Filmy sportowe, które trzeba znać

Filmy sportowe, które trzeba znać
Filmy sportowe, które trzeba znać. Zdjęcie: unsplash.com

Przygotowaliśmy 3 propozycje filmów, które absolutnie każdy fan zmagań sportowych powinien zobaczyć. Różne historie łączy zacięta rywalizacja, mocne charaktery, a także pięcie się na szczyt po wielu upadkach.

Rocky (1976)

„Rocky” to historia Rocky’ego Balboa, włoskiego boksera-amatora granego przez Sylvestre’a Stallone’a, który dorabia jako zawodnik w podrzędnym klubie. Niespodziewanie przydarza mu się okazja zawalczenia o tytuł Mistrza Świata wagi ciężkiej. 

Film światową premierę miał 20 listopada 1976 roku, a za reżyserię odpadał John G. Avildsen. Co ciekawe, scenariusz napisał nie kto inny, jak Sylvester Stallone. Produkcja otrzymała trzy Oscary spośród aż dziesięciu nominacji. To niejedyny sukces, jaki odniósł. Zarobił ponad 150 mln dolarów, a Stallone stał się nie tylko najbardziej znanym aktorem, ale również jednym z najbogatszych. Na sukcesie filmu zyskała również bukmacherka, ze względu na rosnącą popularność zakładów sportowych, które również w produkcji zostały zaprezentowane, jako nieodłączny element walk bokserskich. 

Jednym z najbardziej znanych cytatów z „Rocky’ego” wypowiadanych przez głównego bohatera jest: Nie jest ważne, jak mocno potrafisz uderzyć. Ważne jest, jak mocno potrafisz dostać i pójść dalej. Dla wielu osób to ogromna motywacja. 

Męska gra (1999)

Głównym bohaterem filmu jest Tony D’Amato (Al Paciono), trener zespołu futbolistów amerykańskich Miami Sharks, który traci poparcie właścicieli, Christiny Pagniacci (Cameron Diaz), ze względu na brak osiągnięć sportowych. Sytuacja pod koniec sezonu zmusza go do postawienia na młodego, niedoświadczonego zawodnika, który ma odmienić losy drużyny. Jest nim Jamie Foxx (Willie Beamen), będący trzecim w hierarchii rozgrywającym. Pomimo popełniania wielu błędów, radzi sobie coraz lepiej, budując pewność siebie. Sytuacja komplikuje się, gdy do zdrowia powraca podstawowy gracz. 

Film „Męska gra” swoją premierę miał 16 grudnia 1999 roku, a za reżyserię odpowiadał Oliver Stone, współautor scenariusza wraz z Johnem Loganem. Większość scen kręcono w Miami. Film po dziś dzień jest niejako przewodnikiem dla trenerów, w jaki sposób motywować zawodników, aby podnieśli się z samego dna. Wygłoszone w produkcji przemówienie Tony’ego D’Amato granego przez Ala Pacino uzyskało status kultowego. Jednym z cytatów, który na pewno warto znać, jest: W tym sporcie liczy się coś więcej niż zwycięstwo. Tworzysz coś wielkiego. Jak Lombardi, Tittle, Sammy Baugh, Unitas i setki innych. Ty jesteś jednym z nich. Powinieneś to cenić, bo gdy to stracisz… to już na zawsze.

Diego Maradona (2019)

Film przedstawia historię jednego z największych i najbardziej skomplikowanych piłkarzy na świecie, Diego Maradony. Ukazuje losy młodego chłopca o wyjątkowym talencie, który wychowuje się w świecie mafijnych rozgrywek. Niestety, nie potrafi udźwignąć sukcesów, uwielbienia i sławy, które spadają na niego wraz z kolejnymi osiągnięciami sportowymi. 

Reżyserem filmu jest Asif Kapadi. Dokument sportowy, który światową premierę miał 19 maja 2019 roku, przedstawia drogę zawodową Maradony w barwach Napoli, a także jego losy, gdy sława zaczyna być dla niego ogromnym ciężarem. Argentyńczyk ukazany jest również jako wyjątkowo rodzinna osoba, pełna ciepła i wrażliwości. Film oparty na faktach pokazuje blaski i cienie sukcesu i tego, jaką cenę trzeba zapłacić za bogactwo osiągane w futbolu, w sporcie ogólnie czy też na rynkach inwestycyjnych u brokerów fx.

Diego Maradona przeszedł do historii jako największy, ale i najbardziej kontrowersyjny zawodnik. Na kartach historii sportu zapisała się przede wszystkim jego bramka w ćwierćfinałowym meczu z Anglią na Mundialu 1986 (Argentyna po raz drugi w historii została Mistrzem Świata), która wzbudza kontrowersje, ponieważ prawdopodobnie zawodnik trącił piłkę ręką. Sam piłkach skwitował sytuację tak: Nawet jeśli była to ręka, to była to ręka Boga i głowa Maradony.

Czy widzieliście już wszystkie przedstawione wyżej filmy? Jeżeli nie, czas nadrobić zaległości, bo sportowych tytułów godnych uwagi jest jeszcze wiele!

Previous Article
Recenzja filmu - „Miłość jak miód” (2024)

Recenzja filmu - „Miłość jak miód” (2024)

Next Article
The Traitors Zdrajcy - program tv tvn, uczestnicy, kto wygrał?

The Traitors Zdrajcy - program tv TVN, uczestnicy, kto wygrał?

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share