Top 5: Najlepsze filmy o tematyce więziennej

Najlepsze filmy o tematyce więziennej
Najlepsze filmy o tematyce więziennej – ranking / Foto: Kadr z filmu “Skazani na Shawshank” (1994; Columbia Pictures, Castle Rock Entertainment)

Życie za kratkami nie jest łatwe, ale fanom kina od lat wydaje się fascynujące. To obszar filmu, który zabiera widzów w nieznane, mroczne, często brutalne rejony. Przygotowaliśmy dla Was notowanie pięciu najlepszych filmów o tematyce więziennej, jakie kiedykolwiek nakręcono. Zapraszamy do lektury.

Najlepsze filmy o tematyce więziennej – ranking TOP 5

“Midnight Express” (1978)

Historia Billy’ego Hayesa (Brad Davis) – amerykańskiego studenta, który odwiedza Turcję. Podczas próby przemytu haszyszu zostaje aresztowany i w rezultacie trafia do więzienia – ma spędzić w nim ponad trzydzieści lat. Zakład karny jest nie byle jaki – to najbardziej surowa placówka tego typu w Turcji, prawdziwe piekło na Ziemi. Obraz oparto na książce “Midnight Express” z 1977 roku, która opisywała autentyczną historię.

Zdjęcia więzienne realizowano na Malcie, w forcie Saint Elmo. Władze Stambułu odmówiły bowiem, by w ich mieście kręcono film tak negatywnie przedstawiający Turków. Sam film ma niezwykle mocny wydźwięk, bywa szokujący i jest świetnie zagrany. Jego ostatnie minuty zostaną z Wami na długo po napisach końcowych. “Midnight Express” zdobył Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany.

“Skazani na Shawshank” (1994)

“Skazani na Shawshank” to film, którego nie mogło zabraknąć na tej liście. Adaptacja książki Stephena Kinga od lat uchodzi za jedną z najlepszych pozycji swego gatunku oraz za jeden z lepszych filmów o przyjaźni za więziennymi kratami. W serwisie IMDb obraz Franka Darabonta utrzymuje miejsce pierwsze notowania najlepszych tytułów w historii kina (pokonując m.in. “Ojca chrzestnego”, “Pulp Fiction” czy “Forresta Gumpa”). Znakomite kreacje Morgana Freemana i Tima Robbinsa; siedem nominacji do Oscara.

Czytaj też: TOP 5 – najlepsze seriale true crime dostępne na Netfliksie

“Głód” (2008)

Rok 1981, Irlandia Północna. Bobby Sands (Michael Fassbender) jest członkiem paramilitarnej organizacji IRA, który przeprowadza w więzieniu strajk głodowy. W ten sposób domaga się, by przyznano mu status więźnia politycznego. W zamknięciu Sands przechodzi przez piekło i pada ofiarą wymyślnych tortur psychicznych.

Fassbender zebrał kapitalne recenzje za swoją kreację, którą to nagrodzono zresztą statuetką BIFA (British Independent Film Award) i nominowano do Europejskiej Nagrody Filmowej. W serwisie Rotten Tomatoes film utrzymuje wynik 90 proc. pozytywnych opinii krytyków.

Najlepsze filmy o więzieniu – co warto obejrzeć?

“Osadzony” (1989)

Film, który przez fanów Sylvestra Stallone’a często określany jest jako “więzienna wersja ‘Rocky’ego'”. To jedna z najbardziej niedocenionych i zapomnianych pozycji w bogatym i ikonicznym katalogu ról Stallone’a. Gwiazdor kina akcji pojawia się w tym dramacie sensacyjnym jako Frank Leone – skazaniec, który w spokoju czeka na koniec wyroku i odzyskanie wolności. Ta nie będzie mu dana: trafia bowiem do więzienia o zaostrzonym rygorze, gdzie panuje sadysta Drumgoole (Donald Sutherland). Naczelnik obiera sobie za cel złamanie Franka psychicznie…

Stallone pojawił się też w innych filmach o tematyce więziennej: w “Planie ucieczki” (2013) u boku Arnolda Schwarzeneggera oraz w dwóch sequelach tej produkcji z 2018 i 2019 roku.

“Wielka ucieczka” (1963)

Film wojenny o grupie więźniów, którzy próbują zbiec z obozu alianckich jeńców. Całość potraktowano trochę z przymrużeniem oka, ale jest ona spektakularnie opowiedziana, gwiazdorsko obsadzona i wybornie wyreżyserowana. Grają tu takie ikony jak Steve McQueen, Charles Bronson, Donald Pleasance i James Garner.

Previous Article
Henry Cavill ma koronawirusa

Henry Cavill z koronawirusem. Co dalej z 3. sezonem "Wiedźmina"?

Next Article
Najlepsze filmy z Ryanem Goslingiem

Top 5: Najlepsze role w karierze Ryana Goslinga

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share