Ruggero Deodato nie żyje. Zmarł twórca kultowego “Cannibal Holocaust”

Ruggero Deodato nie żyje
Ruggero Deodato nie żyje / Foto: Wikimedia Commons

Ruggero Deodato nie żyje. W wieku osiemdziesięciu trzech lat zmarł włoski reżyser i scenarzysta, twórca legendarnego i szokującego horroru “Cannibal Holocaust” (1980). Był on podawany jako źródło inspiracji dla tak wziętych filmowców jak Quentin Tarantino czy Oliver Stone.

Ruggero Deodato nie żyje. Nakręcił takie filmy jak Cannibal Holocaust czy Barbarzyńcy

Pierwszą styczność ze światem kina miał już jako osiemnastolatek, a w latach sześćdziesiątych tworzył swoje pierwsze filmy (m.in. “Hercules, Prisoner of Evil”, produkcję z gatunku miecza i sandałów, w której grał mistrz świata w kulturystyce, Reg Park). W połowie lat 70. popularność zyskał erotyczny thriller Deodato “Waves of Lust” (oryg. “Ondata di piacere”) z Silvią Dionisio.

Przełom przyszedł w roku 1980, kiedy ukazał się horror “Cannibal Holocaust”. Film przetarł szlaki późniejszym straszakom z podgatunku found footage, takim jak “Blair Witch Project”. Stał się klasykiem kina eksploatacji i doczekał się licznych sequeli (wszystkie były jednak nieoficjalne). Wokół filmu narosło wiele kontrowersji; w roku wydania uważano nawet, że jest to produkcja z gatunku snuff. Horror zainspirował Eliego Rotha do nakręcenia podobnego tematycznie “The Green Inferno” (2013). Warto dodać, że Deodato wystąpił w splatterze Rotha “Hostel, część II” (2007), w roli epizodycznej.

W obszernej filmografii Ruggero Deodato znajdują się tytuły fantastycznonaukowe, komedie, dreszczowce i kryminały. Innym wartym uwagi horrorem Włocha jest film “Zapomniany świat kanibali” z 1977 roku. To za sprawą Deodato pojawił się boom na kanibalistyczne straszaki w latach 80.

Kultowym, choć znacząco odmiennym gatunkowo, filmem w reżyserii Deodato jest też komedia przygodowa “Barbarzyńcy” z 1987 roku (w rolach głównych kulturyści: David i Peter Paul). Wart wspomnienia jest też film Deodato z 1993 roku – “Krwawe pranie”. Łączący elementy kryminału, horroru i erotyki obraz jest znany w Polsce głównie za sprawą roli Katarzyny Figury.

Deodato zmarł 29 grudnia w Rzymie, w wieku 83 lat. Przyczyna śmierci na razie nie jest jeszcze znana. Filmografię Deodato zamyka projekt “Deathcember” z 2019 roku.

Previous Article
Terror Train 2 Zwiastun

Zwiastun: horror stalk n' slash "Terror Train 2" z premierą w sylwestra

Next Article
Glass Onion numerem jeden Netflixa

"Glass Onion" świątecznym hitem. Absolutny numer jeden Netfliksa

Related Posts
Filmy sportowe, które trzeba znać
Więcej

Filmy sportowe, które trzeba znać

Przygotowaliśmy 3 propozycje filmów, które absolutnie każdy fan zmagań sportowych powinien zobaczyć. Różne historie łączy zacięta rywalizacja, mocne…
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share