Top 5: Najlepsze współczesne westerny

Najlepsze współczesne westerny
Najlepsze współczesne westerny – najlepsze tytuły / Foto: Weinstein Comp., FilmColony

Western to gatunek filmowy, który swój złoty okres przeszedł na przełomie lat czterdziestych i sześćdziesiątych minionego wieku – to wtedy powstały klasyki jak “Dobry, zły i brzydki”, “Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”, “Rio Bravo” czy “Butch Cassidy i Sundance Kid”. Dekadę później popularne stały się wręcz anty-westerny. Nie oznacza to jednak, że gatunek umarł śmiercią naturalną, bo kino toczące się na terenach zachodnich USA powstaje do dziś – dobrych jego reprezentantów trzeba tylko umieć znaleźć. Mamy dla Was pięć mocnych propozycji na seans.

Najlepsze współczesne westerny – ranking TOP 5

“Psie pazury” (2021)

“Psie pazury” to film, który w oczach wielu zupełnie przedefiniował starego dobrego Benedicta Cumberbatcha – rzucił na niego zupełnie nowe światło. To chyba najbardziej samcza i agresywna kreacja w dorobku brytyjskiego gwiazdora, która przyniosła mu zresztą nominację do Oscara (drugą w jego karierze po “Grze tajemnic”). Bohaterem “Psich pazurów” jest skonfliktowany wewnętrznie kowboj. Mężczyzna skrywa pewien dławiący go sekret i bierze pod opiekę młodszego, zniewieściałego syna pewnej wdowy. Rzecz dzieje się na ranczu w 1925 roku. Takich współczesnych westernów chcemy więcej – niejednoznacznych, społecznie istotnych, z przestrzenią do interpretacji własnej.

“Nienawistna ósemka” (2015)

Łowcy głów w Wyoming szukają schronu przed zamiecią śnieżną. Dochodzi do starcia charakterów i temperamentu oraz do starcia fizycznego. “Nienawistna ósemka” to ciekawy przykład westernu skrytego pod śnieżnym puchem. Mniej tu potu i żaru lejącego się z nieba, zamiast tego całość przypomina wspaniały, choć nieco zapomniany spaghetti western z Klausem Kinskim – “Człowieka zwanego Ciszą” Sergio Corbucciego (1968). Wiarygodności “Ósemce” dodaje ścieżka dźwiękowa – zaaranżowana przez legendarnego westernowego kompozytora, Ennio Morriconego. Obraz Quentina Tarantino przyniósł muzykowi Oscara, a sam był nominowany do tej nagrody w dwóch innych kategoriach (w tym za kreację Jennifer Jason Leigh).

Tarantino ma też w dorobku inny quasi-western – “Django” z 2012 roku, w roli głównej świetny Jamie Foxx.

“O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu” (2014)

Film zrealizowany w westernowej konwencji i najbardziej zaskakująca pozycja na tej liście. Obraz Any Lily Amirpour (która potem reżyserowała m.in. teledyski Christiny Aguilery) okrzyknięto jako pierwszy irański western o wampirach. Brzmi jak wyrażenie sprzeczne? Sam film jest właśnie konglomeratem wielu sprzecznych idei i kierunków filmowych; utkany został z różnych pomysłów, wszystkich ekscentrycznych i abstrakcyjnych. Horror, western, filmowa historia o emancypacji i kobiecej sile w perskojęzycznym wydaniu. Tym wszystkim jest “A Girl Walks Home Alone at Night”. Styl filmu budzi skojarzenia ze spaghetti westernami sprzed lat i dziełami Sergio Leone – pojawia się w nim tajemnicza, samotna antybohaterka. Inspirację do nakręcenia obrazu stanowił też “Nosferatu – Symfonia grozy”. To jeden z tych filmów, które trzeba zobaczyć, bo są zjawiskiem samym w sobie.

Najlepsze współczesne westerny – co warto obejrzeć?

“Bez przebaczenia” (1992)

Oscarowy western, w którym Morgan Freeman występuje w kowbojskim kapeluszu – pojawia się jako były płatny zabójca Ned Logan. Gwiazdor towarzyszy na ekranie tak wybitnym aktorom jak Clint Eastwood czy Gene Hackman, ale z tego “starcia” wychodzi obronną ręką. Słabszy aktor wypadłby w roli Logana gorzej i byłby jedynie pomagierem głównych bohaterów. Freeman tworzy jednak zniuansowaną kreację; jego Ned to głos rozsądku w szalonym, bezprawnym świecie. Film należy właściwie do niego.

Pozycja trochę starsza, bo zrealizowana przez rokiem 2000, ale w swej realizacji współczesna i intrygująca.

“Dolina przemocy” (2016)

Współczesny western w reżyserii Ti Westa. Tak, tego, który w ubiegłym roku podarował widzom dwa kapitalne horrory – “X” oraz “Pearl”. West specjalizuje się w kinie grozy i ekranowym straszeniu, ale raz na jakiś czas próbuje swych sił także w innych gatunkach – czego przykładem jest “Dolina przemocy”. To historia tajemniczego nieznajomego, który chce wymierzać sprawiedliwość w pewnej zapomnianej przez świat “dziurze”. W filmie dochodzi do starcia Ethana Hawke’a z Johnem Travoltą; całość jest wybuchowa, pełna akcji i humoru. To hołd złożony klasycznym kinowym westernom.

Honorable mention: “3:10 do Yumy” (2007), “Ballada o Busterze Scruggsie” (2018), “Bone Tomahawk” (2018)

Previous Article
Danny DeVito Najlepsze filmy

Danny DeVito – biografia aktora, najlepsze filmy i seriale

Next Article
Robert De Niro Najlepsze filmy

Robert De Niro – biografia aktora, najlepsze filmy

Related Posts
Filmy sportowe, które trzeba znać
Więcej

Filmy sportowe, które trzeba znać

Przygotowaliśmy 3 propozycje filmów, które absolutnie każdy fan zmagań sportowych powinien zobaczyć. Różne historie łączy zacięta rywalizacja, mocne…
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share