Top 10: Najlepsze filmy o egzorcyzmach

Najlepsze filmy o egzorcyzmach
Najlepsze filmy o egzorcyzmach Ranking TOP 10 / Foto: Warner Bros., Hoya Prod.

W ubiegłym miesiącu na ekranach kin pojawił się horror “Egzorcysta papieża”, z Russellem Crowe’em grającym Gabriela’a Amortha, walczącego z Szatanem dla Stolicy Apostolskiej. Kino grozy o egzorcyzmach działa prężnie od lat 70., kiedy ukazał się klasyczny horror Williama Friedkina z Lindą Blair (o nim więcej wkrótce). Jakie filmy o tematyce egzorcyzmów uchodzą za najlepsze? Odpowiedzi szukajcie poniżej.

Najlepsze filmy o egzorcyzmach. Co warto obejrzeć?

“Egzorcysta” (1973)

— Dwunastolatka zostaje opętana przez diabła i zmienia się w potwora. Ojciec Karras ma nadzorować odprawianie egzorcyzmu przez księdza Merrina, lecz ten umiera podczas rytuału. (zarys fabuły – Amazon Prime Video)

Proste: to najlepszy film o walce dobra ze złem. “Egzorcysta” tak bardzo namieszał w filmowym światku, że po jego premierze widzowie mdleli na salach z przerażenia, a przed kinami ustawiały się grupy usiłujące oprotestować dzieło Williama Friedkina – ale z geniuszem nie udało się wygrać, a horror został wielkim hitem na całym świecie. Wpisany przez Bibliotekę Kongresu Amerykańskiego w listę National Film Registry jako dziedzictwo kulturowe.

“Egzorcysta III” (1990)

Pierwszy sequel “Egzorcysty” uznano za niewypał, drugi natomiast – przeciwnie. “Egzorcysta III” do dziś stawiany jest za wzór, jeśli chodzi o kino o walce z diabłem i wciąż robi kolosalne wrażenie nawet trzydzieści lat po premierze. W filmie poznajemy powiązanie ojca Karrasa z pewnym niesławnym, seryjnym zabójcą – nazywanym Bliźniakiem. Siłą tej kontynuacji są atmosfera rodem z koszmarnego snu, mocne dialogi i role aktorskie między innymi Brada Dourfa czy George’a C. Scotta. Scena w szpitalnym korytarzu, z nagłym pojawieniem się uzbrojonego w nożyce osobnika, nie bez powodu uchodzi za jedną z najstraszniejszych w historii kina.

“Egzorcyzmy Emily Rose” (2005)

— Adwokat-agnostyczka z niepokojem odkrywa, że zaczyna wierzyć swojemu klientowi – księdzu oskarżonemu o nieumyślne spowodowanie śmierci podczas nieudanego egzorcyzmu. (zarys fabuły – Netflix)

To już dziś jeden z klasyków kina egzorcystycznego. Wszystko za sprawą niesamowitej Jennifer Carpenter, która wcieliła się w tytułową rolę dziewczyny być może opanowanej przez moce nieczyste, a być może po prostu chorej umysłowo. Rozwikłanie tej zagadki to zresztą jeden z najważniejszych atutów filmu. Carpenter nie potrzebowała na planie zdjęciowym pomocy dublerki – sama wykonała wszelkie układy w scenach wypędzania demonów z ciała. Niekiedy wydaje się, że aktorka lada moment pęknie na pół – choćby dlatego organizacja cenzorska niemal przyznała horrorowi mocną kategorię wiekową “R”. Ścisła czołówka filmów o opętaniu.

Najlepsze filmy o egzorcyzmach Ranking TOP 10

“Godzina oczyszczenia” (2019)

Producenci internetowego programu, w którym udawane są egzorcyzmy na “opętanych”, mierzą się z prawdziwymi zjawiskami nadnaturalnymi, gdy jedna z aktorek faktycznie zostaje opanowana przez Szatana.

Ryan Guzman (znany z serialu “9-1-1”) w historii inscenizowanych egzorcyzmów i młodych ludzi, którzy podpadają samemu diabłu. Propozycja dla fanów uszczypliwego humoru, dobrze wykonanych efektów gore i niecodziennych opowieści. Uwagę zwraca finał – wyjątkowo melancholijny, pozbawiony happy endu. To udany horror o związku przemocy z mediami społecznościowymi, który potrafi uwodzić dzięki wyobraźni twórców.

“Ostatni egzorcyzm” (2010)

Wielebny Marcus, uznany egzorcysta, przechodzi na emeryturę. Zanim to nastąpi, zgadza się wziąć udział w ostatnim rytuale – będzie on filmowany pod powstający dokument. Na farmie Sweetzerów przekona się, że mocne, które opętały Nell (Ashley Bell), są silniejsze od czegokolwiek, z czym walczył w przeszłości.

Kino trochę w tradycji cinéma vérité, a trochę osadzone w modnym (przynajmniej dekadę temu) klimacie found footage. Podobnie jak w przypadku “Emily Rose”, sprawdza się przede wszystkim dzięki roli centralnej – Ashley Bell ewidentnie inspirowała się kreacją Jennifer Carpenter, przygotowując się do udziału w filmie. Nic dziwnego, że za mistrzowską rolę była nominowana do nagrody Fangoria Chainsaw oraz prestiżowej statuetki Independent Spirit.

“Kronika opętania” (2012)

— Przerażająca opowieść o młodej dziewczynie, która kupuje antyczną drewnianą skrzynkę, lecz nie ma pojęcia, co kryje się w środku, dopóki nie zostaje opętana przez złośliwego ducha. (zarys fabuły – Amazon Prime Video)

Horror o dybuku nawiedzającym typową amerykańską rodzinę. Pojawia się w nim polski akcent – w jednej ze scen demon żydowskiego pochodzenia wypowiada mrożące krew w żyłach słowa: “zjem twoje serce”. Nieodżałowany Roger Ebert powiedział kiedyś: “‘Egzorcysta’ Friedkina zainspirował całą masę późniejszych filmów. ‘Kronika opętania’ to jeden z tych najlepszych.”

Horrory o egzorcyzmach Ranking TOP 10

“Obecność 3: Na rozkaz diabła” (2021)

Na początku lat osiemdziesiątych Arne Johnson (Ruairi O’Connor) dopuszcza się brutalnego morderstwa. Jego przypadek doskonale znany jest ekspertom do spraw paranormalnych, Lorraine i Edowi Warrenom (duet Vera Farmiga–Patrick Wilson). Słynni łowcy demonów próbują wybronić chłopaka, twierdząc przed sędzią, że do zbrodni pchnął go sam Szatan. Czy tak jednak było?

“Obecność 3: Na rozkaz diabła” oparto na kanwie autentycznych wydarzeń, które rozegrały się w miejscowości Brookfield czterdzieści lat temu. Sceny egzorcyzmów robią tu kolosalne wrażenie, zwłaszcza gdy ciało jednego z bohaterów w toku walki księdza z diabłem zostaje nieomal… przemaglowane. W żadnej wcześniejszej odsłonie “Obecności” sekwencje egzorcystyczne nie jeżyły włosów na głowie tak, jak tutaj. Pełną recenzję “Na rozkaz diabła” przeczytacie pod danym linkiem.

“Egzorcyzmy siostry Ann” (2022)

— Jacqueline Byers występuje w filmie jako tytułowa siostra Anna – pierwsza kobieta-egzorcystka. Jest ona przekonana, że jej powołaniem jest walka z demonami. Już w dzieciństwie uświadomiła sobie, że ma wyjątkowy dar. Nie może jednak się nim dzielić, ponieważ stanowisko kościoła, który wypowiada wojnę siłom ciemności, jest nieubłagane – egzorcystami mogą być tylko księża. Dlaczego? Bo dla kobiet spotkanie z demonem jest zbyt niebezpieczne. To jednak siostry nie zniechęca. Poza tym jej mistrz i mentor, pozwala uczestniczyć Annie w szkoleniu z pozycji obserwatorki. Podczas jednej z przerażających sesji, zakonnica doświadcza obecności demona o niesłychanej mocy. Już niebawem okaże się, że jedyną osobą zdolną stawić mu czoła jest właśnie siostra Anna… (opis fabuły – Monolith Films)

Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle. Co się jednak stanie, kiedy na diabła naślą babę? Odpowiedź znajdziecie w filmie Daniela Stamma, którego główną bohaterką jest tytułowa egzorcystka. Ciekawostka: Stamm nakręcił w przeszłości horror “13 grzechów” i wspomniany “Ostatni egzorcyzm” z Ashley Bell.

“Opętanie Michaela Kinga” (2014)

Tytułowy Michael King, dokumentalista, który właśnie doświadczył rodzinnej tragedii, postanawia dowieść, że Bóg nie istnieje. Film wykorzystuje przewałkowaną dziś stylistykę found footage, ale ogrywa ją w zadowalający sposób – całość, pomimo scen diabelskich objawień, faktycznie wygląda jak kręcona “z ręki”. To horror atrakcyjny technicznie i całkiem przerażający; może nie oryginalny, ale wystarczająco natchniony, by udał się Wam seans.

“Rytuał” (2011)

Sir Anthony Hopkins gra ekscentrycznego egzorcystę i wypada w swojej roli nad wyraz wiarygodnie – jak zawsze zresztą. Za swoją kreację był zresztą nominowany do statuetki MovieGuide Award, w kategorii najbardziej inspirujący występ aktorski. Horror na podstawie książki “Obrzęd. Tajemnice współczesnych egzorcystów” Matta Baglio.

Czytaj też: Anthony Hopkins – biografia aktora, najlepsze role filmowe

Previous Article
Najlepsze filmy o tematyce apokaliptycznej

Top 5: Najlepsze filmy o tematyce apokaliptycznej

Next Article
Johnny Depp Najlepsze filmy

Johnny Depp – biografia aktora, najlepsze filmy

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share