieżowych komedii – poza “American Pie” pojawiły się między innymi “Cała ona”, “Cheerleaderka”, “To mnie kręci” i “Ten pierwszy raz”. Dużym sukcesem okazała się też (bardzo) luźna adaptacja “Poskromienia złośnicy” Szekspira – o podobnym tytule, “Zakochana złośnica”. W filmie swoje przełomowe role stworzyli Heath Ledger, Joseph Gordon-Levitt i Julia Stiles.
Bohaterkami są dwie siostry, z których jedna jest zbyt młoda, by umawiać się na randki – przynajmniej według ojca. Dopiero, kiedy Katarina (Stiles) znajdzie sobie chłopaka, młodsza Bianca (Larisa Oleynik) będzie mogła pójść w jej ślady. Zakochany w Biance Cameron (Gordon-Levitt) gotów jest zrobić wszystko, by tytułowa kapryśnica wpadła w ramiona jakiegoś przystojniaka. Traf pada na szkolnego gagatka (Ledger).
“Deszczowa piosenka” (1952)
Film, który sprawdza się zarówno jako klasyczny musical, pocieszna komedia z wątkiem romantycznym i hollywoodzkie love story. Piosenki i układy taneczne doskonale podkreślają pasję, jaka narodziła się między Debbie Reynolds a Gene’em Kellym. Do kultowej sceny w deszczu nawiązuje między innymi melodramat “Brooklyn” z Saoirse Ronan.