Wczoraj na platformie streamingowej Amazon Prime Video zadebiutował nowy serial akcji – „Reacher”, z Alanem Ritchsonem w roli tytułowej. Gwiazdor zwrócił na siebie uwagę za sprawą rozbudowanej sylwetki godnej kulturysty. Z tej okazji przygotowaliśmy notowanie aktorów, którzy faktycznie zajmują się tym sportem i zrobili karierę w świecie kina – czasem większą, a kiedy indziej ciut mniej spektakularną.
Aktorzy-kulturyści – lista najbardziej znanych przykładów
Arnold Schwarzenegger
Przykład, że amerykańskie sny się spełniają. Dzięki wygranej w zawodach Mr. Universe Arnold Schwarzenegger zarobił na bilet lotniczy i wkrótce potem udał się do USA. Stany Zjednoczone nazywał wtedy „ziemią możliwości”, gdzie każdy może zostać bogaczem i zrobić oszałamiającą karierę. Schwarzeneggerowi zdecydowanie się to udało. Choć z początku dyrektorzy castingu odrzucali go jako kandydata na aktora (z powodu mocno niemieckiego akcentu), Arnold szybko zaczął przekonywać do siebie branżę filmową. Po tytułowej roli w „Conanie Barbarzyńcy” został hollywoodzkim gwiazdorem i propozycje zaczęły się „sypać” z prawa i lewa. Do najbardziej znaczących tytułów w CV Schwarzeneggera należą „Predator”, „Komando”, „Terminator” oraz „Pamięć absolutna”.
Wymieniany pośród najlepszych kulturystów wszechczasów wspólnie z Sergio Olivą, Dorianem Yatesem, Steve’em Reevesem czy Chrisem Dickersonem.
Reg Park
W wieku dwudziestu czterech lat został mistrzem świata w kulturystyce. Kariera sportowa umożliwiła mu debiut aktorski. Grywał we włoskich filmach w modnej wtedy konwencji antycznej – pojawił się między innymi w serii projektów o Herkulesie. W jednym z nich, „Ercole al centro della terra”, na planie zdjęciowym towarzyszył mu sam Christopher Lee.
Był idolem kobiet i uchodził za najatrakcyjniejszego mężczyznę na świecie. W najlepszym momencie kariery obwód jego bicepsa wynosił 51 cm. Jako kulturysta przetarł szlaki późniejszym mistrzom – Arnoldowi Schwarzeneggerowi (Park był jego idolem), Sergio Olivie, Dorianowi Yatesowi.
Lou Ferrigno
Jeden z najbardziej cenionych kulturystów lat 70. Pięciokrotnie zdobył tytuł Mister Universum i w ten sposób przyciągnął uwagę producentów filmowych. Po udziale w kultowym dokumencie „Pumping Iron” dał się namówić na rolę w serialu telewizyjnym – został ikonicznym Hulkiem i zdaniem wielu do dziś pozostaje najlepszym odtwórcą tej roli.
Na początku lat 80. często pojawiał się w B-klasowych filmach realizowanych we Włoszech. Zagrał między innymi mitycznego siłacza Herkulesa w fantastycznej reimaginacji jego historii. Reżyserowana przez Luigiego Cozziego pulpa nie spodobała się krytykom, ale Ferrigno musiał tak dobrze bawić się na planie, że zgodził się na udział w sequelu.
Steve Reeves
Najlepszy kulturysta wszechczasów obok Schwarzeneggera. Nazywany „Apollem XX wieku”, zainspirował kariery Gordona Scotta i Sylvestra Stallone’a. Po służbie wojskowej zajął się sportem wyczynowym, a potem grywał w filmach. Podpisał kontrakt z wytwórnią Paramount, w wyniku czego zaangażowano go do roli głównej w „Samsonie i Dalili”. Legendarna okazała się jego rola w „Herkulesie” Pietro Francisciego. Pojawiał się w produkcjach o tematyce antycznej, w większości swoich filmów eksponował sylwetkę kulturysty.
Abdulhadi Al-Khayat
Pochodzący z Kuwejtu kulturysta, który w 2015 roku został uhonorowany przez federację IFBB złotym medalem dla najlepszego kulturysty świata. Parokrotnie był też mistrzem Azji w kulturystyce amatorskiej. Zagrał w filmie akcji „Second Blood”, który oficjalnie nazwano remakiem serii „Rambo”, choć w istocie był jej kalką. Jego bohater miał zresztą na imię… Yousef Rambu.
W nieznanym szerzej „Second Blood” Al-Khayat gra byłego komandosa i elitarnego szpiega, który wpada w zasadzkę i jest torturowany przez chiński wywiad wojskowy (a później się na nim mści). Debiut Al-Khayata w świecie kina był też jego ostatnią rolą aktorską, a o samym filmie nikt dziś nie pamięta.
Co ciekawe Al-Khayat sam jest żołnierzem służb specjalnych Kuwejtu.
Rick Ravanello
Kanadyjski aktor, który pojawił się u boku Bruce’a Willisa w dramacie wojennym „Wojna Harta”, a Davidowi Hasselhoffowi towarzyszył w filmie superbohaterskim „Nick Fury: Agent of S.H.I.E.L.D.” – uznanym zresztą za kompletną klapę. Często grywa wojskowych – był żołnierzem United States Navy w thrillerze „Kryzys w Białym Domu” oraz komandosem-macho w filmie akcji „Y2K” z 1998 roku. Karierę zbudował na pełnokrwistych, „twardzielskich” kreacjach („Jaskinia”, „Bez litości”).
Przed trzydziestką brał udział w zawodach kulturystycznych. Nigdy nie zrobił jednak oszałamiającej kariery w sportach sylwetkowych.
Dmitrij Gołuboczkin
Zagrał snajpera w serialu „Krzemień. Wyzwolenie”, gdzie mógł pochwalić się potężną muskulaturą. Inne produkcje z jego udziałem to „Kachalka” (2015) i „Nulevoy kilometr” (2007). Uchodzi za jednego z najbardziej rozpoznawalnych kulturystów rosyjskich, a obwód jego bicepsa wynosi prawie 57 cm. Wielokrotnie zwyciężał zawody na poziomie Moskwy i Rosji, jest też wicemistrzem Europy w kulturystyce powyżej 100 kg. Był żołnierzem Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.
„Krzemień. Wyzwolenie” (2013) / Foto Prime: IMDb
Christian Boeving
Były kulturysta, który w USA wsławił się dzięki roli w programie o tematyce wrestlerskiej „Battle Dome”. Grał epizody w filmach Joela Schumachera i Ridleya Scotta, a 2003 roku dostał główną rolę w filmie akcji klasy „B” „When Eagles Strike”. Zagrał amerykańskiego komandosa na misji, której celem jest odbicie polityków, przetrzymywanych na azjatyckiej wyspie. Postać dumnego patrioty i żołnierza w typie macho wzorowana była na bohaterach z filmów Schwarzeneggera (Matrixie z „Komando” oraz Dutchu z „Predatora”).
Boeving pojawił się na okładce blisko 450 czasopism sportowych (m.in. „Muscle & Fitness”, „IronMan”).
„When Eagles Strike” (2003) / Foto Prime: IMDb
Clarence Ross
Mistrz Ameryki w kulturystyce Anno Domini 1945 i jeden z pierwszych prawdziwych kulturystów, jacy pojawili się na dużym ekranie. W filmie krótkometrażowym „So You Want to Be a Muscle Man” (’49) zagrał muskularnego sąsiada głównego bohatera, którym fascynuje się jego żona (w tej roli Phyllis Coates).
A fascynuje się nim nie bez powodu. Ross był ponoć inspiracją dla Wayne’a Boringa, gdy opracowywał on postać Supermana. Wielokrotnie odznaczany jako kulturysta, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale też Europie. W połowie lat 50. zdobył złoto podczas zawodów Mr. Universe w Londynie. Był też żołnierzem United States Air Force.
„So You Want to Be a Muscle Man” / Foto Prime: YouTube
Bob Cicherillo
Mistrz USA w kulturystyce, który od lat nie jest jednak związany z tym sportem. W 2002 roku startował w prestiżowych zawodach Mr. Olympia, na których zajął tragiczne, 18. miejsce.
Wystąpił u boku Bena Stillera w kultowej komedii „Zabawy z piłką”, grał też epizod w filmie „Stary, kocham cię” z Paulem Ruddem. Po rolach w serialach telewizyjnych („Zwariowany świat Malcolma”, „Czarodziejki”) dostał angaż do horroru akcji „Demons at the Door”. Choć zagrał w nim główną rolę, film uchodzi za jeden z najgorszych, jakie powstały…
W biografii filmowej „Kampania Arnolda” pojawił się jako Lou Ferrigno (Schwarzeneggerem był Roland Kickinger). Wystąpił również w teledysku zespołu Smash Mouth do singlowej piosenki „You Are My Number One”.
Marian Glinka
Trzykrotny mistrz Polski w kulturystyce i jeden z cenionych aktorów charakterystycznych. Wsławił się dzięki rolom w „Akademii Pana Kleksa” czy „Ziemi obiecanej” Wajdy, widzieliśmy go też w oscarowej „Liście Schindlera” oraz komedii „Ryś”.
Aktorzy-kulturyści – notowanie
Michał Karmowski
Kolejny polski kulturysta, który zasmakował w aktorstwie. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że do Glinki, jako aktorowi, sporo mu brakuje. Słynny „Jaglak” debiutował na dużym ekranie trzy lata temu rolą drugoplanową u Patryka Vegi w filmie „Kobiety mafii”. Z produkcjami Vegi związany jest do dziś: wystąpił także w „Pętli” i nowym „Pitbullu”. Niedawno pojawił się w filmie sportowym „Bartkowiak” oraz przeboju „Jak pokochałam gangstera”, a jego dorobek zamyka goszcząca obecnie na ekranach komedia „8 rzeczy, których nie wiecie o facetach”, gdzie pojawia się jako… zakapior.
Roland Kickinger
Jak wspomniano wyżej, zagrał samego Schwarzeneggera w telewizyjnym filmie biograficznym „Kampania Arnolda”. Największą sławę zyskał jednak dzięki kreacji Chipa Rommela – stereotypowego, niegrzeszącego inteligencją mięśniaka w sitcomie „Nagi patrol” (parodii „Słonecznego patrolu”). Były Mister Austrii w kulturystyce grał też detektywa w „Zabójczej broni 4”, wściekłego Showmana w telewizyjnym akcyjniaku „Wojownik” (2008) oraz… Hulka w „Totalnym kataklizmie”. Był dublerem Terminatora w odsłonie „Ocalenie” z 2009 roku.
Co ciekawe Kickinger jest rodakiem Schwarzeneggera – obaj panowie pochodzą z Austrii. Niestety, tylko jednemu z nich udało się zrobić zawrotną karierę w świecie kina – sami wiecie, komu.
Matt McColm
Oficjalnie kulturystą nie jest, ale karierę zbudował na atletycznych rolach i popisach kaskaderskich, a w większości filmów imponował rozbudowaną muskulaturą. Mało tego – był dublerem Arnolda Schwarzeneggera w jego najważniejszym filmie lat 90. – „Terminatorze 2”, a kilka lat później zastąpił Dolpha Lundgrena i otrzymał angaż do roli głównej w akcyjnianku „Czerwony skorpion 2”.
Międzynarodowy Sojusz Producentów Filmowych okrzyknął McColma „nową gwiazdą kina akcji rozpoczynającej się dekady”. W „Tajnej przesyłce” (1996) zagrał byłego żołnierza Marines, który zostaje wplątany w międzynarodową aferę kryminalną. W „Obrońcy” (’98) mógł pochwalić się mocną sylwetką i umiejętnościami walki wręcz.
Gunter Schlierkamp (mistrz Niemiec w kulturystyce oraz świata w kulturystyce amatorskiej), zainspirowany karierą Schwarzeneggera, też próbował swoich sił jako aktor. Nigdy nie został jednak gwiazdą dużego formatu. Można go pamiętać z niewybrednej komedii „Święto piwa”; zagrał też fightera w filmie „Never Surrender”, o świecie nielegalnych walk MMA.
Aleksiej Karaś to rosyjski sportowiec i były członek Specnazu, który uchodzi obecnie za jednego z najbardziej utalentowanych kulturystów w swoim kraju. W głośnym filmie akcji „Hardcore Henry” (koprodukcji Rosji, USA i Chin) zagrał rolę cyborga.
Rafael Ferre, również z Rosji, to kulturysta o arabsko-włoskich korzeniach. Zagrał w komedii „Zomboyashchik” (2018). Obecnie mieszka w Miami i nie jest wykluczone, że narozrabia jeszcze w amerykańskim światku filmowym.
John Weidemann prężył mięśnie w legendarnej komedii „Mężczyźni wolą blondynki” z Marilyn Monroe. Pamiętna jest scena z udziałem grupy półnagich olimpijczyków, w której towarzyszył Jane Russell (i był przez aktorkę pożerany wzrokiem).
Calum Von Moger i Stan De Longeaux to zawodowi kulturyści, którzy pojawili się w filmie biograficznym „Bigger: Historia Joego Weidera”. Von Moger wcielił się w tym niezależnym projekcie w postać Arnolda Schwarzeneggera. Netflix poświęcił temu zawodnikowi dokument „Niezłomny” z 2019 roku.
Eddie Ellwood debiutował rólką w filmie science-fiction „Piąty element” z Bruce’em Willisem, a następnie pojawił się w akcyjniaku „When Eagles Strike” oraz kryminale „The Good Guy”.
Gus Malliarodakis ma za sobą krótki epizod z aktorstwem. Wystąpił między innymi w roli głównej w komediodramacie o tematyce kulturystycznej „No Pain, No Gain”.
Bartosz Sokołowski rzekomo pojawił się w „Kobietach mafii 2” Patryka Vegi (z nazwiska wymieniany jest nawet w recenzjach), choć w samym filmie trudno się go doszukać.