Leonardo DiCaprio – biografia aktora, najlepsze filmy

Leonardo DiCaprio Najlepsze filmy
Leonardo DiCaprio Najlepsze filmy, najlepsze role aktorskie / Foto: Paramount, Universal, Red Granite, Appian Way

Leonardo DiCaprio uchodzi za jednego z najlepszych aktorów swojego pokolenia. Po niezapomnianej roli w “Titanicu” Jamesa Camerona stał się bożyszczem kobiet, jednak z biegiem lat udowodnił, że jest aktorem uniwersalnym, który z powodzeniem zagra nie tylko romansowe role. Dziś to zdobywca Oscara, sześciokrotnie też nominowany do tej nagrody. Jakie kreacje można wpisać w poczet najlepszych w wykonaniu DiCaprio? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Leonardo DiCaprio Najlepsze filmy, aktorski TOP 5

“Zjawa” (2015)

Film oparty na prawdziwej historii Hugh Glassa – trapera i podróżnika, który przeszedł do historii za sprawą swojego “spotkania” z niedźwiedziem grizzly. W 1823 roku mężczyzna wybrał się w góry w okolicy rzeki Missouri i został zaatakowany przez dzikie zwierzę. Mocno poturbowany, walczący z postępującą gangreną zdołał jednak wrócić do cywilizacji i przeżył.

Na podstawie przeżyć Glassa powstał dramat survivalowy “Zjawa”, w którym rolę główną zagrał Leonardo DiCaprio. Za tę kreację aktor zdobył wreszcie wymarzonego Oscara, po pięciu wcześniejszych nominacjach. W filmie natura przedstawiona zostaje jako największy wróg człowieka, któremu przeżyć pomoże tylko zmysł survivalowy. To brutalna siła, którą trzeba pokonać.

Rolę DiCaprio określono jako prawdziwy aktorski tour de force. W “Zjawie” występują też Tom Hardy i Domhnall Gleeson.

“Titanic” (1997)

Widowisko miłosne z udziałem Leonardo DiCaprio i Kate Winslet, w którym mężczyzna i kobieta z dwóch różnych sfer zakochują się w sobie na pokładzie tytułowego transatlantyka. To jeden z tych filmów, których nie trzeba nikomu przedstawiać, które starzeją się jak dobre wino, i które nigdy nie znudzą się widzom – nie tylko tym polsatowskim. Jedenaście Oscarów, między innymi za reżyserię Jamesa Camerona, efekty specjalne i w kategorii najważniejszej: najlepszy film. Obraz zebrał dobre recenzje m.in. za popisy załogi aktorskiej (w tym Kathy Bates). Rolę DiCaprio uznany krytyk Gene Siskel uznał za “urzekającą”.

“Wielki Gatsby” (2013)

Adaptacja książki F. Scotta Fitzgeralda z 1925 roku. Leonardo DiCaprio gra milionera Jaya Gatsby’ego, który prowadzi wystawny tryb życia, a Tobey Maguire występuje tu w roli Nicka Carrawaya – młodego maklera giełdowego, który marzy o karierze finansisty w Nowym Jorku. Film Baza Luhrmanna to istny barokowy spektakl, a DiCaprio jest przekonujący w roli Gatsby’ego. Jako pełnokrwiście amerykański, pełen swagu zawadiaka aktor w pełni zapracował sobie na zachwyt krytyków i liczne nagrody. A w różowym garniturze… po prostu mu do twarzy.

Film zdobył dwa Oscary i dwie statuetki BAFTA.

Leonardo DiCaprio Najlepsze role i filmy w dorobku hollywoodzkiego gwiazdora

“Co gryzie Gilberta Grape’a” (1993)

Film o nastoletnich miłostkach był pierwszym, który wyniósł Leonardo DiCaprio na mapę hollywoodzkich sław (wcześniej grał on między innymi w… “Crittersach 3”). Aktor wcielił się w Arnie’ego Grape’a – niepełnosprawnego brata tytułowego Gilberta (Johnny Depp), którym ten musi się opiekować. W wieku dziewiętnastu lat DiCaprio zdobył swoją pierwszą nominację do Oscara. Zdaniem wielu krytyków, w tym tak cenionych jak Roger Ebert, DiCaprio “skradł” swoją rolą film Johnny’emu Deppowi. W recenzji dla “Film Review” pisano, że kreacja gwiazdora jest “zadziwiająco niewinna”, “poruszająca” i “spontaniczna”.

“Wilk z Wall Street” (2013)

Kolejna z wielu nagradzanych kreacji w dorobku Leonardo DiCaprio. Za rolę Jordana Belforta, maklera giełdowego i mówcy motywacyjnego, gwiazdor był nominowany do Oscara i Satelity; zdobył też Złoty Glob. Komedia kryminalna z wątkiem biograficznym dostępna jest do obejrzenia na następujących platformach VOD: Premiery CANAL+, Play Now, Cineman, Viaplay oraz TVP VOD.

Honorable mention, czyli inne pamiętne występy filmowe Leonardo DiCaprio: “Przetrwać w Nowym Jorku” (1995), “Wyspa tajemnic” (2010), “Django” (2012)

Previous Article
Współczesne horrory o nawiedzonych domach

Top 5: Współczesne horrory o nawiedzonych domach

Next Article
Kathy Bates Najlepsze filmy

Kathy Bates – biografia aktorki, najlepsze filmy i seriale

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share