Top 10: Najlepsze filmy o ciąży

Najlepsze filmy o ciąży
Najlepsze filmy o ciąży – ranking TOP 10 / Foto: Searchlight, Mandate, Twentieth Century Fox

Kilka dni temu na platformie streamingowej Disney+ premierę zaliczył film “Zegar” z udziałem Dianny Agron (gwiazdy “Glee”). To miks horroru psychologicznego i dramatu, w którym główna bohaterka mierzy się z paranormalnymi zjawiskami i… presją społeczną, narzucającą jej zajście w ciążę. Przygotowaliśmy ranking dziesięciu najlepszych produkcji o tematyce ciążowej, które powinien znać każdy fan kina.

Najlepsze filmy o ciąży – TOP 10. Co warto obejrzeć?

“Świetlik” (2005)

Niezależny, nagradzany dramat o właścicielce galerii sztuki z dużego miasta, która poznaje mieszkającą na prowincji rodzinę męża, aż roi się od tętniących emocji. W obsadzie nie brakuje mocnych nazwisk (Embeth Davidtz, Alessandro Nivola), jednak bijącym sercem tej historii jest grana przez Amy Adams Ashley Johnsten.

W “Świetliku” Adams gra młodą dziewczynę z Karoliny Północnej, która nie ukończyła liceum, bo zaszła w ciążę. Postać jest urocza i przyjacielska, choć dziecinnie naiwna; wierzy, że nienarodzone jeszcze dziecko naprawi jej problemy małżeńskie. “Świetlik” to piękny, bardzo intymny i oszczędny w środkach film o rodzinnych napięciach i potrzebie bliskości. Wątek ciążowy dodaje mu autentyczności, a Adams jako ciężarna panna z małego miasta nominowana była do Oscara i uzyskała specjalne wyróżnienie podczas Sundance Film Festival.

“Juno” (2007)

“Juno” to film, za sprawą którego Elliot Page (wówczas jeszcze jako Ellen Page) wyrósł na pierwszoligową gwiazdę Hollywood. Opowieść o cynicznej, sypiącej z rękawa sarkastycznymi dowcipami nastolatce chwyciła widzów za serca i rozpaliła notowania box office’u – “Juno” zarobiła ponad 231 mln dolarów, a kosztowała zaledwie 7 mln. Page gra w filmie tytułową licealistkę, która dowiaduje się, że zaszła w ciąże z niedojrzałym chłopakiem (Michael Cera). Początkowo dziewczyna planuje poddać się aborcji, ale za namową bliskich decyduje, że odda dziecko rodzinie zastępczej. Tak poznaje państwa Loringów – z pozoru idealną parę, oczekującą potomstwa.

Film, który zdobył Oscara za scenariusz autorstwa Diablo Cody, rozgrzewa serce i zachwyca za sprawą błyskotliwych dialogów. Tytułowa bohaterka stała się wręcz ikoną kina; doczekała się licznych parodii, między innymi w “Totalnym kataklizmie”. Zdaniem autorki fabuły na film można spojrzeć z kilku różnych perspektyw. Z jednej strony jest bowiem komediodramatem celebrującym życie i narodziny dziecka, a z drugiej – jest to film o niezależnej młodej dziewczynie, która dokonuje własnych wyborów, nie ulega presji społecznej i dba o swoją autonomię. Organizacja National Board of Review uznała “Juno” za jeden z dziesięciu najlepszych filmów 2007 roku.

“Ludzkie dzieci” (2006)

Rzecz dzieje się w niedalekiej przyszłości, w bezdzietnym społeczeństwie, które chyli się ku ostatecznemu upadkowi cywilizacyjnemu. Clive Owen gra Theo Farona – mężczyznę, który ma chronić jedyną kobietę, zdolną do reprodukcji.

“Ludzkie dzieci” to połączenie brutalnego thrillera z wyszukanym dramatem o kondycji człowieka we współczesnym świecie. To również filmowa medytacja nad cudem narodzin – który w kontekście fabularnym naprawdę urasta do rangi wydarzenia nadzwyczajnego. Obraz jest oszałamiający wizualnie, wbija w fotel za sprawą wartkiej akcji, reżyseria Alfonso Cuaróna (“Roma”, “Grawitacja”) nie pozostawia nic do życzenia.

Najlepsze filmy o ciąży Ranking TOP 10

“Ostatni komers” (2020)

Monika (Sandra Drzymalska) jest pewną siebie, bystrą nastolatką z dobrego domu, jej chłopak Kuba (Michał Sitnicki) powtarza klasę i z uporem maniaka przerzuca żelastwo na siłowni, a brat Tomek (Mikołaj Matczak) przechodzi kryzys tożsamości. Młodsza Oliwia (Nel Kaczmarek) dowiaduje się, że jest w ciąży z charyzmatycznym, ale nadgorliwym “Chomikiem” (Jakub Wróblewski).

Wiarygodny dialogowo i intuicyjnie wyreżyserowany, dynamiczny technicznie i fluorescencyjny wizualnie. Taki jest dramat młodzieżowy “Ostatni komers” w reżyserii Dawida Nickela, który wielu widzom przywróci wiarę w polskie kino. W filmie podjęto wątek ciąży jednej z nastoletnich bohaterek, który ukazany został dość odważnie, ale też z wyczuciem i taktem. Nel Kaczmarek tworzy kreację nad wyraz dojrzałą jak na swój wiek.

“Junior” (1994)

Wybór niekonwencjonalny, bo “Junior” to komedia o… mężczyźnie, który zachodzi w ciążę. Arnold Schwarzenegger wciela się w ginekologa, który sam na sobie przeprowadza zabieg sztucznego zapłodnienia. Pomaga mu w tym kolega po fachu (Danny DeVito). Brzmi absurdalnie? Nie bez powodu – “Junior” to jedna z bardziej odjechanych komedii w dorobku Ivana Reitmana. Aktorzy występujący w rolach przodujących sparowani zostali perfekcyjnie (dowiedli tego już przed laty, w “Bliźniakach”, również Reitmana), a slapstickowy humor to wisienka na torcie. Nie każdy film ciążowy musi traktować swoją tematykę ze śmiertelną powagą. Schwarzenegger za rolę doktora Alexandra Hesse’a był nominowany do Złotego Globu.

“Wpadka” (2007)

— Przygodny seks z nieporadnym życiowo Benem kończy się dla ambitnej Alison ciążą. Para próbuje zbudować związek dla dobra dziecka. (zarys fabuły – Netflix)

Kolejna komedia w tym rankingu. Seth Rogen i Katherine Heigl w hicie Judda Apatowa, który doskonale nadaje się na luźny seans przy kubełku popcornu. Główni aktorzy wykazują autentyczną ekranową “chemię” i grają zupełnie przeciwieństwa – ona jest zdeterminowaną, ciężko pracującą dziennikarką, a on – po prostu dużym dzieckiem. Czy nie tak bywa jednak w życiu, że przeciwieństwa się przyciągają? Doskonała propozycja dla tych, którzy zaliczyli “wpadkę”, okazała się ona najlepszą “pomyłką” ich życia i teraz potrafią nabrać do tego dystansu.

Filmy o ciąży i porodzie – lista TOP 10

“Obłąkana” (2022)

Julie Rivers (Melissa Barrera) przez lata próbowała zajść w ciążę – bez powodzenia. Kiedy jej się to udaje, jest przeszczęśliwa. Przeprowadza się wraz z mężem do nowego domu i czuje, że to właśnie tutaj założy swoją rodzinę. Z powodu zaawansowanej ciąży lekarz zaleca Julie obowiązkowy odpoczynek w łóżku. Kolejne dni są monotonne, aż nagle w domu zaczyna dochodzić do zjawisk paranormalnych. Podczas gdy kobieta przypomina sobie o swoich własnych, dawno skrywanych demonach, najbliżsi podważają jej zdrowie psychiczne. Julie mierzy się z przeszłością i jednocześnie złymi duchami, próbując ocalić nienarodzone jeszcze dziecko.

Gwiazda serii “Krzyk” Melissa Barrera w mrocznym horrorze o ciążowej melancholii i narodzinach obłędu. Film wyreżyserowała Lori Evans Taylor, która jest też scenarzystką powstającego obecnie horroru “Oszukać przeznaczenie 6” (premiera prawdopodobnie w 2024 r.).

“Bejbis” (2022)

Komedia o niespodzianym darze od losu lub – innymi słowy – wpadce i nieplanowanej ciąży. W rolach głównych Marta Żmuda Trzebiatowska (“Mowa ptaków”) i Grzegorz Małecki (“Na układy nie ma rady”). Opis fabuły filmu (źródło – Monolith Films):

— Historia Ady i Mikołaja, którzy są udanym małżeństwem, choć 17 lat codziennych problemów odebrało im nieco radość z łączącej ich miłości. Nie na tyle jednak, by pewnej nocy – w trakcie pełnej tańców, alkoholu i zmysłowości imprezy u przyjaciela – nie pójść “na całość” jak para nieodpowiedzialnych nastolatków. Chwila zapomnienia zaowocuje dziewięć miesięcy później kolejnym dzieckiem, co spowoduje w małżeństwie Ady i Mikołaja naprawdę potężny kryzys. Narodziny synka okażą się zresztą początkiem serii wielu wydarzeń, które niczym wybuchające co chwilę bomby wstrząsną Adą i Mikołajem.

“Matka jest tylko jedna” (2016)

Dramat o fotografce Rigby Gray (Selma Blair), która może pochwalić się oszałamiającą karierą, ale ta zakłócona zostaje przez nieoczekiwaną ciążę. Kobieta nie jest zadowolona, że zostanie mamą, ale godzi się ze swoją przyszłością. By lepiej zrozumieć istotę macierzyństwa, dokumentuje ciążę przy pomocy fotografii.

Poruszający film obyczajowy w gwiazdorskiej obsadzie – załogę aktorską zasilają między innymi Courteney Cox, Susan Sarandon, Christina Ricci, Sharon Stone i Paul Wesley.

“Niewidzialna” (2017)

— Nastolatka mierzy się z konsekwencjami zajścia w ciążę. Jednocześnie próbuje wieść życie tak, jak gdyby nic się nie zmieniło. (zarys fabuły – Netflix)

Południowoamerykańsko-francuski dramat w reżyserii Pablo Giorgelliego przyniósł nagrodę Argentyńskiej Akademii Filmowej aktorce Morze Arenillas, a na Festiwalu w Wenecji nominowany był do nagrody Venice Horizons za najlepszą reżyserię. Dostępny do obejrzenia na platformie streamingowej Netflix.

Previous Article
Zegar Recenzja filmu

„Zegar” – recenzja horroru Disney+ o presji bycia matką

Next Article
Clive Owen Najlepsze filmy

Clive Owen – biografia aktora, najlepsze filmy

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share