Top 10: Najlepsze filmy kryminalne dostępne na HBO Max

Najlepsze filmy kryminalne na HBO Max
Najlepsze filmy kryminalne na HBO Max – ranking / Foto: HBO Max, Warner Bros. Pictures, Gran Via Prod.

Najlepsze filmy kryminalne na HBO Max – tytuły warte obejrzenia lub poznania. Przedstawiamy ranking dziesięciu najciekawszych produkcji filmowych tego gatunku, dostępnych na platformie streamingowej HBO Max. Na liście znajdziecie tytuły tak cenionych reżyserów jak Oliver Stone, Nicolas Winding Refn czy François Truffaut.

Najlepsze filmy kryminalne na HBO Max – ranking TOP 10

„Tajemnice Los Angeles” (1997)

Trzej policjanci usiłują rozwikłać zagadkę zabójstwa w barze nocnym. Rzecz dzieje się w Los Angeles lat pięćdziesiątych. Wspaniały powrót do przeszłości i współczesna wariacja na temat kina noir. W obsadzie brakuje zbędnych postaci i aktorów; każdy w jakiś sposób przyczynia się do rozwiązania zagadki kryminalnej. Świetni są Russell Crowe i Kevin Spacey, świetny jest też Guy Pearce, grający młodego, trochę naiwnego gliniarza stawiającego pierwsze kroki w świecie brutalnych zbrodni. Czuć chemię zwłaszcza między Pearce’em a Crowe’em, grającym jego zupełne przeciwieństwo; z ekranu lecą iskry.

Obraz zdobył dwa Oscary (za rolę drugoplanową Kim Basinger i scenariusz adaptowany); był też nominowany do tej prestiżowej statuetki w siedmiu innych kategoriach.

„Susza” (2020)

Australia. Aaron Falk, detektyw i agent federalny z metropolii, powraca w rodzinne strony – do mieściny w stanie Wiktoria, której nie odwiedzał przez ostatnie dwie dekady. Powód wizyty jest tragiczny: zmarł jego przyjaciel i organizowany jest pogrzeb. Falk dowiaduje się, że przed śmiercią mężczyzna zamordował dziecko i żonę. Policjant postanawia przedłużyć swój pobyt w mieście i chce dowiedzieć się, co naprawdę się stało – cała historia wydaje mu się podejrzana. Jak widmo powraca też sprawa innej śmierci – nastoletniej dziewczyny, która miała utonąć w zagadkowych okolicznościach lata temu.

Ekscytujący thriller kryminalny w reżyserii Roberta Connolly’ego, z Ericiem Baną – gwiazdą „Troi” – na pokładzie. Dwanaście (!) nominacji do nagrody AACTA (od Australijskiej Akademii Sztuk Kinowych i Telewizyjnych) i trzy wygrane.

„Tylko Bóg wybacza” (2013)

Ryan Gosling gra Juliena – gangstera próbującego uciec policji. Znajduje zatrudnienie przy handlu nielegalnymi używkami, staje się poważany w przestępczym światku. Brat bohatera zostaje zamordowany. Matka Juliena prosi syna, by odnalazł zabójców i pomścił brata.

Kolejne kryminalne widowisko od Nicolasa Windinga Refna. To po udziale w tej produkcji zaczęto plotkować, że Gosling otrzyma rolę Johna Rambo w reboocie kultowej serii akcji z Sylvestrem Stallone’em. Gwiazdor wciela się w wyjętego spod prawa Juliana – milczącego twardziela rodem z kina akcji lat 80. Film ma charakter kina zemsty i uchodzi za jedno z najlepszych dokonań Refna. Rolę Goslinga porównano do kreacji Marlona Brando w omówieniu dla “Chicago Sun-Times”.

Najlepsze kryminały na HBO Max. Co warto obejrzeć?

„Dick Long nie żyje” (2019)

— Dick nie żyje. Zmarł zeszłej nocy po próbie zespołu, a jego koledzy nie chcą, aby ktokolwiek dowiedział się, jak to się stało. Jednak w małym miasteczku wieści bardzo szybko się rozchodzą, a mężczyźni są koszmarni w zacieraniu śladów. (zarys fabuły – HBO Max)

Solowy projekt Daniela Scheinerta, który potem, wspólnie z Danem Kwanem, nakręcił oscarowy megahit „Wszystko wszędzie naraz”, a wcześniej stworzył z nim także przebój „Człowiek-scyzoryk” z Danielem Radcliffe’em. Niezależna produkcja, łącząca elementy kryminału, thrillera, dramatu i czarnej komedii, jest groteskowa w najlepszym ujęciu tego słowa – to film o nieogarniętych, wiejskich piwoszach, którzy nieudolnie próbują zatrzeć ślady swojej kretyńskiej zabawy, która w konsekwencji doprowadziła do tragedii.

Krytycy chwalili film za zwroty w fabule, zaskakujący scenariusz, absurd sytuacyjny, przyziemnych bohaterów i świetne aktorstwo. Obraz utrzymuje wynik 74 proc. pozytywnych recenzji w serwisie Rotten Tomatoes.

„Joker” (2019)

Joaquin Phoenix w roli Arthura Flecka alias tytułowego Jokera – klauna, który zostaje wypchnięty poza margines społeczny. W roli mężczyzny złamanego przez życie i szukającego ukojenia w zdeprawowaniu. W filmie Phoenix z wyrzutka staje się wyrachowanym, psychopatycznym mordercą. Rola jest tak głęboka, szalona i łamiąca serce, że przyniosła gwiazdorowi jego pierwszego Oscara (po trzech wcześniejszych nominacjach). Występ uchodzi za jeden z najlepszych w filmach wydanych po 2000 roku.

Sam film jest szczytem nihilizmu, choć bywa też łopatologiczny, ale Phoenix wznosi całość bardzo wysoko, podnosi ocenę końcową. Jest tu równie dziarski i przerażający zarazem, jak Robert De Niro w “Taksówkarzu” – trudno o lepszy komplement.

„Małe rzeczy” (2021)

— Denzel Washington jako zastępca szeryfa, który zostaje wysłany do Los Angeles, gdzie niespodziewanie rozpoczyna poszukiwania seryjnego zabójcy terroryzującego miasto. (zarys fabuły – HBO Max)

Mroczny thriller kryminalny, który mocno przypomina inne, cenione pozycje gatunku sprzed lat – przede wszystkim „Zodiaka” i „Siedem” Davida Finchera, a ponadto „Kolekcjonera kości” czy „W sieci zła”. Zgrabnie poprowadzony wątek śledztwa detektywistycznego, fajna estetyka neo-noir, ciekawe zwroty narracyjne, do tego pierwszoligowa obsada. W „Małych rzeczach” pojawiają się, poza Washingtonem, także Rami Malek, Jared Leto i Chris Bauer.

Najlepsze filmy kryminalne na HBO Max. Ranking, lista najciekawszych tytułów

„Wszyscy wiedzą” (2018)

— Laura i jej dzieci podróżują z Buenos Aires do rodzinnej wioski kobiety, aby wziąć udział w ślubie jej siostry. Niespodziewanie wydarzenia prowadzą do ujawnienia ukrytych sekretów dotyczących przeszłości rodziny. (zarys fabuły – HBO Max)

Dramat kryminalny w reżyserii Asghara Farhadiego – zdobywcy Oscara za film „Klient” z 2016 roku. To trochę jakby hiszpańska opera mydlana, ale wciągająca, w zaskakująco mrocznym ujęciu. Film jest dopracowany technicznie, atrakcyjny skadrowany, przejmujący, jeśli chodzi o fabułę, prowadzony z narracyjnym polotem.

„JFK” (1991)

— Kevin Costner jako prokurator, który próbuje dowiedzieć się, kto w rzeczywistości stał za zamachem na prezydenta Kennedy’ego. Oliver Stone za kamerą. Deszcz nagród – w tym dwa Oscary. (zarys fabuły i opis – HBO Max)

W roku premiery film, ze względu na tematykę, stał się obiektem kontrowersji, ale krytycy od początku wiedzieli, że Stone ma w garści hit – chwalili całość za reżyserię, popisy aktorskie, a także stronę techniczną (zdjęcia, montaż, ścieżkę dźwiękową). To elektryzujący kryminał z wątkiem historycznym, a całość ogląda się z zapartym tchem – nawet nie odczujecie, że trwa blisko trzy godziny. W obsadzie Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Gary Oldman, Sissy Spacek i pochodząca z Polski Beata Poźniak.

„400 batów” (1959)

— Trzynastoletni Antoine Doinel mieszka ze swoimi rodzicami w zagraconym paryskim mieszkaniu. Zaniedbywany przez matkę, nierozumiany przez ojczyma, zaczyna buntować się przeciwko wszelkim instytucjom władzy. (zarys fabuły – HBO Max)

Quasi-autobiograficzny dramat kryminalny w reżyserii François Truffauta; jego debiut reżyserski. Jeden z tych filmów, które zdefiniowały pojęcie Francuskiej Nowej Fali w kinie. Obraz powszechnie uchodzi za jedno z najlepszych dzieł produkcji francuskiej w historii, Akira Kurosawa nazwał „400 batów” „najpiękniejszym filmem”, jaki widział. Klasyk zachwalany był też przez Luisa Buñuela, Stevena Spielberga, Richarda Linklatera, Woody’ego Allena czy Wesa Andersona.

„Świadek oskarżenia” (1995)

— Spokojne życie rodziny McMartinów ulega dramatycznej zmianie, kiedy rodzice zostają oskarżeni o molestowanie dzieci. Ich proces trwał sześć lat i kosztował amerykańskich podatników ponad 16 milionów dolarów. (zarys fabuły – HBO Max)

Dramat kryminalny na podstawie głosnej sprawy sądowej, jaka rozegrała się w USA w latach osiemdziesiątych. James Woods w nominowanej do Złotego Globu roli pierwszoplanowej; Oliver Stone jako producent wykonawczy. Warte obejrzenia kino o sądowych pomyłkach.

Previous Article
Scarlett Johansson Najlepsze filmy

Scarlett Johansson – biografia aktorki, najlepsze filmy i seriale

Next Article
Najlepsze azjatyckie horrory

Top 5: Najlepsze azjatyckie horrory

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share