Seriali dokumentalnych o tematyce kryminalnej z pewnością nie brakuje na Netfliksie i jeszcze poświęcimy im osobny artykuł. Filmów pełnometrażowych typu true crime jest trochę mniej, ale te, które znalazły się w ofercie giganta VOD, pozostawiają po sobie silne wrażenie. Wyłoniliśmy dla Was pięć najmocniejszych pozycji tego typu. Dorzucilibyście do listy własne propozycje? Jeśli tak, wspomnijcie o nich w komentarzach!
Najlepsze filmy true crime na Netflixie – TOP 5
„Dziewczyna ze zdjęcia” (2022)
Film dokumentalny, w którym znaleziona przy drodze umierająca kobieta zostawia syna, mężczyznę podającego się za jej męża i tajemnicę, która okazuje się koszmarem. (opis Netflix)
Film o rzeczywistej zbrodni przygotowała Skye Borgman – reżyserka świetnej ocenionej produkcji „Porwana w biały dzień”. To zaskakujący, bardzo kompleksowy i przerażający dokument, a przy tym portret ofiary i tajemnicy, jaką skrywała. Od dłuższego czasu film utrzymuje się w ścisłej czołówce najchętniej oglądanych pozycji na Netfliksie – zresztą nie tylko polskim.
„Amanda Knox” (2016)
Amanda Knox dwukrotnie została skazana za morderstwo i uniewinniona. W dokumencie usłyszymy szczere wypowiedzi samej oskarżonej i ludzi związanych ze sprawą. (opis Netflix)
To historia amerykańskiej studentki, która wyrusza do Włoch na wakacje – tutaj zostaje oskarżona o zabójstwo współlokatorki, Meredith Kercher. Film w reżyserii Briana McGinna i Roda Blackhursta jest obiektywnie przedstawionym dokumentem, który opowiedziano rzetelnie, skupiając się na meritum sprawy. To chwytający za serce dokument o mrocznej stronie ludzkiej natury. Ciekawostka: film zainspirował hitowy thriller Netfliksa z tego roku – „Wyjazd na weekend” z Leighton Meester.
Czytaj też: „Wyjazd na weekend” – recenzja dreszczowca z Leighton Meester. Największy przebój Netfliksa od miesięcy
„Nasz ojciec” (2022)
Pewna kobieta dzięki testowi DNA dowiaduje się, że ma liczne rodzeństwo i ujawnia spisek, w który zamieszany jest lekarz zajmujący się leczeniem bezpłodności. (opis Netflix)
„Bohaterem” dokumentu jest Donald Cline – pochodzący z Indianapolis lekarz specjalizujący się w leczeniu niepłodności. Mężczyzna dokonywał sztucznego zapłodnienia, korzystając… z własnego nasienia. Udało się ustalić, że Cline spłodził w ten sposób 94 dzieci.
„Nasz ojciec” to dokument o zabawie w Boga i ludzkich perwersjach. Przypomina horror, bo został wyprodukowany przez Jasona Bluma – mającego w swoim dorobku m.in. serie „Paranormal Activity”, „Sinister” czy „Halloween”.
Najlepsze filmy true crime dostępne na Netfliksie – ranking
„Sportowe opowieści: Układ z diabłem” (2021)
W drodze na bokserski szczyt Christy Martin pokonywała liczne przeciwniczki i granice. Jej życie prywatne pełne było jednak problemów i tragedii. (opis Netflix)
Dokument sportowy w konwencji true crime. Opowiada o byłej zawodowej bokserce, która w swojej karierze zwyciężyła blisko pięćdziesiąt walk na ringu i zdobyła pas WBC w wadzie półśredniej kobiet. Dokument przytacza historię trochę „innej”, łagodniejszej Martin, która pada ofiarą brutalnej napaści ze strony męża i trenera – Jamesa „Jima” Martina.
Czytaj też: TOP 10 – filmy sportowe bazujące na faktach
„Oszust z Tindera” (2022)
Film dokumentalno-kryminalny o mężczyźnie, który zwodził kobiety w sieci, wmawiając im, że jest potentatem diamentów i żyje w luksusie. W ten sposób wyciągał od swoich ofiar grube miliony dolarów. Bohaterkami dokumentu są trzy kobiety, które okłamane przez tytułowego oszusta, zostały same z potężnymi długami.
Niejaki Shimon Hayut udawał, że ma na imię Simon Levine i jest synem “króla diamentów”. Choć od swoich ofiar wyciągnął łącznie blisko dziesięć milionów dolarów, nie trafił za kratki.