Nie żyje nominowany do Oscara aktor James Caan

James Caan nie żyje
James Caan nie żyje / Foto: “CBS Sunday Morning” – kanał na YouTubie

James Caan nie żyje. W wieku 82 lat zmarł amerykański aktor filmowy i telewizyjny, za swoje role nominowany do tak prestiżowych nagród jak Oscar, Emmy czy Złoty Glob. Był znany m.in. jako Sonny Corleone z serii o “Ojcu chrzestnym”.

James Caan nie żyje. Zmarł gwiazdor Misery i Ojca chrzestnego

Urodził się w 1940 roku na Bronksie, był synem żydowskich imigrantów. Miał troje rodzeństwa. Studiując na nowojorskim Hofstra University, poznał Lainie Kazan i Francisa Forda Coppolę. Ten drugi obsadził go później w jednym ze swoich najważniejszych filmów.

James Caan zmarł w Los Angeles 6 lipca. Hołd gwiazdorowi złożyli m.in. Coppola, Barbra Streisand, Al Pacino i Rob Reiner.

James Caan debiutował na małym ekranie w 1961 roku, grając w serialu kryminalnym stacji CBS “Route 66”. Pierwszą rolą filmową Caana był epizod w komedii romantycznej Billy’ego Wildera “Słodka Irma” (w produkcji tej grali też Jack Lemmon i Shirley MacLaine). Przełom w karierze aktora przyszedł szybko, już w 1965. Caan wcielił się wówczas w szeregowca Anthony’ego Dugana w westernie “The Glory Guys”, ze scenariuszem Sama Peckinpah. Za tę kreację uzyskał swoją pierwszą nominację do Złotego Globu, jako wschodząca gwiazda.

Za rolę tytułową w dramacie telewizyjnym “Piosenka Briana” (1971) nominowano go do nagrody Emmy. Dwa lata później Coppola obsadził go w “Ojcu chrzestnym”, gdzie Caan wystąpił jako Santino “Sonny” Corleone – ekranowy syn Marlona Brando. Wybitną kreację nominowano do Oscara i Złotego Globu.

James Caan miał też cenione role w takich produkcjach jak “Gracz” (1974), “Zabawna dama” (1975), “Rollerball” (’75) czy “Złodziej” (1981). Na początku lat 90. stworzył jedną ze swoich najbardziej rozpoznawalnych kreacji – wcielił się w nieszczęsnego pisarza, który po wypadku samochodowym trafia pod “opiekę” psychotycznej fanki.

Dorobek aktorski Caana zamyka komediodramat “Trzy królowe” z udziałem Ellen Burstyn i Jane Curtin. Ponadto film “Gun Monkeys” z Caanem znajduje się na etapie postprodukcji i zapewne ukaże się pośmiertnie.

James Caan był czterokrotnie żonaty i miał pięcioro dzieci – m.in. syna, aktora Scotta Caana.

Previous Article
Bracia Duffer

Twórcy "Stranger Things" mają w planach szereg projektów dla Netfliksa

Next Article
Steven Yeun

Gwiazdor oscarowego "Minari" w nowym filmie Joon-ho Bonga

Related Posts
Filmy sportowe, które trzeba znać
Więcej

Filmy sportowe, które trzeba znać

Przygotowaliśmy 3 propozycje filmów, które absolutnie każdy fan zmagań sportowych powinien zobaczyć. Różne historie łączy zacięta rywalizacja, mocne…
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share