Robert De Niro – biografia aktora, najlepsze filmy

Robert De Niro Najlepsze filmy
Robert De Niro – Najlepsze filmy / Foto: Columbia, TriStar

Robert De Niro to człowiek-legenda. Ma na koncie dwa Oscary, sześć nominacji do tej nagrody oraz wiele innych prestiżowych wyróżnień. Uchodzi za najlepszego aktora swojego pokolenia, jest też jednym z najlepiej opłacanych aktorów, a filmy z jego udziałem przyniosły łączne zyski przekraczające 2,2 mld dolarów. Jakie role można wpisać w poczet najlepszych w filmografii De Niro? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Robert De Niro Najlepsze filmy w dorobku wybitnego aktora

“Taksówkarz” (1976)

Były żołnierz, weteran wojny wietnamskiej, rozpoczyna pracę w charakterze taksówkarza. Krąży po ulicach Nowego Jorku i dochodzi do przerażającego wniosku: miasto pełne jest “degeneratów”, których należy się pozbyć.

“Taksówkarz” to dramat psychologiczny o samotności, gniewie i szaleństwie. Charakterystyczny klimat lat siedemdziesiątych, mistrzowska realizacja i przede wszystkim aktorski tour de force w wydaniu Roberta De Niro i Jodie Foster. Film Martina Scorsese to podróż w sam środek psychiki zaburzonego człowieka – właściwie jej najmroczniejszych zakamarków. To tytuł, który szokuje i zachwyca niezmiennie od dziesięcioleci. De Niro za swoją wybitną kreację był nominowany do Oscara, Złotego Globu i statuetki BAFTA. Zdobył też nagrody od stowarzyszeń krytyków filmowych w Los Angeles i Nowym Jorku.

“Wściekły byk” (1980)

Film mocny i wyczerpujący niczym pojedynek bokserski – zapewne taki był zresztą cel reżysera, Martina Scorsese. Jest to dramat biograficzny traktujący o życiu Jake’a LaMotty – boksera wagi średniej, znanego pod pseudonimami “Byk z Bronksu” lub “Wściekły Byk”. Robert De Niro przeszedł na ekranie prawdziwą metamorfozę, a do swojej roli przytył blisko trzydzieści kilogramów. Kreację nagrodzono zresztą Oscarem. Krytycy uznali przemianę i samą rolę De Niro za oszałamiającą, a choreografię scen walki – za przełomową, jak na swoje czasy; nowatorską, jeśli chodzi o kino sportowe. Kreacja do dziś znajduje się w ścisłej czołówce najlepszych, jakie zaprezentował na ekranie Robert De Niro.

Czytaj też: Aktorski TOP – najlepsze role w dorobku Anthony’ego Hopkinsa

“Chłopcy z ferajny” (1990)

Ray Liotta i Joe Pesci jako kryminaliści praktycznie wychowani przez mafię oraz Robert De Niro w roli absolutnego asa gangsterskiego półświatka. Scorsese, który film wyreżyserował, dał De Niro do odegrania najbardziej intrygującą, ale też złowieszczą i przerażającą postać. Jako Jimmy Conway gwiazdor mrozi krew w żyłach – oto przedstawiony zostaje nam facet, który odpowiedzialny jest za liczne, brutalne zbrodnie, ale przez cały film pozostaje opanowany i spokojny jak przysłowiowy baranek. Za rolę Conwaya De Niro nominowany był do statuetki BAFTA. Zdobył też NYFCC Award (nagrodę Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków Filmowych).

Sam obraz wpisano na listę National Film Registry jako jedno z dzieł, które stanowią dziedzictwo kulturowe USA.

Robert De Niro Najlepsze role w karierze hollywoodzkiego gwiazdora i asa ekranu

“Poznaj mojego tatę” (2000)

Robert De Niro w “lżejszym”, komediowym wcieleniu. Zwłaszcza w ostatnich latach gwiazdor udowadnia, że ma świetne wyczuciu gagu i dowcipu, jednak najlepszą komedią z jego udziałem pozostaje film “Poznaj mojego tatę” z 2000 roku. De Niro gra byłego agenta rządowej organizacji i weterana wojny wietnamskiej, który pod przykrywką sprzedawcy kwiatów udaje sympatycznego starszego pana. Nie jest nim – to diabeł wcielony, o czym przekonuje się Greg (Ben Stiller), mający właśnie poznać rodziców ukochanej kobiety. Dochodzi do starcia między Gregiem a przyszłym teściem, które jest naprawdę przezabawne. De Niro tworzy kreację równie “ostrą” i intensywną, jak te z jego filmów gangsterskich, co tylko dodaje całości metafikcyjnego wyrazu.

Gwiazdor powtórzył swoją rolę jeszcze w dwóch sequelach. Widzowie i krytycy docenili go za kreację Jacka Byrnesa. Występ w pierwszym filmie przyniósł mu nominację do Złotego Globu i nagrodę MTV.

“Przylądek strachu” (1991)

— Po czternastu latach spędzonych w więzieniu niebezpieczny psychopata Max Cady (Robert De Niro) pojawia się z jedną tylko misją: zemstą na adwokacie Samie Bowdenie (Nick Nolte). Obecność Cady’ego staje się przerażająca, kiedy terroryzuje on coraz bardziej rodzinę Bowdena. (opis fabuły; źródło: Prime Video)

“Przylądek strachu” (remake thrillera o tym samym tytule z 1962 r.) był siódmą z kolei współpracą De Niro i reżysera Martina Scorsese. Dzięki ich współpracy aktor stworzył jedne ze swoich najlepszych kreacji w karierze. Podobnie jest z “Przylądkiem…”, gdzie wciela się w przestępcę seksualnego szukającego krwawej zemsty. Cady to straszliwa postać: facet bez sumienia, nie okazujący żadnej skruchy, brutalny jak diabli. Do tego pokryty więziennymi tatuażami. De Niro w całości poświęcił się tej potwornej kreacji, dzięki niemu Cady został niezapomnianym antybohaterem. Za rolę był nominowany do Oscara i Złotego Globu.

Honorable mention: “Łowca jeleni” (1978), “Irlandczyk” (2019), “Poradnik pozytywnego myślenia” (2012)

Previous Article
Najlepsze współczesne westerny

Top 5: Najlepsze współczesne westerny

Next Article
Najlepsze polskie filmy na Prime Video

Top 5: Polskie filmy na Amazon Prime Video, które warto obejrzeć

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share