Prawdziwe zdarzenia zainspirowały mnóstwo filmów – nie tylko kino wojenne czy dramaty historyczne, ale też produkcje o tematyce sportowej. W Hollywood tego typu historie od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem – widzowie uwielbiają przecież kino o wzlotach, upadkach i wszystkim, co pomiędzy; o walce o swoje marzenia i zwycięstwie. Przygotowaliśmy dla Was dziesiątkę najlepszych filmów sportowych, które oparte są na kanwie faktycznych wydarzeń lub opowiadają o prawdziwych zawodnikach.
Filmy sportowe na faktach – 10 najlepszych tytułów
„Wściekły byk” (1980)
Film mocny i wyczerpujący niczym pojedynek bokserski – zapewne taki był zresztą cel reżysera, Martina Scorsese. Jest to dramat biograficzny traktujący o życiu Jake’a LaMotty – boksera wagi średniej, znanego pod pseudonimami „Byk z Bronksu” lub „Wściekły Byk”. Robert De Niro przeszedł na ekranie prawdziwą metamorfozę, a do swojej roli przytył blisko trzydzieści kilogramów. Kreację nagrodzono zresztą Oscarem.
„Niepokonany Seabiscuit” (2003)
Oparta na faktach historia ogiera wyścigowego, który z początku nie był ulubieńcem tłumów, a zanim wyrósł na czempiona, musiał przejść mozolne treningi pod okiem surowego trenera (w tej roli Tobey Maguire). Akademia Filmowa przyznała produkcji siedem nominacji do Oscarów, w tym za najlepsze dzieło roku.
„Fighter” (2010)
Nagrodzony Oscarem film o życiu, wzlotach i upadkach Micky’ego Warda – boksera wagi półśredniej. Mark Wahlberg bryluje na ekranie w roli tytułowej, a Christian Bale pojawia się jako jego trener i jednocześnie brat – z taką obsadą trudno o klapę i film, faktycznie, dużo zyskuje na wiarygodnym aktorstwie.
Najlepsze filmy sportowe oparte na autentycznych historiach
„American Underdog” (2021)
Zachary „Shazam” Levi w klasycznie napisanym dramacie sportowym o sukcesach, porażkach i walce o własne marzenia. Gwiazdor kina superbohaterskiego występuje tu jako Kurt Warner – zawodnik futbolu amerykańskiego i członek prestiżowej ligi NFL (National Football League). W obsadzie także Dennis Quaid i gwiazda „Czystej krwi” Anna Paquin.
„Ali” (2001)
Film często porównywany do „Wściekłego byka”, choć trochę odstający od niego kunsztem artystycznym. Obraz skupia się na burzliwym życiu Muhammada Alego – boksera, uchodzącego za najważniejszego pięściarza w dziejach. Film przepadł w notowaniach box-office’u, ale zgarnął kilka prestiżowych nagród; odtwórca roli głównej Will Smith był nominowany do Oscara.
„Ośmiu z zespołu” (1989)
Dramat sportowy o skandalu związanym z zawodnikami prestiżowej drużyny bejsbolowej, Chicago White Sox. Film, który z pewnością porwie miłośników tego sportu, a i „przeciętnych” widzów uwiedzie za sprawą starannie dobranej obsady (grają tu Charlie Sheen, Michael Rooker, Christoper Lloyd i John Cusack).
„Piosenka Briana” (1971)
Słynny amerykański film telewizyjny o Brianie Piccolo – zawodniku Chicago Bears, który dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory i pozostało mu kilka tygodni życia. Rolę tytułową zagrał w „Piosence…” zmarły niedawno James Caan, nominowany za swoją kreację do statuetki Emmy.
Najlepsze filmy sportowe na faktach – TOP 10
„Jestem najlepsza. Ja, Tonya” (2017)
Film o życiu łyżwiarki figurowej Tonyi Harding, uwikłanej w niefortunne zdarzenie, które przyniosło przykre konsekwencje (wypadek rywalki). Dramat o hipokryzji, obsesji i dążeniu do perfekcji za wszelką cenę. Świetny aktorsko; pada w nim kultowy cytat-poradnik: „You f*ck dumb. You don’t marry dumb”.
„Tytani” (2000)
Denzel Washington, Ryan Gosling i Hayden Panettiere w dramacie sportowym o tematyce futbolowej – stawianym za wzór w swoim gatunku m.in. przez Fandango, „USA Today” czy „Men’s Journal”.
„Ostatni skok: Historia Grega Louganisa” (1997)
Film telewizyjny o Gregu Louganisie – mistrzu pływania i zawodniku Igrzysk Olimpijskich, który okazał się homoseksualnym mężczyzną i ściągnął na siebie uwagę całej Ameryki – zresztą nie tylko.