Bryan Cranston – biografia aktora, najlepsze filmy i seriale

Bryan Cranston Najlepsze filmy
Bryan Cranston Najlepsze filmy, seriale i role / Foto: AMC, Sony Pictures Television

Bryan Cranston uchodzi za jednego z najlepszych aktorów swojego pokolenia. Choć w swym katalogu ma wiele świetnych ról, najbardziej kojarzony jest jako Walter White z serialu dramatycznego “Breaking Bad”. Rolę tę często uznaje się za jedną z najlepszych w historii telewizji, a sam aktor już niejako ucieleśnia White’a. My wybraliśmy kilka innych kreacji, które stanowią crème de la crème aktorskich popisów Cranstona.

Bryan Cranston Najlepsze filmy i seriale w dorobku aktora

“Breaking Bad” (2008–2013)

— Umierający na raka nauczyciel chemii łączy siły z byłym uczniem, aby zabezpieczyć finansowo swoją rodzinę. Wspólnie zaczynają produkować i sprzedawać metamfetaminę. (zarys fabuły – Netflix)

Nie mogło być inaczej – “Breaking Bad” to serial, który wyniósł Cranstona na sam szczyt aktorskiego Olimpu, a Walter White stał się bohaterem równie ikonicznym jak Tony Soprano. W serialu przedstawiona zostaje transformacja White’a z niewinnego, trochę fajtłapowatego nauczyciela licealnego w bezwzględnego gangstera. Wszystko na przełomie pięciu powalających sezonów. To rola szokująca, elektryzująca, łamiąca serce – nagrodzono ją czterema nagrodami Emmy. Sam Sir Anthony Hopkins uznał kreację za genialną i napisał Cranstonowi list o treści:

— Twoja rola Waltera White’a to najlepszy pokaz aktorstwa, jaki kiedykolwiek widziałem. To spektakularny występ, naprawdę oszałamiający. To, co zaczęło się jako czarna komedia, przeistoczyło się w labirynt krwi i destrukcji, w piekło. Ten serial jest jak dzieło Szekspira lub tragedia grecka.

Piękna laurka od innego wybitnego aktora.

“Zwariowany świat Malcolma” (2000–2006)

Kultowy sitcom stacji FOX o dysfunkcyjnej, wielodzietnej rodzinie z amerykańskiej suburbii. Bryan Cranston gra głowę rodziny – Hala. To mężczyzna kochający i oddany, o dobrych intencjach, ale jednocześnie niedojrzały w roli ojca, często traktowany niepoważnie. To na planie tego serialu Cranston rozwijał się aktorsko i widać, że rolą Hala świetnie się bawił. To druga najbardziej znana rola telewizyjna w dorobku Cranstona (po “Breaking Bad”) – również przeszła do historii. W “Zwariowanym świecie Malcolma” gwiazdor dowiódł, że jest znakomitym aktorem komediowym. Później w produkcjach komediowych widywaliśmy go jednak tylko rzadziej i rzadziej.

“Drive” (2011)

Dramat sensacyjny w reżyserii cenionego duńskiego twórcy Nicolasa Windinga Refna, w którym Ryan Gosling wciela się w postać tytułowego Drivera – kaskadera, który nocą staje się bezwzględnym mordercą na zlecenie. Bryan Cranston gra natomiast Shannona – właściciela sklepu samochodowego, który współpracuje z gangiem żydowskim i jest ekranowym szefem Goslinga. Refn postanowił obsadzić w filmie Cranston, bo docenił jego kreację w “Breaking Bad”. By zachęcić gwiazdora do współpracy, zaproponował, by ten sam rozbudował w scenariuszu wątek Shannona.

Rola jest pamiętna głównie za sprawą szokujących scen końcowych z udziałem Cranstona – tych nie będziemy jednak spoilować…

Bryan Cranston Najlepsze role – aktorski TOP 5

“Operacja Argo” (2012)

Film na faktach, o tajnej misji, mającej na celu uratowanie zakładników porwanych w 1979 r. w Teheranie. Bryan Cranston w roli Jacka O’Donnella – gra zastępcę dyrektora CIA oraz szefa głównego bohatera, granego przez Bena Afflecka. Rola Cranstona jest dowcipna, aktor nadaje filmowi komediowy, satyryczny ton. O’Donnell nie jest wprawdzie centralną postacią filmu i nie uczestniczy w operacji, ale rola wywiera silne wrażenie, pozostaje z widzem po napisach kocowych.

Czytaj też: Leonardo DiCaprio – aktorski TOP najlepszych ról w karierze

“Trumbo” (2015)

Prawdziwa historia Daltona Trumbo, scenarzysty, który trafił na tak zwaną “czarną listę” Hollywood, wpisany na nią ze względu na komunistyczne przekonania. Cranston, grający głównego bohatera, przez lata był wyróżniany przez branżę telewizyjną, ale to dzięki “Trumbo” zyskał uznanie także ze strony akademii filmwowych. Kreacja przyniosła mu nominację do Oscara, Złotego Globu oraz statuetki BAFTA. Rolę wyróżniono też na Festiwalu Filmowym w Palm Springs.

W recenzji dla “New York Post” uznano, że “Cranston odwala kawał dobrej roboty, grając mężczyznę, który zdobył się na wielkie poświęcenia w imię zasad”. Dynamiczna rola główna uznana została za największy atut filmu.

Previous Article
Najlepsze azjatyckie horrory

Top 5: Najlepsze azjatyckie horrory

Next Article
Najlepsze filmy z udziałem gwiazd muzyki pop

Top 5: Najlepsze filmy z udziałem gwiazd muzyki pop

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share