Clive Owen – biografia aktora, najlepsze filmy

Clive Owen Najlepsze filmy
Clive Owen Najlepsze filmy, najlepsze role / Foto: BFI, ARTE, Channel 4 Films, La Sept-Arte

Clive Owen (ur. 1964) jest brytyjskim aktorem, nominowanym do Oscara i statuetki Emmy, którego nagrodzono Złotym Globem i BAFTĄ. Absolwent Royal Academy of Dramatic Arts w Londynie uchodzi za jednego z najbardziej utalentowanych angielskich wykonawców. Współpracował z tak cenionymi reżyserami jak Robert Altman, Shekhar Kapur, Alfonso Cuarón czy Robert Rodriguez. Jakie filmy i role uchodzą za najlepsze w jego dorobku?

Clive Owen Najlepsze filmy w dorobku uznanego aktora

“Bliżej” (2004)

— Pisarz, striptizerka, fotografka i dermatolog zostają uwikłani w skomplikowaną sieć romansów, z której niełatwo będzie im się wyplątać. (zarys fabuły filmu – Netflix)

Melodramat w reżyserii Mike’a Nicholsa zebrał zasadniczo pozytywne recenzje, chwalony przede wszystkim za talenty członków obsady. Obsadę zasilają Julia Roberts, Jude Law, Natalie Portman. Jednak to Clive Owen był najczęściej nagradzanym spośród wykonawców. Kreacja przyniosła gwiazdorowi pierwszą (i jak dotąd ostatnią) nominację do Oscara, a ponadto: nagrodę BAFTA, Złoty Glob i statuetki od stowarzyszeń krytyków z Nowego Jorku, Toronto oraz Las Vegas.

Owen występuje w filmie jako Larry Gray – londyński dermatolog i częsty gość internetowych czaterii dla erotomanów. W recenzji dla portalu “AllMovie” Peter Seibert zachwalał Owena za jego rolę, pisząc, że w roli Larry’ego “zdołał znaleźć nowy wymiar, choć to z pozoru postać płytkiego samca alfa”. Peter Bradshaw z serwisu “The Guardian” uznał, że Owen gra najlepiej z czworga głównych aktorów i swoim występem potrafi przekazać “autentyczne emocje”.

“Ludzkie dzieci” (2006)

Rzecz dzieje się w niedalekiej przyszłości, w bezdzietnym społeczeństwie, które chyli się ku ostatecznemu upadkowi cywilizacyjnemu. Clive Owen gra Theo Farona – mężczyznę, który ma chronić jedyną kobietę, zdolną do reprodukcji. W recenzji dla portalu “Daily Record” pisano: “Clive Owen tworzy tu jedną ze swoich najlepszych ról. Gra pozbawionego życia mężczyznę, w którym budzi się duch aktywisty społecznego”. Krytycy i widzowie zgodnie uznali, że Owen stworzył w filmie kreację osobliwego, w pełni oryginalnego, współczesnego bohatera akcji.

“Ludzkie dzieci” to połączenie brutalnego thrillera z wyszukanym dramatem o kondycji człowieka we współczesnym świecie. To również filmowa medytacja nad cudem narodzin – który w kontekście fabularnym naprawdę urasta do rangi wydarzenia nadzwyczajnego. Obraz jest oszałamiający wizualnie, wbija w fotel za sprawą wartkiej akcji, reżyseria Alfonso Cuaróna (“Roma”, “Grawitacja”) nie pozostawia nic do życzenia.

“Plan doskonały” (2006)

— Detektyw ściga złodzieja, który jest zawsze o krok do przodu. Gdy do akcji wkracza porywczy negocjator, sprawy wymykają się spod kontroli. (zarys fabuły – Netflix)

Clive Owen w roli sprytnego, wyjętego spod prawa Daltona Russella, który jest utalentowanym włamywaczem. Aktor bawi się swoją rolą, a na planie ewidentnie nie narzekał na brak dobrej zabawy. Sam film to świetnie poprowadzone kino heist, dużo zyskujące właśnie dzięki obsadzie (obok Owena – Denzel Washington i Jodie Foster). Trochę takie “Pieskie popołudnie” osadzone w latach współczesnych.

Za rolę Russella w filmie Spike’a Lee gwiazdor został nagrodzony statuetką COFCA od Stowarzyszenia Krytyków Filmowych Środkowego Ohio.

Clive Owen Najlepsze role i filmy w karierze gwiazdora

“American Crime Story: Impeachment” (2021)

Trzeci sezon kryminalnej antologii od Ryana Murphy’ego poświęcony był głośnemu skandalowi z udziałem Moniki Lewinsky i Bill Clintona. Tego drugiego zagrał właśnie Clive Owen, na ekranie przechodząc niesamowitą metamorfozę. Krytycy byli zgodni – przemiana nastąpiła nie tylko na planie zdjęciowym w fotelu charakteryzatora, ale w samym aktorze. Zdaniem wielu w serialu “American Crime Story: Impeachment” Owen de facto stał się Billem Clintonem na czas zdjęć. Owen perfekcyjnie naśladuje charakterystyczny akcent Clintona, ruch jego ciała, ton głosu, manieryzmy i nie tylko. Jest bliski stania się klonem 42. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Spośród występów telewizyjnych bez wątpienia jest to najbardziej imponująca kreacja aktora. Za rolę Owen był nominowany do Satelity.

Czytaj też: “Zegar” – recenzja horroru psychologicznego Disney+ o presji bycia matką

“Krupier” (1998)

Jedna z pierwszych dużych ról w karierze Clive’a Owena. Aktor wciela się w Jacka Manfreda, który jest pisarzem podejmującym pracę w kasynie. To tutaj artysta szuka inspiracji dla kolejnej książki. Romansuje z licznymi kobietami, bacznie obserwuje uzależnionych od hazardu.

Film “Krupier”, dziś już trochę zapomniany, to przede wszystkim pokaz aktorskiego tour de force w wydaniu Owena. Aktor ma szansę wgryźć się w postać centralną, bo zarys bohaterów jest bardzo skrupulatny i szczegółowy; tworzy kreację chłodną, wyrachowaną, ale ujmującą. Krytycy zgodnie przyznali, że Owen w “Krupierze” błyszczy i przyćmiewa talentem pozostałych członków obsady. Wróżono mu, że zostanie pierwszoligowym gwiazdorem – te przewidywania okazały się trafione.

Dzięki występowi w “Krupierze” aktor zyskał popularność w Ameryce i – co za tym idzie – wkrótce też na całym świecie. Ciekawostka: w filmie otrzymujemy szansę zobaczyć Owena w wersji… blondwłosej.

Previous Article
Najlepsze filmy o ciąży

Top 10: Najlepsze filmy o ciąży

Next Article
Najlepsze filmy o tematyce LGBT na Netflixie

Top 10: Najlepsze filmy o tematyce LGBT dostępne na Netfliksie

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share