Scarlett Johansson – biografia aktorki, najlepsze filmy i seriale

Scarlett Johansson Najlepsze filmy
Scarlett Johansson Najlepsze filmy, najlepsze role / Foto: Film4, BFI, Silver Reel, A24

Scarlett Johansson – dziś to imię zna niemal każdy fan kina, za sprawą produkcji jak “Czarna Wdowa”, “Historia małżeńska” czy seria “Avengers”. 38-letnia dziś aktorka debiutowała na dużym ekranie w latach 90. – jedną z pierwszych ról grała u Roberta Redforda, w melodramacie “Zaklinacz koni”. Później jej kariera eksplodowała. Jakie filmy i role aktorskie dziś uchodzą za najlepsze w dorobku Johansson?

Scarlett Johansson Najlepsze filmy w karierze hollywoodzkiej supergwiazdy

“Historia małżeńska” (2019)

Adam Driver gra Charliego, reżysera teatralnego, który ma okazję zadebiutować na Broadwayu – to koliduje z innymi planami zawodowymi jego żony Nicole, która ma dostać pracę w Los Angeles. Para zaczyna oddalać się od siebie. W filmie Driverowi towarzyszy Scarlett Johansson. To pokaz aktorskiego tour de force, które idealnie uchwyciło ten moment, gdy rozpada się małżeństwo. Film o wściekłości i frustracji – aktorski duet świetnie oddaje te ekstremalnie nabuzowane, w przypadku obu bohaterów, uczucia. I robi to z tragikomicznym sznytem.

Johansson i Driver z łatwością i lekkością grają parę, która się kocha, choć już nie potrafi być razem – chemia jest niepodważalna. Johnasson za występ otrzymała drugą w swojej karierze nominację do Oscara (po “Jojo Rabbit”), a ponadto też: nominacje do Złotego Globu, BAFTY i Doriana, statuetkę Independent Spirit.

“Między słowami” (2003)

Tokio. Przebrzmiały gwiazdor ekranu (Bill Murray) poznaje młodszą mężatkę (Scarlett Johansson). Okazuje się, że łączy ich więcej, niż mogli zakładać. Film miłosny, ale dużo bardziej osadzony w rzeczywistości niż niejedna komedia romantyczna. To bardziej tragikomedia o poczuciu wyobcowania i szukaniu zrozumienia. Romans nie zostaje przedstawiony w “Między słowami” przez różowe okulary, jest surowy i rwący. To przede wszystkim film o platonicznym uczuciu i – zdaniem reżyserki, Sofii Coppoli – “miłosnej melancholii”.

Rola Johansson jest słodko-gorzka, niby dziewczęco-dziecięca, a jednak dojrzała, w zupełności poważna i dostojna. W oczach aktorki odbija się smutek, wybrzmiewający z filmu. Kreacja przyniosła Johansson nagrodę BAFTA, nominację do Złotego Globu, a także statuetkę Sant Jordi.

“Lucy” (2014)

— Młoda Amerykanka przemycająca narkotyki na Tajwanie przypadkowo zyskuje nadprzyrodzone zdolności, gdy eksperymentalne substancje trafiają do jej organizmu. (zarys fabuły – Netflix)

W filmie Luca Bessona Scarlett Johnasson zyskuje takie możliwości, jakie nieznane są żadnej innej istocie ludzkiej. Dochodzi do biologicznego zhakowania organizmu; dziewczyna odkrywa nowe zmysły i zdolności telepatyczne. Besson spisał się jak zawsze; “Lucy” z łatwością można postawić obok takich hitów reżysera jak “Leon zawodowiec” czy “Piąty element”. Johansson natomiast dała tu popis swoich możliwości w roli gwiazdy kina akcji – później dowiodła tego jeszcze w takich produkcjach jak “Czarna Wdowa” czy “Ghost in the Shell”. Jej kreacja jest charyzmatyczna i przede wszystkim bardzo “krzepka” – to najbardziej atletyczny z występów Johansson.

Nominacja do nagrody EDA, przyznawanej przez Stowarzyszenie Dziennikarek Filmowych.

Scarlett Johansson Najlepsze role, najlepsze filmy – ranking

“Under the Skin” (2013)

Film w Polsce znany też jako “Pod skórą”. W multigatunkowej produkcji, łączącej horror, science-fiction, dramat i metafizyczny thriller, Scarlett Johansson gra piękną kosmitkę, która szuka ziemskich kochanków – głównie po to, by skonsumować ich ciała w seksualnym zrywie. To jedna z najlepszych, najgłębszych i najbardziej zaskakujących ról w dorobku hollywoodzkiej gwiazdy (warto dodać, że sam film był produkcją niezależną). Johansson jest hipnotyzująca i uwodzi widza podobnie jak swoje ofiary. “Under the Skin” to opowieść o wyobcowaniu, obraz wspaniale niedopowiedziany, niepokojący, technicznie genialny.

Johansson gra przybysza z obcej planety, ale też kobietę szukającą własnego “ja” na Ziemi. Niby zimną, pozbawioną emocji, ale dzięki talentom Johansson – wciąż kobietę. Za występ ten Johansson otrzymała nagrody i nominacje podczas licznych festiwali dookoła świata. Nominowano ją też do nagrody Gotham. Serwis Rotten Tomatoes rolę aktorki podsumował jako “zachwycającą”.

“Dziewczyna z perłą” (2003)

Adaptacja powieści Tracy Chevalier o tym samym tytule. Historia osnuta jest wokół obrazu “Dziewczyna z perłą” Jana Vermeera, a Johansson gra niejaką Griet, którą malunek przedstawia. Z początku bohaterkę miała zagrać Kate Hudson, ale zastąpiła ją Johansson. I była to dobra decyzja, bo rola młodziutkiej gwiazdy (świeżo po występie w kultowym dziś “Ghost World”) jest zniuansowana, delikatna, czarująca. Zagranie ikony świata sztuki i malarstwa nie mogło należeć do łatwych, ale aktorka podołała swemu wyzwaniu. Krytycy pochwalili aktorkę, że potrafi oddać skomplikowane uczucia bez nadmiaru dialogów, chwalili jej ciszę, ale też złożoność postaci. Rola przyniosła jej nominację do BAFTY oraz Złotego Globu.

Czytaj też: TOP 10 – najlepsze filmy dokumentalne dostępne na Netfliksie

Previous Article
Najlepsze filmy science-fiction na Netflixie

Top 10: Najlepsze filmy science-fiction dostępne na Netfliksie

Next Article
Najlepsze filmy kryminalne na HBO Max

Top 10: Najlepsze filmy kryminalne dostępne na HBO Max

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share