Anthony Hopkins – biografia aktora, najlepsze filmy

Anthony Hopkins Najlepsze filmy
Anthony Hopkins Najlepsze filmy, najlepsze role / Foto: Orion Pictures, Strong Heart

Sir Anthony Hopkins dla wielu pozostaje oczywistym wyborem na najlepszego aktora w dziejach kina. Kreacje w takich produkcjach jak “Ojciec” czy “Milczenie owiec” uczyniły z niego chodzącą legendę. Jakie inne role można wpisać w poczet najlepszych w filmografii Hopkinsa?

Anthony Hopkins Najlepsze filmy w dorobku wybitnego aktora

“Milczenie owiec” (1991)

Najbardziej emblematyczna rola w długiej karierze Anthony’ego Hopkinsa. Gwiazdor wciela się w niebywale inteligentnego seryjnego zabójcę, który łączy siły z agentką FBI. Razem mają wytropić innego mordercę – obdzierającego ze skóry swoje ofiary. Za sprawą obłędnej kreacji Hopkinsa Hannibal Lecter stał się prawdziwą ikoną popkultury. Aktor powtórzył tę rolę jeszcze dwa razy (w filmach “Hannibal” oraz “Czerwony smok”); w obu produkcjach był równie genialny. Za “Milczenie owiec” zdobył Oscara, BAFTĘ, Saturna; był też nominowany do Złotego Globu.

Co ciekawe w tym trwającym bite dwie godziny thrillerze Hopkins występuje łącznie przez około dwadzieścia pięć minut, ustępując miejsca partnerującej mu Jodie Foster. To wystarczyło, by widzowie oraz krytycy pokochali brytyjskiego aktora – i byli nim przerażeni. Rola Hopkinsa to paliwo opałowe najgorszych koszmarów.

“Ojciec” (2020)

Olivia Colman jako Anne oraz Anthony Hopkins w roli jej ojca, Anthony’ego, który zaczyna przejawiać oznaki demencji starczej. Mężczyzna odrzuca pomoc lekarzy i robi wszystko, by zachować swoją samodzielność w obliczu postępującej choroby. Drugi zdobyty Oscar w dorobku Hopkinsa, ponadto deszcz innych nagród (BAFTA, Europejska Nagroda Filmowa i nie tylko). Rola, która na nowo przedefiniowała karierę swojego odtwórcy – łamiąca serce, przepełniona patosem, ale dostojna.

“Nixon” (1995)

Anthony Hopkins jako zhańbiony prezydent USA Richard Nixon w przejmującym dramacie biograficznym Olivera Stone’a. Po sukcesie “Milczenia owiec” gwiazdor otrzymywał najlepsze propozycje i współpracował wyłącznie z hollywoodzką śmietanką. Hopkins świetnie odtwarza manieryzm i intonację głosu Nixona, choć staje się “własną” postacią – tworzy na kanwie roli jedną ze swoich kultowych kreacji. Sam film jest ponadczasowy i szokujący. W obsadzie także Ed Harris i Joan Allen.

Anthony Hopkins Najlepsze filmy, najlepsze role w karierze

“Okruchy dnia” (1993)

Hopkins jako strudzony kamerdyner, który zapomina o własnym życiu w natłoku codziennych obowiązków. Rola jest stoicka, ale wyrazista, a sam film to niejako analiza brytyjskich marzeń o imperium, w którym każdy zna swoje miejsce. Nominacja do Oscara, BAFTY i Złotego Globu dla Hopkinsa, a także zdobyta nagroda od organizacji National Board of Review.

“Hitchcock” (2012)

Dramat biograficzny z Helen Mirren i Scarlett Johnasson, w którym Anthony Hopkins wciela się w Alfreda Hitchcocka – wybitnego reżysera, mistrza dreszczowców i jednego z najbardziej ekscentrycznych filmowców w Hollywood. Film zebrał mieszano-pozytywne recenzje, ale jego obsada była wychwalana. W “The Guardian” pisano, że “Hitchcock” “oddycha za sprawą wybitnych ról Hopkinsa i Mirren”. Za swoją kreację brytyjski gwiazdor był nominowany między innymi do nagrody Stowarzyszenia Krytyków Filmowych Miasta Phoenix.

Previous Article
The Last of Us Wyniki oglądalności

Sukces "The Last of Us". Oglądalność sięgająca 5 mln widzów

Next Article
Ukryta sieć Zwiastun

"Ukryta sieć" wkrótce w kinach. Polska odpowiedź na sagę "Millenium"

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share