Najlepsze seriale o tematyce LGBT na HBO Max – tytuły warte obejrzenia lub poznania. Przedstawiamy ranking pięciu najciekawszych, odcinkowych produkcji o gejach, lesbijkach, osobach bi- i transseksualnych, dostępnych na platformie streamingowej HBO Max. Na liście znajdziecie seriale z udziałem Meryl Streep, Neila Patricka Harrisa, Frances Conroy, Russella Toveya.
Najlepsze seriale o tematyce LGBT na HBO Max. Co warto obejrzeć?
“Bo to grzech” (2021)
— Opowieść o miłości, życiu i stracie autorstwa Russela T. Daviesa. Serial koncentruje się na historiach przyjaźni i miłości widzianych oczami trzech młodych gejów rozpoczynających nowe życie w Londynie, w dobie kryzysu AIDS w latach 80. (zarys fabuły – HBO Max)
Serial z Neilem Patrickiem Harrisem i Stephenem Fry’em chwalony był jako bardzo autentyczne, chwilami wręcz bolesne spojrzenie na epidemię HIV/AIDS w Wielkiej Brytanii. Aktor i wokalista Olly Alexander wciela się w Richie’ego Tozera, który rozpoczyna dorosłe życie w stolicy Anglii i bez umiaru korzysta z seksualnych uciech – niestety, najczęściej się nie zabezpieczając. “It’s a Sin” znormalizowało gejowski seks, ukazując erotykę między dwoma mężczyznami bez zahamowań – podobnie jak odbywa się to w przypadku seksu hetero w mainstreamowych mediach. Obsada jest doborowa, scenariusze kolejnych odcinków są pełne dramatyzmu, ale też empatii i troski, całość wyróżnia wspaniała oprawa audiowizualna. To po prostu projekt zwycięski, od pilota aż do finału.
Serial miał też jeszcze jeden walor – okazało się, że po swojej premierze zmotywował młodych Brytyjczyków do wykonywania testów na obecność wirusa HIV. Ponoć masowo zaczęli oni się badać, m.in. z powodu brutalnej wymowy serialu Daviesa.
“Spojrzenia” (2014–2016)
— Serial komediowy HBO opowiadający o trójce trzydziestoparoletnich gejów z San Francisco, którzy odkrywają ekscytujące, czasem przytłaczające możliwości dostępne dla ich pokolenia. (zarys fabuły – HBO Max)
Znakomicie oceniony przez krytyków, dwusezonowy serial z udziałem m.in. Russella Toveya, który gra Kevina Mathesona – Brytyjczyka zarządzającego firmą grową na terenie San Francisco. Kevin jest przystojny, pewny siebie, nabuzowany testosteronem. Nic dziwnego, że zakochuje się w nim główny bohater – Patrick (Jonathan Groff). Jednak w życiu tego drugiego pojawia się jeszcze jeden mężczyzna, pracowity i skromny Richie (Raúl Castillo), zupełne przeciwieństwo Kevina. Czy taki trójkąt miłosny ma szansę na przetrwanie?
“Spojrzenia” uznane zostały przez niektórych za męską odpowiedź na “Seks w wielkim mieście” – inną przebojową, odcinkową produkcję HBO. Z gejowskiego punktu widzenia jest to jednak serial, jakiego wcześniej nie było (odliczając może “Queer as Folk”) i najbardziej przełomowe – nomen omen – telewizyjne spojrzenie na życie queerowych mężczyzn. Wątki miłosne głównych bohaterów są ekscytujące, historia wciąga, scenariusze kolejnych odcinków są autentyczne, pełnokrwiste. W 2016 roku powstał też film “Spojrzenia” – pełnometrażowa kontynuacja i niejako zamknięcie serialu.
“Anioły w Ameryce” (2003)
— Miniserial HBO na podstawie nagrodzonej Pulitzerem broadwayowskiej sztuki Tony’ego Kushnera. Opowiada o grupie ludzi chorych na AIDS, akcja rozgrywa się w Ameryce czasów Ronalda Reagana. (zarys fabuły – HBO Max)
Raz jeszcze o epidemii HIV, tym razem w USA. Miniserial, który bazuje na nagradzanej sztuce teatralnej, toczy się w 1985 roku, a jego bohaterami są nowojorczycy – ich losy krzyżują się wzajemnie. Jeden z bohaterów, Prior Walter, zostaje odwiedzony przez Anioła, który nakłania go do zostania prorokiem.
To serial o zmieniających się nastrojach społecznych i politycznych w czasach prezydentury Reagana. Artystycznie dopięty na ostatni guzik, bardzo stylowy i szykowny; do tego z przesłaniem i morałem. Nie ogląda się “Aniołów w Ameryce” jako niskobudżetowego teatru telewizji, a raczej jak wysokobudżetową pełną fabułę – wszystko za sprawą wybornej reżyserii Mike’a Nicholsa. W obsadzie Meryl Streep, Al Pacino i James Cromwell.
Najlepsze seriale o tematyce LGBT na HBO Max – ranking
“Euforia” (2019–nadal)
— Serial HBO o grupie licealistów szukających własnej drogi i tożsamości w skomplikowanym nastoletnim świecie pełnym narkotyków, seksu i traum, w którym ważną rolę odgrywają media społecznościowe, miłość i przyjaźń. (zarys fabuły – HBO Max)
“Euforia” to jedno z największych telewizyjnych odkryć 2019 roku. Produkcja, która znacząco podwyższyła poprzeczkę innym serialom o nastolatkach. Młodziaków w “Jeziorze marzeń” mieliśmy po prostu lubić. W “Euforii” nie zawsze będzie to możliwe – to często dzieciaki uprzywilejowane, cyniczne, narcystyczne. Zendaya wciela się w szesnastolatkę świeżo po odwyku, która zakochuje się pięknej, transpłciowej Jules. Atutem serialu jest to, że postać tę faktycznie gra aktorka trans – wciąż, niestety, nie jest to normą w amerykańskich produkcjach. “Euforia” to serial wizualnie oszałamiający, upojny, bez reszty pochłaniający.
“Sześć stóp pod ziemią” (2001–2005)
“Sześć stóp pod ziemią” to brawurowa czarna komedia opowiadająca o życiu i śmierci właścicieli zakładu pogrzebowego (zarys – HBO Max). Kultowy już dziś serial Alana Balla idealnie nadaje się do binge-watchingu – od pierwszego odcinka wciągnięci zostajemy w wir naprawdę fascynującej opowieści o rodzinie ekscentryków, trochę przeklętych, trochę miotanych przez życie, ale zawsze trzymających się razem – bo w rodzinie tkwi siła. Wątek gejowski z udziałem Michael C. Halla i Mathew St. Patricka był rewolucyjny i dał podwaliny takim późniejszym produkcjom, jak “Spojrzenia” czy “Love, Victor”.
Serial chwalono za bogatą i wnikliwą charakterystykę bohaterów, osobliwe poczucie humoru i fantastyczne kreacje aktorskie (grają tu m.in. Frances Conroy, Kathy Bates czy James Cromwell). Finałowy odcinek często uchodzi za najlepszy w historii telewizji, a sam serial ma na koncie liczne prestiżowe nagrody – w tym dziewięć statuetek Emmy, trzy Złote Globy, trzy Nagrody Gildii Aktorów Ekranowych.