Russell Crowe – biografia aktora, najlepsze filmy

Russell Crowe Najlepsze filmy
Russell Crowe Najlepsze filmy i role / Foto: Universal, DreamWorks Pictures

Laureat Nagrody Akademii Filmowej Russell Crowe to aktor znany z impulsywnych i intensywnych, bardzo szorstkich ról. Począwszy od lat 90. jego dorobek zasiliło mnóstwo wyrazistych kreacji i postanowiliśmy wybrać złotą piątkę tych najlepszych.

Russell Crowe Najlepsze filmy, najlepsze role

“Gladiator” (2000)

— Rzymski generał, mający zasiąść na tronie po śmierci cesarza, zostaje skazany na śmierć przez żądnego władzy syna zmarłego monarchy. (zarys fabuły – Netflix)

Każdy wielki aktor ma przynajmniej jedną ikoniczną rolę, z którą będzie kojarzony już zawsze. W przypadku Russella Crowe’a jest to postać rzymskiego generała Maximusa Decimusa Meridiusa, wojownika z czasów Marka Aureliusza. Bohater wzorowany był na autentycznym dowódcy cesarskich kampanii wojennych. W filmie Maximus zostaje skazany na życie w niewoli po tym, jak jego rodzina zostaje zamordowana przez okrutnego Kommodusa (Joaquin Phoenix). Stoicką i charakterną kreację Crowe’a wyróżniono licznymi nagrodami (w tym Oscarem), a film przyniósł mu najlepsze recenzje jego kariery.

“Gladiator” był pierwszą okazją do współpracy między Crowe’em a Ridleyem Scottem. Między 2006 a 2010 rokiem panowie nakręcili jeszcze cztery kolejne filmy (m.in. “American Gangster”).

“Piękny umysł” (2001)

— Ten nagrodzony kilkoma Oskarami dramat biograficzny opowiada o życiu Johna Forbesa Nasha Jr. – genialnego naukowca zmagającego się z chorobą psychiczną. (zarys fabuły – Netflix)

Poza Ridleyem Scottem, Crowe parokrotnie współpracował też z Ronem Howardem. W efekcie powstały filmy: “Piękny umysł” oraz “Człowiek ringu”. Skupmy się na tym pierwszym. Aktor wciela się tu w postać, której archetyp stał się dla niego emblematyczny – w pozornie zwykłego faceta, który znajduje się w centrum niezwykłych zdarzeń. Tworzy złożoną i mocną kreację, a film opowiada o niszczącym wpływie choroby psychicznej na człowieka. Za występ w “Pięknym umyśle” Crowe zdobył swoją trzecią nominację do Oscara – był nominowany rok po roku, od 2000 do 2002 r.

“Tajemnice Los Angeles” (1997)

— Trzech policjantów o bardzo odmiennych charakterach łączy siły przeciw skorumpowanym funkcjonariuszom. Akcja tego oscarowego kryminału rozgrywa się w Los Angeles lat 50. (zarys fabuły – Netflix)

To bodaj pierwszy hollywoodzki film, który przyniósł Russellowi Crowe’owi międzynarodową rozpoznawalność. W “Tajemnicach Los Angeles” gwiazdor wciela się w detektywa Buda White’a – szorstkiego i impulsywnie działającego glinę, któremu niestraszni są nawet najstraszniejsi kryminaliści. Z podobnym typem postaci utożsamiany był później już przez resztę swojej kariery. Jego rola jest gniewna i surowa, a Bud to typ faceta, który w każdym momencie może stracić panowanie nad sobą (często do tego dochodzi). Crowe był nominowany do Satelity oraz statuetki Amerykańskiej Gildii Aktorów Ekranowych. W filmie grają też Kevin Spacey i Guy Pearce.

“Tacy jak my” (1994)

Trochę zapomniany film o tematyce LGBTQ, w którym Russell Crowe wciela się w postać gejowską. Jeff (Crowe) mieszka ze swoim owdowiałym ojcem Harrym (Jack Thompson). Obaj panowie poszukują miłości – starszy ukochanej kobiety, młodszy idealnego mężczyzny. Zanim Crowe zyskał sławę za granicą, wystąpił w tym australijskim komediodramacie, w ryzykownej, ale bardzo udanej roli. Jego kreacja jest wiarygodna, daleka od stereotypów, zostaje dobrze “sprzedana” przez Crowe’a. Komediodramat zdobył sześć nominacji do nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego (zgarnął jedną statuetkę, za scenariusz).

Czytaj też: Heath Ledger bronił “Tajemnicy Brokeback Mountain” do ostatku sił. Był sojusznikiem osób LGBTQ

“Pan i Władca: Na krańcu świata” (2003)

Rzecz dzieje się w czasie wojen napoleońskich. Russell Crowe występuje tu w roli komandora marynarki brytyjskiej – Jacka Aubreya – który musi dorwać francuski okręt na Oceanie Spokojnym. Film jest bez reszty spektakularny, widowiskowy, a przy tym życiowy; Crowe’a nominowano za rolę główną do Złotego Globu.

Honorable mention: “Wymazać siebie” (2018), “Człowiek ringu” (2005), “Thor: Miłość i grom” (2022)

Previous Article
Brilliance Will Smith

Will Smith producentem nowego filmu Paramount Pictures

Next Article
Stanley Tucci Najlepsze filmy

Stanley Tucci – biografia aktora, najlepsze filmy

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share