Aktorzy-kulturyści. Sportowcy sylwetkowi, którzy zaczęli grać w filmach

Aktorzy-kulturyści
Aktorzy-kulturyści / Foto Prime: “Predator” (1987; 20th Century Fox), “Przygody Herkulesa” (1983; Cannon Italia)

Wczoraj na platformie streamingowej Amazon Prime Video zadebiutował nowy serial akcji – “Reacher”, z Alanem Ritchsonem w roli tytułowej. Gwiazdor zwrócił na siebie uwagę za sprawą rozbudowanej sylwetki godnej kulturysty. Z tej okazji przygotowaliśmy notowanie aktorów, którzy faktycznie zajmują się tym sportem i zrobili karierę w świecie kina – czasem większą, a kiedy indziej ciut mniej spektakularną.

Aktorzy-kulturyści – lista najbardziej znanych przykładów

Arnold Schwarzenegger

Przykład, że amerykańskie sny się spełniają. Dzięki wygranej w zawodach Mr. Universe Arnold Schwarzenegger zarobił na bilet lotniczy i wkrótce potem udał się do USA. Stany Zjednoczone nazywał wtedy “ziemią możliwości”, gdzie każdy może zostać bogaczem i zrobić oszałamiającą karierę. Schwarzeneggerowi zdecydowanie się to udało. Choć z początku dyrektorzy castingu odrzucali go jako kandydata na aktora (z powodu mocno niemieckiego akcentu), Arnold szybko zaczął przekonywać do siebie branżę filmową. Po tytułowej roli w “Conanie Barbarzyńcy” został hollywoodzkim gwiazdorem i propozycje zaczęły się “sypać” z prawa i lewa. Do najbardziej znaczących tytułów w CV Schwarzeneggera należą “Predator”, “Komando”, “Terminator” oraz “Pamięć absolutna”.

Wymieniany pośród najlepszych kulturystów wszechczasów wspólnie z Sergio Olivą, Dorianem Yatesem, Steve’em Reevesem czy Chrisem Dickersonem.

Reg Park

W wieku dwudziestu czterech lat został mistrzem świata w kulturystyce. Kariera sportowa umożliwiła mu debiut aktorski. Grywał we włoskich filmach w modnej wtedy konwencji antycznej – pojawił się między innymi w serii projektów o Herkulesie. W jednym z nich, “Ercole al centro della terra”, na planie zdjęciowym towarzyszył mu sam Christopher Lee.

Był idolem kobiet i uchodził za najatrakcyjniejszego mężczyznę na świecie. W najlepszym momencie kariery obwód jego bicepsa wynosił 51 cm. Jako kulturysta przetarł szlaki późniejszym mistrzom – Arnoldowi Schwarzeneggerowi (Park był jego idolem), Sergio Olivie, Dorianowi Yatesowi.

Lou Ferrigno

Jeden z najbardziej cenionych kulturystów lat 70. Pięciokrotnie zdobył tytuł Mister Universum i w ten sposób przyciągnął uwagę producentów filmowych. Po udziale w kultowym dokumencie “Pumping Iron” dał się namówić na rolę w serialu telewizyjnym – został ikonicznym Hulkiem i zdaniem wielu do dziś pozostaje najlepszym odtwórcą tej roli.

Na początku lat 80. często pojawiał się w B-klasowych filmach realizowanych we Włoszech. Zagrał między innymi mitycznego siłacza Herkulesa w fantastycznej reimaginacji jego historii. Reżyserowana przez Luigiego Cozziego pulpa nie spodobała się krytykom, ale Ferrigno musiał tak dobrze bawić się na planie, że zgodził się na udział w sequelu.

Steve Reeves

Najlepszy kulturysta wszechczasów obok Schwarzeneggera. Nazywany “Apollem XX wieku”, zainspirował kariery Gordona Scotta i Sylvestra Stallone’a. Po służbie wojskowej zajął się sportem wyczynowym, a potem grywał w filmach. Podpisał kontrakt z wytwórnią Paramount, w wyniku czego zaangażowano go do roli głównej w “Samsonie i Dalili”. Legendarna okazała się jego rola w “Herkulesie” Pietro Francisciego. Pojawiał się w produkcjach o tematyce antycznej, w większości swoich filmów eksponował sylwetkę kulturysty.

Abdulhadi Al-Khayat

Pochodzący z Kuwejtu kulturysta, który w 2015 roku został uhonorowany przez federację IFBB złotym medalem dla najlepszego kulturysty świata. Parokrotnie był też mistrzem Azji w kulturystyce amatorskiej. Zagrał w filmie akcji “Second Blood”, który oficjalnie nazwano remakiem serii “Rambo”, choć w istocie był jej kalką. Jego bohater miał zresztą na imię… Yousef Rambu.

W nieznanym szerzej “Second Blood” Al-Khayat gra byłego komandosa i elitarnego szpiega, który wpada w zasadzkę i jest torturowany przez chiński wywiad wojskowy (a później się na nim mści). Debiut Al-Khayata w świecie kina był też jego ostatnią rolą aktorską, a o samym filmie nikt dziś nie pamięta.

Co ciekawe Al-Khayat sam jest żołnierzem służb specjalnych Kuwejtu.

AlKhayat

Rick Ravanello

Kanadyjski aktor, który pojawił się u boku Bruce’a Willisa w dramacie wojennym “Wojna Harta”, a Davidowi Hasselhoffowi towarzyszył w filmie superbohaterskim “Nick Fury: Agent of S.H.I.E.L.D.” – uznanym zresztą za kompletną klapę. Często grywa wojskowych – był żołnierzem United States Navy w thrillerze “Kryzys w Białym Domu” oraz komandosem-macho w filmie akcji “Y2K” z 1998 roku. Karierę zbudował na pełnokrwistych, “twardzielskich” kreacjach (“Jaskinia”, “Bez litości”).

Przed trzydziestką brał udział w zawodach kulturystycznych. Nigdy nie zrobił jednak oszałamiającej kariery w sportach sylwetkowych.

Dmitrij Gołuboczkin

Zagrał snajpera w serialu “Krzemień. Wyzwolenie”, gdzie mógł pochwalić się potężną muskulaturą. Inne produkcje z jego udziałem to “Kachalka” (2015) i “Nulevoy kilometr” (2007). Uchodzi za jednego z najbardziej rozpoznawalnych kulturystów rosyjskich, a obwód jego bicepsa wynosi prawie 57 cm. Wielokrotnie zwyciężał zawody na poziomie Moskwy i Rosji, jest też wicemistrzem Europy w kulturystyce powyżej 100 kg. Był żołnierzem Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Kremen

“Krzemień. Wyzwolenie” (2013) / Foto Prime: IMDb

Christian Boeving

Były kulturysta, który w USA wsławił się dzięki roli w programie o tematyce wrestlerskiej “Battle Dome”. Grał epizody w filmach Joela Schumachera i Ridleya Scotta, a 2003 roku dostał główną rolę w filmie akcji klasy “B” “When Eagles Strike”. Zagrał amerykańskiego komandosa na misji, której celem jest odbicie polityków, przetrzymywanych na azjatyckiej wyspie. Postać dumnego patrioty i żołnierza w typie macho wzorowana była na bohaterach z filmów Schwarzeneggera (Matrixie z “Komando” oraz Dutchu z “Predatora”).

Boeving pojawił się na okładce blisko 450 czasopism sportowych (m.in. “Muscle & Fitness”, “IronMan”).

WES

“When Eagles Strike” (2003) / Foto Prime: IMDb

Clarence Ross

Mistrz Ameryki w kulturystyce Anno Domini 1945 i jeden z pierwszych prawdziwych kulturystów, jacy pojawili się na dużym ekranie. W filmie krótkometrażowym “So You Want to Be a Muscle Man” (’49) zagrał muskularnego sąsiada głównego bohatera, którym fascynuje się jego żona (w tej roli Phyllis Coates).

A fascynuje się nim nie bez powodu. Ross był ponoć inspiracją dla Wayne’a Boringa, gdy opracowywał on postać Supermana. Wielokrotnie odznaczany jako kulturysta, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale też Europie. W połowie lat 50. zdobył złoto podczas zawodów Mr. Universe w Londynie. Był też żołnierzem United States Air Force.

SYWtBaMM

“So You Want to Be a Muscle Man” / Foto Prime: YouTube

Bob Cicherillo

Mistrz USA w kulturystyce, który od lat nie jest jednak związany z tym sportem. W 2002 roku startował w prestiżowych zawodach Mr. Olympia, na których zajął tragiczne, 18. miejsce.

Wystąpił u boku Bena Stillera w kultowej komedii “Zabawy z piłką”, grał też epizod w filmie “Stary, kocham cię” z Paulem Ruddem. Po rolach w serialach telewizyjnych (“Zwariowany świat Malcolma”, “Czarodziejki”) dostał angaż do horroru akcji “Demons at the Door”. Choć zagrał w nim główną rolę, film uchodzi za jeden z najgorszych, jakie powstały…

W biografii filmowej “Kampania Arnolda” pojawił się jako Lou Ferrigno (Schwarzeneggerem był Roland Kickinger). Wystąpił również w teledysku zespołu Smash Mouth do singlowej piosenki “You Are My Number One”.

Marian Glinka

Trzykrotny mistrz Polski w kulturystyce i jeden z cenionych aktorów charakterystycznych. Wsławił się dzięki rolom w “Akademii Pana Kleksa” czy “Ziemi obiecanej” Wajdy, widzieliśmy go też w oscarowej “Liście Schindlera” oraz komedii “Ryś”.

Aktorzy-kulturyści – notowanie

Michał Karmowski

Kolejny polski kulturysta, który zasmakował w aktorstwie. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że do Glinki, jako aktorowi, sporo mu brakuje. Słynny “Jaglak” debiutował na dużym ekranie trzy lata temu rolą drugoplanową u Patryka Vegi w filmie “Kobiety mafii”. Z produkcjami Vegi związany jest do dziś: wystąpił także w “Pętli” i nowym “Pitbullu”. Niedawno pojawił się w filmie sportowym “Bartkowiak” oraz przeboju “Jak pokochałam gangstera”, a jego dorobek zamyka goszcząca obecnie na ekranach komedia “8 rzeczy, których nie wiecie o facetach”, gdzie pojawia się jako… zakapior.

Roland Kickinger

Jak wspomniano wyżej, zagrał samego Schwarzeneggera w telewizyjnym filmie biograficznym “Kampania Arnolda”. Największą sławę zyskał jednak dzięki kreacji Chipa Rommela – stereotypowego, niegrzeszącego inteligencją mięśniaka w sitcomie “Nagi patrol” (parodii “Słonecznego patrolu”). Były Mister Austrii w kulturystyce grał też detektywa w “Zabójczej broni 4”, wściekłego Showmana w telewizyjnym akcyjniaku “Wojownik” (2008) oraz… Hulka w “Totalnym kataklizmie”. Był dublerem Terminatora w odsłonie “Ocalenie” z 2009 roku.

Co ciekawe Kickinger jest rodakiem Schwarzeneggera – obaj panowie pochodzą z Austrii. Niestety, tylko jednemu z nich udało się zrobić zawrotną karierę w świecie kina – sami wiecie, komu.

Matt McColm

Oficjalnie kulturystą nie jest, ale karierę zbudował na atletycznych rolach i popisach kaskaderskich, a w większości filmów imponował rozbudowaną muskulaturą. Mało tego – był dublerem Arnolda Schwarzeneggera w jego najważniejszym filmie lat 90. – “Terminatorze 2”, a kilka lat później zastąpił Dolpha Lundgrena i otrzymał angaż do roli głównej w akcyjnianku “Czerwony skorpion 2”.

Międzynarodowy Sojusz Producentów Filmowych okrzyknął McColma “nową gwiazdą kina akcji rozpoczynającej się dekady”. W “Tajnej przesyłce” (1996) zagrał byłego żołnierza Marines, który zostaje wplątany w międzynarodową aferę kryminalną. W “Obrońcy” (’98) mógł pochwalić się mocną sylwetką i umiejętnościami walki wręcz.

Gunter Schlierkamp (mistrz Niemiec w kulturystyce oraz świata w kulturystyce amatorskiej), zainspirowany karierą Schwarzeneggera, też próbował swoich sił jako aktor. Nigdy nie został jednak gwiazdą dużego formatu. Można go pamiętać z niewybrednej komedii “Święto piwa”; zagrał też fightera w filmie “Never Surrender”, o świecie nielegalnych walk MMA.

Aleksiej Karaś to rosyjski sportowiec i były członek Specnazu, który uchodzi obecnie za jednego z najbardziej utalentowanych kulturystów w swoim kraju. W głośnym filmie akcji “Hardcore Henry” (koprodukcji Rosji, USA i Chin) zagrał rolę cyborga.

Rafael Ferre, również z Rosji, to kulturysta o arabsko-włoskich korzeniach. Zagrał w komedii “Zomboyashchik” (2018). Obecnie mieszka w Miami i nie jest wykluczone, że narozrabia jeszcze w amerykańskim światku filmowym.

John Weidemann prężył mięśnie w legendarnej komedii “Mężczyźni wolą blondynki” z Marilyn Monroe. Pamiętna jest scena z udziałem grupy półnagich olimpijczyków, w której towarzyszył Jane Russell (i był przez aktorkę pożerany wzrokiem).

Calum Von Moger i Stan De Longeaux to zawodowi kulturyści, którzy pojawili się w filmie biograficznym “Bigger: Historia Joego Weidera”. Von Moger wcielił się w tym niezależnym projekcie w postać Arnolda Schwarzeneggera. Netflix poświęcił temu zawodnikowi dokument “Niezłomny” z 2019 roku.

Eddie Ellwood debiutował rólką w filmie science-fiction “Piąty element” z Bruce’em Willisem, a następnie pojawił się w akcyjniaku “When Eagles Strike” oraz kryminale “The Good Guy”.

Gus Malliarodakis ma za sobą krótki epizod z aktorstwem. Wystąpił między innymi w roli głównej w komediodramacie o tematyce kulturystycznej “No Pain, No Gain”.

Bartosz Sokołowski rzekomo pojawił się w “Kobietach mafii 2” Patryka Vegi (z nazwiska wymieniany jest nawet w recenzjach), choć w samym filmie trudno się go doszukać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Cyrano Zwiastun

Polski zwiastun musicalu "Cyrano" z Peterem Dinklagem

Next Article
Muzzle Aaron Eckhart

Aaron Eckhart pomści śmierć swojego partnera. Powstaje thriller sensacyjny "Muzzle"

Related Posts
Total
38
Share