Top 10: Filmy o tematyce morskiej

Najlepsze filmy o tematyce morskiej
Najlepsze filmy o tematyce morskiej / Foto: Kadr z filmu “Gniew oceanu” (2000; Warner Bros., Baltimore Pictures)

Tematyka marynistyczna jest wiecznie żywa – wciąż powstają nowe filmy o morzu pięknym, wzburzonym, czasem gniewnym i nieubłaganym. W ten ciepły, lipcowy dzień wybraliśmy dla Was złotą dziesiątkę najlepszych filmów o tematyce morskiej. Została ułożona w formie niniejszego rankingu.

Najlepsze filmy o tematyce morskiej – ranking TOP 10

“Gniew oceanu” (2000)

George Clooney i Mark Wahlberg w epickim dramacie od Wolfganga Petersena. W filmie załoga statku rybackiego po powrocie z połowu staje do walki z potężnym sztormem – na tyle silnym, że tworzącym 30-metrowe ściany wody. Poetycko zatytułowany “Gniew oceanu” to widowiskowy blockbuster o nierównej walce człowieka z dzikim i nieokiełznanym żywiołem. Efekty specjalnie wbijają w fotel, aktorzy spisują się w swoich rolach koncertowo, a sam film jest ludzki i emocjonujący.

“Titanic” (1997)

Widowisko miłosne z udziałem Leonardo DiCaprio i Kate Winslet, w którym mężczyzna i kobieta z dwóch różnych sfer zakochują się w sobie na pokładzie tytułowego transatlantyka. To jeden z tych filmów, których nie trzeba nikomu przedstawiać, które starzeją się jak dobre wino, i które nigdy nie znudzą się widzom – nie tylko tym polsatowskim. Jedenaście Oscarów, między innymi za reżyserię Jamesa Camerona, efekty specjalne i w kategorii najważniejszej: najlepszy film.

“Okręt” (1981)

Ekranizacja książki Lothara-Günthera Buchheima i kolejne dzieło Wolfganga Petersena w tym notowaniu (najwyraźniej jest on miłośnikiem “mokrych” historii). Film zabiera widzów do klaustrofobicznego świata U-Boota, czyli niemieckiego okrętu podwodnego z czasu II wojny światowej. Rzecz dzieje się w 1942 roku, jest to historia załogi U-Boota i żołnierzy wykonujących z pozoru niemożliwe do zrealizowania misje. Powstała w RFN produkcja zdobyła aż sześć nominacji do Oscara, między innymi za reżyserię i scenariusz. Walczyła też o Złoty Glob oraz BAFTĘ w kategorii najlepszy film zagraniczny.

Najlepsze filmy morskie

“Życie Pi” (2012)

Film o przetrwaniu za wszelką cenę. Młody mężczyzna (Suraj Sharma) zostaje wyrzucony na środek oceanu wspólnie z tygrysem bengalskim, który towarzyszy mu na łodzi. “Życie Pi” zachwyciło widzów w roku swojej premiery i do dziś uchodzi za najlepsze dzieło Anga Lee obok “Tajemnicy Brokeback Mountain”. Aby stworzyć świat przedstawiony w filmie (epicki ocean, wiarygodnego tygrysa), na planie wykorzystano najnowocześniejszą technologię komputerową.

“Szczęki” (1975)

Morska – a właściwie nadmorska – opowieść z trochę innej perspektywy. To historia plażowego miasteczka, które terroryzowane jest przez atakującego wczasowiczów rekina. By ukrócić rządy terroru ludojada, szeryf i ekspert ds. rekinów wyruszają na polowanie, wypływając na głęboką wodę. Film sprawił, że widzowie dosłownie bali się zanurzyć w morzu, a jego groźna i ikoniczna ścieżka dźwiękowa stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych w historii kina. W obsadzie między innymi Roy Scheider, Robert Shaw, Richard Dreyfuss i Lorraine Gary.

“W samym sercu morza” (2015)

Dramat przygodowy o ataku wielkiego zębowca na statek wielorybniczy. Film oparto na kanwie autentycznych zdarzeń, które ponoć zainspirowały powstanie legendarnej książki “Moby Dick” Hermana Melville’a. Słynny ekranowy Thor, Chris Hemsworth, wciela się tu w głodującego żeglarza i na potrzeby roli przeszedł na brutalną dietę (schudł w jej wyniku z prawie 98 kg do około 79 kg). Gwiazdor przyznał później, że była to najbardziej wycieńczająca rola w jego karierze – zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Poświęcenie się opłaciło, bo występ zebrał całkiem ciepłe recenzje krytyków. Był też nominowany do nagrody Teen Choice.

Czytaj też: TOP 5 – najlepsze role w karierze Chrisa Hemswortha

Najlepsze filmy o morzu, filmy morskie – co warto obejrzeć?

“Pan i władca: Na krańcu świata” (2003)

Rzecz dzieje się w czasie wojen napoleońskich. Russell Crowe występuje tu w roli komandora marynarki brytyjskiej – Jacka Aubreya – który musi dorwać francuski okręt na Oceanie Spokojnym. Film jest bez reszty spektakularny, widowiskowy, a przy tym życiowy; Crowe’a nominowano za rolę główną do Złotego Globu.

“183 metry strachu” (2016)

Survivalowy thriller w stylu wspomnianych już “Szczęk” Spielberga. Blake Lively pojawia się tu w roli Nancy Adams, której całe życie to surfing. Pływając w wodach dopływających do samotnej plaży, samotna kobieta staje się celem wielkiego żarłacza białego. Tak rozpoczyna się nierówna walka o przetrwanie.

Co ciekawe mąż Lively, Ryan Reynolds, wystąpił w innym filmie survivalowym, utrzymanym w podobnym tonie. Mowa o thrillerze “Pogrzebany” z 2010 roku (bez wątku morskiego).

“Polowanie na Czerwony Październik” (1990)

Kolejny film o okręcie podwodnym po kultowym “Das Boot”. Dużo napięcia i natchnionego aktorstwa, spory walor rozrywkowy. Były ekranowy James Bond, Sean Connery, pojawia się jako prawdziwy sokół marynarki wojennej ZSRR; Alec Baldwin gra legendarnego Jacka Ryana (niedawno postać zagrał John Krasinski we własnym serialu). Film adaptuje prozę Toma Clancy’ego.

“Ocean strachu” (2003)

Pogranicze thrillera i “naturalnego” horroru, w którym najstraszniejszym przeciwnikiem człowieka jest woda – w tym wypadku morze. Pewna para przypadkiem zostaje wyrzucona na sam środek oceanu i szybko odkrywa, że wokół roi się od niebezpiecznych drapieżników. Film doczekał się dwóch sequeli o podobnej tematyce (z 2006 i 2017 roku).

Previous Article
Oppenheimer Zwiastun

"Oppenheimer" - pierwszy teaser filmu Christophera Nolana

Next Article
Informant Mel Gibson

Mel Gibson w thrillerze policyjnym o fingowaniu własnej śmierci

Related Posts
Filmy sportowe, które trzeba znać
Więcej

Filmy sportowe, które trzeba znać

Przygotowaliśmy 3 propozycje filmów, które absolutnie każdy fan zmagań sportowych powinien zobaczyć. Różne historie łączy zacięta rywalizacja, mocne…
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share