Top 10: Filmy o tematyce morskiej

Najlepsze filmy o tematyce morskiej
Najlepsze filmy o tematyce morskiej / Foto: Kadr z filmu “Gniew oceanu” (2000; Warner Bros., Baltimore Pictures)

Tematyka marynistyczna jest wiecznie żywa – wciąż powstają nowe filmy o morzu pięknym, wzburzonym, czasem gniewnym i nieubłaganym. W ten ciepły, lipcowy dzień wybraliśmy dla Was złotą dziesiątkę najlepszych filmów o tematyce morskiej. Została ułożona w formie niniejszego rankingu.

Najlepsze filmy o tematyce morskiej – ranking TOP 10

“Gniew oceanu” (2000)

George Clooney i Mark Wahlberg w epickim dramacie od Wolfganga Petersena. W filmie załoga statku rybackiego po powrocie z połowu staje do walki z potężnym sztormem – na tyle silnym, że tworzącym 30-metrowe ściany wody. Poetycko zatytułowany “Gniew oceanu” to widowiskowy blockbuster o nierównej walce człowieka z dzikim i nieokiełznanym żywiołem. Efekty specjalnie wbijają w fotel, aktorzy spisują się w swoich rolach koncertowo, a sam film jest ludzki i emocjonujący.

“Titanic” (1997)

Widowisko miłosne z udziałem Leonardo DiCaprio i Kate Winslet, w którym mężczyzna i kobieta z dwóch różnych sfer zakochują się w sobie na pokładzie tytułowego transatlantyka. To jeden z tych filmów, których nie trzeba nikomu przedstawiać, które starzeją się jak dobre wino, i które nigdy nie znudzą się widzom – nie tylko tym polsatowskim. Jedenaście Oscarów, między innymi za reżyserię Jamesa Camerona, efekty specjalne i w kategorii najważniejszej: najlepszy film.

“Okręt” (1981)

Ekranizacja książki Lothara-Günthera Buchheima i kolejne dzieło Wolfganga Petersena w tym notowaniu (najwyraźniej jest on miłośnikiem “mokrych” historii). Film zabiera widzów do klaustrofobicznego świata U-Boota, czyli niemieckiego okrętu podwodnego z czasu II wojny światowej. Rzecz dzieje się w 1942 roku, jest to historia załogi U-Boota i żołnierzy wykonujących z pozoru niemożliwe do zrealizowania misje. Powstała w RFN produkcja zdobyła aż sześć nominacji do Oscara, między innymi za reżyserię i scenariusz. Walczyła też o Złoty Glob oraz BAFTĘ w kategorii najlepszy film zagraniczny.

Najlepsze filmy morskie

“Życie Pi” (2012)

Film o przetrwaniu za wszelką cenę. Młody mężczyzna (Suraj Sharma) zostaje wyrzucony na środek oceanu wspólnie z tygrysem bengalskim, który towarzyszy mu na łodzi. “Życie Pi” zachwyciło widzów w roku swojej premiery i do dziś uchodzi za najlepsze dzieło Anga Lee obok “Tajemnicy Brokeback Mountain”. Aby stworzyć świat przedstawiony w filmie (epicki ocean, wiarygodnego tygrysa), na planie wykorzystano najnowocześniejszą technologię komputerową.

“Szczęki” (1975)

Morska – a właściwie nadmorska – opowieść z trochę innej perspektywy. To historia plażowego miasteczka, które terroryzowane jest przez atakującego wczasowiczów rekina. By ukrócić rządy terroru ludojada, szeryf i ekspert ds. rekinów wyruszają na polowanie, wypływając na głęboką wodę. Film sprawił, że widzowie dosłownie bali się zanurzyć w morzu, a jego groźna i ikoniczna ścieżka dźwiękowa stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych w historii kina. W obsadzie między innymi Roy Scheider, Robert Shaw, Richard Dreyfuss i Lorraine Gary.

“W samym sercu morza” (2015)

Dramat przygodowy o ataku wielkiego zębowca na statek wielorybniczy. Film oparto na kanwie autentycznych zdarzeń, które ponoć zainspirowały powstanie legendarnej książki “Moby Dick” Hermana Melville’a. Słynny ekranowy Thor, Chris Hemsworth, wciela się tu w głodującego żeglarza i na potrzeby roli przeszedł na brutalną dietę (schudł w jej wyniku z prawie 98 kg do około 79 kg). Gwiazdor przyznał później, że była to najbardziej wycieńczająca rola w jego karierze – zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Poświęcenie się opłaciło, bo występ zebrał całkiem ciepłe recenzje krytyków. Był też nominowany do nagrody Teen Choice.

Czytaj też: TOP 5 – najlepsze role w karierze Chrisa Hemswortha

Najlepsze filmy o morzu, filmy morskie – co warto obejrzeć?

“Pan i władca: Na krańcu świata” (2003)

Rzecz dzieje się w czasie wojen napoleońskich. Russell Crowe występuje tu w roli komandora marynarki brytyjskiej – Jacka Aubreya – który musi dorwać francuski okręt na Oceanie Spokojnym. Film jest bez reszty spektakularny, widowiskowy, a przy tym życiowy; Crowe’a nominowano za rolę główną do Złotego Globu.

“183 metry strachu” (2016)

Survivalowy thriller w stylu wspomnianych już “Szczęk” Spielberga. Blake Lively pojawia się tu w roli Nancy Adams, której całe życie to surfing. Pływając w wodach dopływających do samotnej plaży, samotna kobieta staje się celem wielkiego żarłacza białego. Tak rozpoczyna się nierówna walka o przetrwanie.

Co ciekawe mąż Lively, Ryan Reynolds, wystąpił w innym filmie survivalowym, utrzymanym w podobnym tonie. Mowa o thrillerze “Pogrzebany” z 2010 roku (bez wątku morskiego).

“Polowanie na Czerwony Październik” (1990)

Kolejny film o okręcie podwodnym po kultowym “Das Boot”. Dużo napięcia i natchnionego aktorstwa, spory walor rozrywkowy. Były ekranowy James Bond, Sean Connery, pojawia się jako prawdziwy sokół marynarki wojennej ZSRR; Alec Baldwin gra legendarnego Jacka Ryana (niedawno postać zagrał John Krasinski we własnym serialu). Film adaptuje prozę Toma Clancy’ego.

“Ocean strachu” (2003)

Pogranicze thrillera i “naturalnego” horroru, w którym najstraszniejszym przeciwnikiem człowieka jest woda – w tym wypadku morze. Pewna para przypadkiem zostaje wyrzucona na sam środek oceanu i szybko odkrywa, że wokół roi się od niebezpiecznych drapieżników. Film doczekał się dwóch sequeli o podobnej tematyce (z 2006 i 2017 roku).

Previous Article
Oppenheimer Zwiastun

"Oppenheimer" - pierwszy teaser filmu Christophera Nolana

Next Article
Informant Mel Gibson

Mel Gibson w thrillerze policyjnym o fingowaniu własnej śmierci

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share