Najlepiej oceniane polskie filmy – TOP 5

Najlepiej oceniane polskie filmy – TOP 5
Najlepiej oceniane polskie filmy – TOP 5 fot. pixabay

Polska kinematografia od dekad zachwyca widzów z całego świata. Od klasycznych arcydzieł, które kształtowały całe pokolenia, po nowoczesne produkcje zdobywające międzynarodowe nagrody – polskie filmy od zawsze zachwycają głębią, emocjonalnością i unikalnym stylem. W artykule przyjrzymy się pięciu polskim filmom, najlepiej ocenianych przez światowych krytyków. Wymienione dzieła nie tylko odzwierciedlają naszą kulturę i historię, ale także prezentują wyjątkowe talenty polskich reżyserów i aktorów. Bez dwóch zdań, każda pozycja na naszej liście jest warta zobaczenia przynajmniej raz w życiu. Gotowi na filmową podróż przez polskie kino? Zaczynajmy!

1. “Człowiek z marmuru” (1976) – reż. Andrzej Wajda

Nie bez powodu najwyższe miejsca w rankingach od lat zajmują filmy Andrzeja Wajdy. Ceniony na całym świecie reżyser, miał ogromny wpływ na polską kinematografię, głównie dzięki temu, że wiele jego filmów poruszało ważne tematy społeczne, polityczne i historyczne. Wajda ukazywał skomplikowane losy jednostek na tle kluczowych wydarzeń w historii Polski, takich jak II wojna światowa, PRL czy transformacja ustrojowa.

 ,,Człowiek z marmuru” nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, nazywany jest już klasykiem polskiego kina. Ukazana tam historia stanowi krytyczne spojrzenie na realia życia w Polsce Ludowej. Fabuła opowiada historię młodej reżyserki Agnieszki, która postanawia nakręcić film dokumentalny o losach Mateusza Birkuta, bohatera socjalistycznej propagandy lat 50.

2. “Ida” (2013) – reż. Paweł Pawlikowski

Paweł Pawlikowski to wybitny polski reżyser i scenarzysta, znany zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Jego filmy zdobyły liczne nagrody i uznanie krytyków na całym świecie. Pawlikowski jest znany z minimalistycznego stylu, często wykorzystując czarno-białe zdjęcia i oszczędną narrację. Jego filmy eksplorują tematy związane z historią, tożsamością i pamięcią, zwłaszcza w kontekście Polski i Europy Wschodniej.

Zdobywca Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, “Ida” to poruszająca opowieść o młodej zakonnicy odkrywającej swoje żydowskie korzenie i tragiczną historię rodziny podczas II wojny światowej. To nie tylko film o poszukiwaniu tożsamości i przeszłości, ale również głęboka refleksja nad historią, pamięcią i moralnością. Dzięki swojej wyjątkowej estetyce i poruszającej fabule, film Pawlikowskiego stał się jednym z najważniejszych dzieł współczesnej kinematografii.

3.  “Pianista” (2002) – reż. Roman Polański

Roman Polański to jeden z najbardziej znanych i kontrowersyjnych reżyserów w historii kina. Jego życie osobiste i zawodowe było pełne dramatycznych wydarzeń, a filmy zdobyły uznanie na całym świecie. Tematyka jego dzieł jest przepełniona napięciami i głębią psychologiczną, nie są to więc dzieła łatwe w odbiorze, ale na pewno warte zobaczenia.

Film ,,Pianista” to jeden z najgłośniejszych filmów polskich twórców, zdobył trzy Oscary, w tym dla Polańskiego za najlepszą reżyserię. Historia oparta jest na wspomnieniach Władysława Szpilmana, polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia, który przetrwał okupację Warszawy podczas II wojny światowej. “Pianista” jest nie tylko świadectwem tragedii Holokaustu, ale również uniwersalną opowieścią o ludzkiej determinacji, odwadze i przetrwaniu w najtrudniejszych warunkach. Film Romana Polańskiego jest głęboko poruszającym dziełem, które na długo pozostaje w pamięci widzów, przypominając o okrucieństwach wojny i sile ludzkiego ducha.

4. “Dekalog” (1988-1989) – reż. Krzysztof Kieślowski

Krzysztof Kieślowski pozostawił po sobie trwałe dziedzictwo w świecie kina. Jego filmy są studiowane i podziwiane przez reżyserów i krytyków na całym świecie. Dzięki swojej zdolności do poruszania uniwersalnych tematów w sposób głęboko osobisty, Kieślowski na zawsze zapisał się w historii kinematografii jako jeden z jej największych mistrzów.

,,Dekalog’’ to cykl dziesięciu telewizyjnych filmów, inspirowany dziesięcioma przykazaniami. Każdy z filmów przedstawia różne moralne i egzystencjalne dylematy współczesnych ludzi. Filmy charakteryzują się minimalistycznym stylem, skupiając się na wewnętrznych przeżyciach bohaterów i ich moralnych problemach. Kieślowski często wykorzystuje symbolikę i subtelne aluzje, aby podkreślić głębsze znaczenia. Cykl ten jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł Kieślowskiego i jedno z arcydzieł światowej kinematografii.

5. “Popiół i diament” (1958) – reż. Andrzej Wajda

,,Popiół i diament’’ ukazuje dramatyczne wydarzenia ostatnich dni II wojny światowej i moralne dylematy młodego żołnierza AK. Jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł polskiego kina

Otwieram i zamykam tą listę wybitnymi filmami Andrzeja Wajdy, aby podkreślić geniusz jego twórczości. Są to filmy niezwykle ważne dla polskiej mentalności. Uważam, że każdy kto planuje odkrywać cudowny świat polskiego kina, powinien zacząć od dzieł Wajdy.

Źródła:

https://www.filmweb.pl/ranking/film/country/42

https://www.filmweb.pl/person/Andrzej+Wajda-289

https://www.filmweb.pl/person/Pawe%C5%82+Pawlikowski-110922

https://www.filmweb.pl/person/Krzysztof+Kie%C5%9Blowski-250

https://www.filmweb.pl/person/Roman+Pola%C5%84ski-83

Previous Article
Mój pies Artur - ile trwa? O czym jest?

Mój pies Artur - ile trwa? O czym jest?

Next Article
Emma Stone w roli Belli Baxter z filmu ,,Biedne istoty''

,,Biedne istoty'' - Oscarowy hit pełen kontrowersji!

Related Posts
Filmy sportowe, które trzeba znać
Więcej

Filmy sportowe, które trzeba znać

Przygotowaliśmy 3 propozycje filmów, które absolutnie każdy fan zmagań sportowych powinien zobaczyć. Różne historie łączy zacięta rywalizacja, mocne…
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share