Reklama

Reżyserka “Psich pazurów” odpowiada na krytykę Sama Elliotta. “Nie jesteś kowbojem”

Jane Campion
Jane Campion odpowiada na krytykę Sama Elliotta / Foto Prime: Wikimedia Commons

Kilka dni temu aktor Sam Elliott publicznie przyznał, że jest homofobem i seksistą – zrobił to za sprawą swojej rozmowy na temat filmu “Psie pazury”, któremu zarzucił, że za bardzo skupia się na wątkach homoseksualnych i “nie jest przez to westernem”. Reżyserkę, Jane Campion, nazwał “tylko” kobietą oraz dodał, że z racji płci i pochodzenia nie może ona nic wiedzieć o Dzikim Zachodzie. Wypowiedź została publicznie potępiona, a teraz odniosła się do niej sama Campion. 67-latka postanowiła pokazać Elliottowi, gdzie jego miejsce.

Jane Campion do Sama Elliotta: “Jesteś aktorem, nie kowbojem”

W miniony weekend Jane Campion uczestniczyła w ceremonii rozdania nagród Gildii Reżyserów Amerykańskich. Podczas spotkania z dziennikarzami na czerwonym dywanie nowozelandzka artystka udzieliła wywiadu serwisowi “Variety”, podczas którego dziennikarz zapytał ją, jak zareagowała na słowa krytyki kierowane przez Sama Elliotta. Oto jej odpowiedź:

— Myślę, że Sam Elliott… Cóż, żałuję, że zachował się jak mała p***a (w oryginale bitch – przyp.). I przykro mi, że muszę to powiedzieć wprost, ale on jest aktorem – nie kowbojem. Dziki Zachód to mityczna przestrzeń, a na naszej prerii mamy bardzo dużo miejsca (dla każdego).

Campion rozmawiała też z dziennikarzem portalu “Deadline Hollywood” i przyznała: “To, co zrobił Sam, jest smutne i niefortunne. Za jednym zamachem wykazał się mizoginią, ksenofobią i homofobią. Nie podoba mi się to.”

Podczas tej samej rozmowy reżyserka zażartowała, że “konflikt” z Samem Elliotem powinna rozwiązać w klasycznie westernowy sposób. Z uśmiechem na ustach przyznała, że będzie czekać na Elliotta na planie jego nowego filmu i kiedy wyjdzie z charakteryzatorni, “dorwie go” z Benedictem Cumberbatchem jako Doktorem Strange’em.

Poniżej pełna wypowiedź Elliota na temat “Psich pazurów”:

— Cumberbatch paraduje przed kamerą w muszce i niczym więcej. W tym filmie wszyscy ci pie***eni kowboje tak wyglądali. Biegają z odsłoniętym tyłkiem, bez koszulek, czynią aluzje do homoseksualności przez cały pie***ony film. Kiedy go obejrzałem, pomyślałem sobie: “«Co do c****? W jakim świecie my żyjemy?»”

Za “Psie pazury” Jane Campion nagrodzono brytyjską BAFTĄ, statuetką Gildii Reżyserów Amerykańskich oraz Złotym Globem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous Article
Bruce Willis ma demencję

Bruce Willis cierpi na demencję starczą? Tak twierdzi reżyser, który miał okazję z nim pracować

Next Article
The Umbrella Academy Sezon 3 Data premiery

"The Umbrella Academy", sezon 3. - data premiery, pierwsze zdjęcia

Related Posts
Total
11
Share