Top 5: Polskie filmy na Amazon Prime Video, które warto obejrzeć

Najlepsze polskie filmy na Prime Video
Najlepsze polskie filmy na Prime Video – TOP 5 / Foto: Kino Świat, Aurum, Canal+

W ofercie platformy streamingowej Amazon Prime Video dominują produkcje amerykańskie, więc łatwo przeoczyć kilka europejskich perełek. Wielkim szokiem dla wielu może okazać się, że na Prime Video dostępne jest kontrowersyjne “Nieodwracalne” – najsłynniejszy (a może niesławny) projekt w reżyserii Gaspara Noé. Także polskie filmy często umykają subskrybentom tego serwisu. Dlatego przygotowaliśmy dla Was przegląd pięciu najciekawszych produkcji z Polski, którym warto poświęcić swój czas.

Najlepsze polskie filmy na Prime Video. Co warto obejrzeć?

“Żeby nie było śladów” (2021)

Wstrząsający dramat, którego bohaterem jest postać autentyczna, Grzegorz Przemyk. Był to maturzysta i poeta, który zmarł w wieku zaledwie osiemnastu lat, 14 maja 1983 roku. Został zatrzymany przez milicję, gdy świętował zdaną maturę z przyjaciółmi. Ponieważ nie miał przy sobie dokumentów tożsamości, trafił na komisariat, gdzie był katowany przez trójkę funkcjonariuszy. Zmarł po dwóch dniach w szpitalu, na skutek ciężkich obrażeń brzucha.

Film “Żeby nie było śladów” Jana Pawła Matuszyńskiego bazuje na tej szokującej historii. Obraz był nominowany do Orła w trzynastu (!) kategoriach i zdobył jedną statuetkę (za rolę Jacka Braciaka). Pokazano go m.in. na festiwalach w Londynie, Hajfie, Sao Paulo czy Göteborgu; był to też polski kandydat do Oscara za film zagraniczny (nominacji nie otrzymał). W obsadzie Tomasz Ziętek, Aleksandra Konieczna, Robert Więckiewicz, Andrzej Chyra i Tomasz Kot.

“Fucking Bornholm” (2022)

Maciej Stuhr, Grzegorz Damięcki, Jaśmina Polak i Agnieszka Grochowska w polskim komediodramacie o majowym weekendzie przeobrażającym się w udrękę. Poznajemy dwie zaprzyjaźnione pary, które – jak co roku – organizują wyjazd do Danii, na tytułową wyspę Bornholm. Spędzą tu długi weekend pod gołym niebem, w kamperze. Niespodziewanie dochodzi do spięcia z udziałem ich dzieci. Pojawia się konflikt i ujawniają się poważne problemy. Niektórzy zaczynają kwestionować, czy na pewno są szczęśliwi w swoim życiu.

Film o burzy emocjonalnej, wypaleniu małżeńskim i kryzysie wieku średniego. Skłania do refleksji, jest technicznie przyzwoity, a niekiedy imponujący, jego ścieżka dźwiękowa i dobór piosenek budzą skojarzenia z zagranicznymi produkcjami. Naszą recenzję “Fucking Bornholm” w reżyserii Anny Kazejak przeczytacie pod danym linkiem.

“Śniegu już nigdy nie będzie” (2020)

— Zhenia, rosyjskojęzyczny imigrant ze Wschodu, pracuje jako masażysta w Polsce i staje się postacią o charakterze guru w zamożnej, zamkniętej społeczności swoich klientów. (zarys fabuły; źródło: Prime Video)

Komediodramat Małgorzaty Szumowskiej “Śniegu już nigdy nie będzie” zyskał całkiem ciepłe recenzje krytyków, chwalony między innymi za za pokrzepiającą tematykę, ciekawe obserwacje, satyryczny wydźwięk oraz empatię reżyserki. Twórczyni “Body/Ciała” w swoim nowszym dziele nawiązuje choćby do “Stalkera” Tarkowskiego, co samo w sobie powinno stanowić rekomendację do seansu. Całość uświetniają występy takich sław jak Agata Kulesza, Maja Ostaszewska, Katarzyna Figura, Łukasz Simlat czy Weronika Rosati.

Czytaj też: TOP 10 – najlepsze polskie filmy do obejrzenia na Netflixie

Najlepsze polskie filmy na Prime Video – przegląd TOP 5

“Apokawixa” (2022)

Moda na flirt z kinem grozy w polskim kinie trwa w najlepsze. “Apokawixa” to pierwszy w historii polski zombie-horror – jesteśmy pewni, że nie ostatni. Czego w tym filmie nie ma… Są wege-zombiaki i zabójcze, morskie sinice, są dziesiątki nastolatków, robiących za mięso armatnie w scenie masakry na imprezie. Sebastian Fabijański przemawia seksownie niskim głosiwem jako odklejony od rzeczywistości leśny traper, a potem śpiewa na scenie w rockandrollowym zrywie; Cezary Pazura zakasuje rękawy, by naparzać się z trupami na gołe pięści. Potrzebujecie więcej dowodów na to, że “Apokawixę” warto obejrzeć? Film dostępny na Amazon Prime Video; po premierze streamingowej trafił na listę Top 10 najpopularniejszych produkcji tej platformy.

Pełną recenzję komedio-horroru z udziałem Fabijańskiego, Tomasza Kota, Matyldy Damięckiej i Konrada Eleryka przeczytacie tutaj.

“Pod Mocnym Aniołem” (2014)

— Jerzy jest znanym pisarzem i alkoholikiem, który sprytem i wdziękiem kamufluje swój problem z uzależnieniem. Jako częsty gość ośrodka rehabilitacyjnego spotyka innych uzależnionych z różnych środowisk społecznych. (zarys fabuły; źródło: Prime Video)

Dramat na podstawie powieści Jerzego Pilcha o tym samym tytule. Reżyserem i scenarzystą jest Wojciech Smarzowski – jeden z najwybitniejszych współcześnie działających twórców polskiego kina. Na Prime Video znajdziecie też jego inne produkcje: “Wesele” (2021), “Kler” (2018) czy “Wołyń” (2016). W “Pod Mocnym Aniołem” Smarzowski przygląda się horrorom choroby alkoholowej, robiąc to w typowy dla siebie sposób – boleśnie realistyczny, a przy tym z nutą surrealizmu. Jest szokująco, bywa komicznie (w sposób czarno-komediowy), całość “bije po gębie”. Genialnego Roberta Więckiewicza nominowano do Orła i przyznano mu wyróżnienie za kreację męską podczas Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa.

Previous Article
Robert De Niro Najlepsze filmy

Robert De Niro – biografia aktora, najlepsze filmy

Next Article
Jennifer Lopez Najlepsze filmy

Jennifer Lopez – biografia aktorki, najlepsze filmy

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share