Amy Adams – biografia aktorki, najlepsze filmy

Amy Adams Najlepsze filmy
Amy Adams Najlepsze filmy, najlepsze role / Foto: Wikimedia Commons

Amy Adams to amerykańska aktorka, która karierę filmową rozpoczęła pod koniec lat dziewięćdziesiątych i od tego czasu wyrosła na jedną z najjaśniej świecących gwiazd Hollywood. Po rolach w takich produkcjach jak “Szkoła uwodzenia 2″ czy “Psycho Beach Party” przyszły poważniejsze propozycje – już w 2006 roku Adams zdobyła swoją pierwszą nominację do Oscara. Później ubiegała się o tę nagrodę jeszcze pięć razy, ostatnio w 2019, za udział w komediodramacie “Vice” Adama McKaya. Jakie kreacje Amy Adams można wpisać w poczet jej najlepszych? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Amy Adams Najlepsze filmy w karierze hollywoodzkiej aktorki

“Ostre przedmioty” (2018)

W tej ośmioodcinkowej produkcji HBO Amy Adams wciela się w strudzoną dziennikarkę Camille Preaker, która ma za sobą traumatyczną przeszłość. Bohaterka przybywa do rodzinnej mieściny, by napisać artykuł o zagadkowej śmierci dwóch lokalnych dziewcząt. Adams tworzy przeszywającą kreację – prawdopodobnie najlepszą w swojej karierze. Kreację ciężką, uwierającą psychicznie, fizycznie jakby obciążającą. Wielowarstwową, zagraną w bolesnym tonie, ale pełną odkupienia. Widzowie pokochali “Ostre przedmioty” nie tylko za sprawą mocnego, pełnego niespodzianek scenariusza, ale też za aktorstwo – to w wydaniu Adams oraz jej koleżanki z planu, Patricii Clarkson. Obie były za swoje role nominowane do nagrody Emmy; Adams była też nominowana do Złotego Globu, Clarkson zdobyła tę statuetkę. Sam serial trafił na liczne listy najlepszych odcinkowych produkcji 2018 roku.

“Kobieta w oknie” (2021)

Thriller platformy Netflix o psycholog dziecięcej, która cierpi na agorafobię. Anna (Adams) mieszka w Nowym Jorku i nie opuszcza swojego mieszkania. Zaczyna obserwować sąsiadkę z naprzeciwka i pewnego dnia zaczyna podejrzewać, że została ona zamordowana. Co zrobi cierpiąca na lęk przestrzeni kobieta? Dreszczowiec kręcony z wyraźnie voyeurystycznym zacięciem, inspirowany dziełami Alfreda Hitchcocka, w tym “Oknem na podwórze” oraz “Zawrotem głowy”, a także “Psychopatą” Jona Amiela. Adams wznosi film na wyższy poziom za sprawą roli, która niesie ze sobą patos, desperację, nutę obłędu. W recenzji dla portalu “Variety” kreację aktorki uznano za “władczą”, “imponującą”, “samoświadomą”.

Czytaj też: Timothée Chalamet – biografia aktora, najlepsze role filmowe

“Świetlik” (2005)

Pierwsza ambitniejsza kreacja w dorobku Amy Adams. Po rolach w tak niewyszukanych projektach jak “Kto pierwszy, ten lepszy!” czy “Ostatni podryw” trzydziestoletnia wówczas aktorka dostała angaż do komediodramatu “Świetlik” w reżyserii Phila Morrisona. W niezależnej produkcji o właścicielce galerii sztuki z dużego miasta, która poznaje mieszkającą na prowincji rodzinę męża, aż roi się od tętniących emocji. W obsadzie nie brakuje mocnych nazwisk (Embeth Davidtz, Alessandro Nivola), jednak bijącym sercem tej historii jest grana przez Amy Adams Ashley Johnsten.

W “Świetliku” Adams gra młodą dziewczynę z Karoliny Północnej, która nie ukończyła liceum, bo zaszła w ciążę. Postać jest urocza i przyjacielska, choć dziecinnie naiwna; wierzy, że nienarodzone jeszcze dziecko naprawi jej problemy małżeńskie. “Świetlik” to piękny, bardzo intymny i oszczędny w środkach film o rodzinnych napięciach i potrzebie bliskości. Dzięki Adams zyskuje jednak duszę; to rola, która dodaje mu charakteru.

Za kreację Ashley Adams zdobyła swoją pierwszą nominację do Oscara, a także szereg innych, prestiżowych wyróżnień (m.in. statuetki Critics’ Choice czy Gotham oraz specjalne wyróżnienie podczas Sundance Film Festival).

Amy Adams Najlepsze filmy i najlepsze role w dorobku gwiazdy

“Zaczarowana” (2007)

Rola, obok której nie da się przejść obojętnie. Dla marudy okaże się irytująca, dla fanów disnejowskich musicali – przeciwnie, zgodnie z tytułem czarująca. Amy Adams gra w filmie Giselle – bajkową księżniczkę, która za sprawą złej wiedźmy trafia do prawdziwego świata: w samo centrum tętniącego życiem Nowego Jorku. To tu z opresji ratuje ją “książę” – przystojny prawnik Robert (Patrick Dempsey).

“Zaczarowana” zapracowała sobie na status dzieła kultowego i w minionym roku doczekała się kontynuacji pt. “Rozczarowana” (z Adams powracającą w roli głównej; niestety, nie jest to udany sequel). Można powiedzieć, że “jedynka” przypieczętowała status Adams jako aktorki uniwersalnej i pomogła jej stać się megagwiazdą, jaką dziś znamy. W komedii muzycznej Adams śpiewa, tańczy, przywołuje ptaki magicznym okrzykiem. Rozkochuje wszystkich wokół, szyje bajeczne suknie z zasłon i dywanów, roztacza dookoła atmosferę fantastyczności. Dwie piosenki w jej wykonaniu nominowano do Oscara; sama rola przyniosła Adams nominację do Złotego Globu oraz statuetkę Saturna.

“Nowy początek” (2016)

Amy Adams w roli ekspertki ds. lingwistyki, która ma porozumieć się z kosmitami, jacy przybyli na Ziemię. Jej zadaniem jest poznanie zamiarów gwiezdnych przybyszy. Film Denisa Villeneuve’a (twórcy “Diuny”) stawia postać Louise Banks pomiędzy innymi wybitnymi bohaterkami kina science-fiction – jak Ellen Ripley czy Sarah Connor. Banks zmaga się z traumą po śmierci córki, przez co kreacja Adams jest pełna empatii, żalu i skruchy. Aktorka gra uniwersalnie, w jednej chwili subtelnie wygłaszając swoje kwestie, a kiedy indziej wybuchając w przypływie emocji.

Za udział w “Arrival” Adams nie była nominowana do Oscara, ale zdobyła liczne inne laury, w tym: nominację do statuetki BAFTA, Złotego Globu i Saturna, nagrodę Dublińskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych, nagrodę National Board of Review dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

Previous Article
Christina Hendricks Najlepsze role

Christina Hendricks – biografia aktorki, najlepsze filmy

Next Article
Michelle Yeoh Najlepsze filmy

Michelle Yeoh – biografia aktorki, najlepsze filmy

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share