Top 5: Najlepsze azjatyckie horrory

Najlepsze azjatyckie horrory
Najstraszniejsze azjatyckie horrory – ranking / Foto: Toho, Ringu/Rasen Production Committee

Powszechnie wiadomo, że horror azjatycki to klasa sama w sobie – wystarczy wspomnieć takie tytuły, jak “Shutter – Widmo” (2004), “Pierożki” (2004) czy “Puls” Kiyoshiego Kurosawy (2001). Ostatnimi laty horrorów wyprodukowanych na tym kontynencie powstaje trochę mniej i dlatego postanowiliśmy przywrócić mu chwałę. Wybraliśmy pięć najlepszych filmów grozy produkcji japońskiej, koreańskiej i hongkońskiej. Całość przedstawiamy w formie krótkiego przeglądu.

Najlepsze azjatyckie horrory – ranking

“The Ring – Krąg” (1998)

Nie mogło być inaczej: “The Ring – Krąg” musiał znaleźć się na tej liście. To bodajże najbardziej kultowy i gloryfikowany spośród azjatyckich horrorów. Japońska produkcja o klątwie zabójczej kasety wideo spodobała się widzom do tego stopnia, że doczekała się licznych sequeli, prequeli, remake’ów, wariacji i rip-offów. Najbardziej udany pozostaje reboot produkcji amerykańskiej, czyli “Ring” z Naomi Watts (2002). Jednak legendę zapoczątkował Hideo Nakata swoim horrorem z końca lat 90.

Ponadczasowy klasyk opowiada o tym, że czasem technologia działa wbrew swoim wynalazcom. To historia mściwego ducha, który dokonuje krwawej wendety, rozpościerając klątwę za pośrednictwem taśmy VHS. Scena, w której Sadako wyłania się z ekranu telewizora, jest dziś ikoniczna – została zresztą sparodiowana w “Strasznym filmie 3” (w sekwencji z udziałem nieocenionej Reginy Hall). Nie ma drugiego takiego filmu… nawet, jeśli powstało ich z dziesięć.

“Klątwa Ju-on” (2002)

“Klątwa Ju-on” to taka “podróbka” “The Ring”, z odrobinę zmienioną fabułą, ale punktem wyjścia praktycznie takim samym jak w przypadku drugiego z horrorów. Nawet filmowy upiór – Kayako – przypomina umarlicę z produkcji Nakaty. Później zresztą obie “panie” zmierzyły się wreszcie w horrorze “Sadako vs. Kayako” z 2016 roku (niczym Freddy i Jason lata temu).

“Ju-on” to historia nawiedzonego domu w dość klasycznym wydaniu. Gdy ktoś ginie w posiadłości okropną śmiercią, rodzi się tytułowa klątwa. A okoliczności, w jakich skonała Kayako, są… właśnie takie – straszliwe i tragiczne. Nic dziwnego, że po śmierci postanawia nawiedzać ona kolejnych lokatorów, objawiając im się na schodach lub w wannie. Kayako stała się również ikoną kina grozy, wracając później w ciut zmienionej wersji w amerykańskim remake’u z udziałem Sarah Michelle Gellar i Billa Pullmana.

“Zombie express” (2016)

W ostatnich latach kino grozy rodem z Azji może trochę przycichło, ale kiedy już na światowe ekrany wszedł “Zombie express”, to uderzył ze zdwojoną siłą. Sang-ho Yeon przytacza historię, jakiej nigdy wcześniej nie widzieliśmy w podgatunku horroru o zombie. Oto bowiem pasażerowie pociągu, który jedzie z Seulu do Pusan, muszą odpierać ataki żywych trupów, które wdarły się do kolei. I są to zombie nie byle jakie, bo nie tyle powolne, ciągnące za sobą nogę, co rozbiegane, szybkie, jak na ironię – bardzo “żywe”. Tempo filmu jest tak wartkie, że przyprawia o zawrót głowy, przy nim nie da się nudzić. Siłą “Zombie expressu” są kapitalne efekty charakteryzatorskie, oryginalne miejsce akcji i solidne aktorstwo.

W 2020 roku powstał spin-off – “Zombie express 2: Półwysep”.

Najstraszniejsze azjatyckie horrory. Co warto obejrzeć?

“Opowieść o dwóch siostrach” (2003)

— Film na motywach starej koreańskiej legendy, budzi skojarzenia z klimatem baśni braci Grimm. Dwie siostry wracają do domu rodzinnego po długim leczeniu w zakładzie psychiatrycznym, po samobójczej śmierci ich matki. Okrutna macocha źle je traktuje i nie wierzy w ich wyleczenie, a ojciec całkowicie się jej podporządkował. Wkrótce w domu zaczną się dziać zjawiska nadprzyrodzone… (opis dystrybutora – IDG Kino Domowe)

Cudowny, upiorny, a zarazem ciut baśniowy film o wyjątkowo posępnej atmosferze. Psychologiczny straszak o rodzinnych horrorach, ghost story w oryginalnym, pomysłowym wydaniu. Całość wieńczy mocny twist narracyjny – dobrze akcentujący dramatyzm filmu. Niczym “Mulholland Drive”, “Opowieść o dwóch siostrach” doskonale nadaje się na powtórkę do wielokrotnych seansów. W 2009 roku powstał – a jakże – amerykański remake pt. “Nieproszeni goście”. I był to film, nomen omen, odrobinę niepotrzebny.

Czytaj też: TOP 5 – najlepsze współczesne horrory o nawiedzonych domach

“Wymarzone mieszkanie” (2010)

Bohaterka filmu pracuje na dwa etaty, by wprowadzić się do wymarzonego mieszkania z widokiem na miasto. Niestety, rosnące ceny sprawiają, że sen może się nie spełnić. Przeciwności losu popchną kobietę na skraj szaleństwa.

Hongkońska produkcja w reżyserii Ho-cheunga Panga, która stanowi wyważony miks horroru typu slasher i dramatu społecznego. Dużym atutem filmu jest obrazowa, dosadna przemoc – to propozycja nie dla miłośników opowieści o duchach, a dla fanów kina gore. Zabójstwa popełniane w filmie są pomysłowe, brutalne, zawsze okrutne. To horror ekstremalny, ale też do pewnego stopnia satyryczny, pełen ciekawych kontekstów.

Honorable mention: “Dark Water” (2002), “Słudzy diabła” (2017), “Under the Shadow” (2016)

Previous Article
Najlepsze filmy kryminalne na HBO Max

Top 10: Najlepsze filmy kryminalne dostępne na HBO Max

Next Article
Bryan Cranston Najlepsze filmy

Bryan Cranston – biografia aktora, najlepsze filmy i seriale

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share