Aktorzy-kulturyści. Sportowcy sylwetkowi, którzy zaczęli grać w filmach

Aktorzy-kulturyści
Aktorzy-kulturyści / Foto Prime: “Predator” (1987; 20th Century Fox), “Przygody Herkulesa” (1983; Cannon Italia)

Wczoraj na platformie streamingowej Amazon Prime Video zadebiutował nowy serial akcji – “Reacher”, z Alanem Ritchsonem w roli tytułowej. Gwiazdor zwrócił na siebie uwagę za sprawą rozbudowanej sylwetki godnej kulturysty. Z tej okazji przygotowaliśmy notowanie aktorów, którzy faktycznie zajmują się tym sportem i zrobili karierę w świecie kina – czasem większą, a kiedy indziej ciut mniej spektakularną.

Aktorzy-kulturyści – lista najbardziej znanych przykładów

Arnold Schwarzenegger

Przykład, że amerykańskie sny się spełniają. Dzięki wygranej w zawodach Mr. Universe Arnold Schwarzenegger zarobił na bilet lotniczy i wkrótce potem udał się do USA. Stany Zjednoczone nazywał wtedy “ziemią możliwości”, gdzie każdy może zostać bogaczem i zrobić oszałamiającą karierę. Schwarzeneggerowi zdecydowanie się to udało. Choć z początku dyrektorzy castingu odrzucali go jako kandydata na aktora (z powodu mocno niemieckiego akcentu), Arnold szybko zaczął przekonywać do siebie branżę filmową. Po tytułowej roli w “Conanie Barbarzyńcy” został hollywoodzkim gwiazdorem i propozycje zaczęły się “sypać” z prawa i lewa. Do najbardziej znaczących tytułów w CV Schwarzeneggera należą “Predator”, “Komando”, “Terminator” oraz “Pamięć absolutna”.

Wymieniany pośród najlepszych kulturystów wszechczasów wspólnie z Sergio Olivą, Dorianem Yatesem, Steve’em Reevesem czy Chrisem Dickersonem.

Reg Park

W wieku dwudziestu czterech lat został mistrzem świata w kulturystyce. Kariera sportowa umożliwiła mu debiut aktorski. Grywał we włoskich filmach w modnej wtedy konwencji antycznej – pojawił się między innymi w serii projektów o Herkulesie. W jednym z nich, “Ercole al centro della terra”, na planie zdjęciowym towarzyszył mu sam Christopher Lee.

Był idolem kobiet i uchodził za najatrakcyjniejszego mężczyznę na świecie. W najlepszym momencie kariery obwód jego bicepsa wynosił 51 cm. Jako kulturysta przetarł szlaki późniejszym mistrzom – Arnoldowi Schwarzeneggerowi (Park był jego idolem), Sergio Olivie, Dorianowi Yatesowi.

Lou Ferrigno

Jeden z najbardziej cenionych kulturystów lat 70. Pięciokrotnie zdobył tytuł Mister Universum i w ten sposób przyciągnął uwagę producentów filmowych. Po udziale w kultowym dokumencie “Pumping Iron” dał się namówić na rolę w serialu telewizyjnym – został ikonicznym Hulkiem i zdaniem wielu do dziś pozostaje najlepszym odtwórcą tej roli.

Na początku lat 80. często pojawiał się w B-klasowych filmach realizowanych we Włoszech. Zagrał między innymi mitycznego siłacza Herkulesa w fantastycznej reimaginacji jego historii. Reżyserowana przez Luigiego Cozziego pulpa nie spodobała się krytykom, ale Ferrigno musiał tak dobrze bawić się na planie, że zgodził się na udział w sequelu.

Steve Reeves

Najlepszy kulturysta wszechczasów obok Schwarzeneggera. Nazywany “Apollem XX wieku”, zainspirował kariery Gordona Scotta i Sylvestra Stallone’a. Po służbie wojskowej zajął się sportem wyczynowym, a potem grywał w filmach. Podpisał kontrakt z wytwórnią Paramount, w wyniku czego zaangażowano go do roli głównej w “Samsonie i Dalili”. Legendarna okazała się jego rola w “Herkulesie” Pietro Francisciego. Pojawiał się w produkcjach o tematyce antycznej, w większości swoich filmów eksponował sylwetkę kulturysty.

Abdulhadi Al-Khayat

Pochodzący z Kuwejtu kulturysta, który w 2015 roku został uhonorowany przez federację IFBB złotym medalem dla najlepszego kulturysty świata. Parokrotnie był też mistrzem Azji w kulturystyce amatorskiej. Zagrał w filmie akcji “Second Blood”, który oficjalnie nazwano remakiem serii “Rambo”, choć w istocie był jej kalką. Jego bohater miał zresztą na imię… Yousef Rambu.

W nieznanym szerzej “Second Blood” Al-Khayat gra byłego komandosa i elitarnego szpiega, który wpada w zasadzkę i jest torturowany przez chiński wywiad wojskowy (a później się na nim mści). Debiut Al-Khayata w świecie kina był też jego ostatnią rolą aktorską, a o samym filmie nikt dziś nie pamięta.

Co ciekawe Al-Khayat sam jest żołnierzem służb specjalnych Kuwejtu.

Rick Ravanello

Kanadyjski aktor, który pojawił się u boku Bruce’a Willisa w dramacie wojennym “Wojna Harta”, a Davidowi Hasselhoffowi towarzyszył w filmie superbohaterskim “Nick Fury: Agent of S.H.I.E.L.D.” – uznanym zresztą za kompletną klapę. Często grywa wojskowych – był żołnierzem United States Navy w thrillerze “Kryzys w Białym Domu” oraz komandosem-macho w filmie akcji “Y2K” z 1998 roku. Karierę zbudował na pełnokrwistych, “twardzielskich” kreacjach (“Jaskinia”, “Bez litości”).

Przed trzydziestką brał udział w zawodach kulturystycznych. Nigdy nie zrobił jednak oszałamiającej kariery w sportach sylwetkowych.

Dmitrij Gołuboczkin

Zagrał snajpera w serialu “Krzemień. Wyzwolenie”, gdzie mógł pochwalić się potężną muskulaturą. Inne produkcje z jego udziałem to “Kachalka” (2015) i “Nulevoy kilometr” (2007). Uchodzi za jednego z najbardziej rozpoznawalnych kulturystów rosyjskich, a obwód jego bicepsa wynosi prawie 57 cm. Wielokrotnie zwyciężał zawody na poziomie Moskwy i Rosji, jest też wicemistrzem Europy w kulturystyce powyżej 100 kg. Był żołnierzem Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

“Krzemień. Wyzwolenie” (2013) / Foto Prime: IMDb

Christian Boeving

Były kulturysta, który w USA wsławił się dzięki roli w programie o tematyce wrestlerskiej “Battle Dome”. Grał epizody w filmach Joela Schumachera i Ridleya Scotta, a 2003 roku dostał główną rolę w filmie akcji klasy “B” “When Eagles Strike”. Zagrał amerykańskiego komandosa na misji, której celem jest odbicie polityków, przetrzymywanych na azjatyckiej wyspie. Postać dumnego patrioty i żołnierza w typie macho wzorowana była na bohaterach z filmów Schwarzeneggera (Matrixie z “Komando” oraz Dutchu z “Predatora”).

Boeving pojawił się na okładce blisko 450 czasopism sportowych (m.in. “Muscle & Fitness”, “IronMan”).

“When Eagles Strike” (2003) / Foto Prime: IMDb

Clarence Ross

Mistrz Ameryki w kulturystyce Anno Domini 1945 i jeden z pierwszych prawdziwych kulturystów, jacy pojawili się na dużym ekranie. W filmie krótkometrażowym “So You Want to Be a Muscle Man” (’49) zagrał muskularnego sąsiada głównego bohatera, którym fascynuje się jego żona (w tej roli Phyllis Coates).

A fascynuje się nim nie bez powodu. Ross był ponoć inspiracją dla Wayne’a Boringa, gdy opracowywał on postać Supermana. Wielokrotnie odznaczany jako kulturysta, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale też Europie. W połowie lat 50. zdobył złoto podczas zawodów Mr. Universe w Londynie. Był też żołnierzem United States Air Force.

“So You Want to Be a Muscle Man” / Foto Prime: YouTube

Bob Cicherillo

Mistrz USA w kulturystyce, który od lat nie jest jednak związany z tym sportem. W 2002 roku startował w prestiżowych zawodach Mr. Olympia, na których zajął tragiczne, 18. miejsce.

Wystąpił u boku Bena Stillera w kultowej komedii “Zabawy z piłką”, grał też epizod w filmie “Stary, kocham cię” z Paulem Ruddem. Po rolach w serialach telewizyjnych (“Zwariowany świat Malcolma”, “Czarodziejki”) dostał angaż do horroru akcji “Demons at the Door”. Choć zagrał w nim główną rolę, film uchodzi za jeden z najgorszych, jakie powstały…

W biografii filmowej “Kampania Arnolda” pojawił się jako Lou Ferrigno (Schwarzeneggerem był Roland Kickinger). Wystąpił również w teledysku zespołu Smash Mouth do singlowej piosenki “You Are My Number One”.

Marian Glinka

Trzykrotny mistrz Polski w kulturystyce i jeden z cenionych aktorów charakterystycznych. Wsławił się dzięki rolom w “Akademii Pana Kleksa” czy “Ziemi obiecanej” Wajdy, widzieliśmy go też w oscarowej “Liście Schindlera” oraz komedii “Ryś”.

Aktorzy-kulturyści – notowanie

Michał Karmowski

Kolejny polski kulturysta, który zasmakował w aktorstwie. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że do Glinki, jako aktorowi, sporo mu brakuje. Słynny “Jaglak” debiutował na dużym ekranie trzy lata temu rolą drugoplanową u Patryka Vegi w filmie “Kobiety mafii”. Z produkcjami Vegi związany jest do dziś: wystąpił także w “Pętli” i nowym “Pitbullu”. Niedawno pojawił się w filmie sportowym “Bartkowiak” oraz przeboju “Jak pokochałam gangstera”, a jego dorobek zamyka goszcząca obecnie na ekranach komedia “8 rzeczy, których nie wiecie o facetach”, gdzie pojawia się jako… zakapior.

Roland Kickinger

Jak wspomniano wyżej, zagrał samego Schwarzeneggera w telewizyjnym filmie biograficznym “Kampania Arnolda”. Największą sławę zyskał jednak dzięki kreacji Chipa Rommela – stereotypowego, niegrzeszącego inteligencją mięśniaka w sitcomie “Nagi patrol” (parodii “Słonecznego patrolu”). Były Mister Austrii w kulturystyce grał też detektywa w “Zabójczej broni 4”, wściekłego Showmana w telewizyjnym akcyjniaku “Wojownik” (2008) oraz… Hulka w “Totalnym kataklizmie”. Był dublerem Terminatora w odsłonie “Ocalenie” z 2009 roku.

Co ciekawe Kickinger jest rodakiem Schwarzeneggera – obaj panowie pochodzą z Austrii. Niestety, tylko jednemu z nich udało się zrobić zawrotną karierę w świecie kina – sami wiecie, komu.

Matt McColm

Oficjalnie kulturystą nie jest, ale karierę zbudował na atletycznych rolach i popisach kaskaderskich, a w większości filmów imponował rozbudowaną muskulaturą. Mało tego – był dublerem Arnolda Schwarzeneggera w jego najważniejszym filmie lat 90. – “Terminatorze 2”, a kilka lat później zastąpił Dolpha Lundgrena i otrzymał angaż do roli głównej w akcyjnianku “Czerwony skorpion 2”.

Międzynarodowy Sojusz Producentów Filmowych okrzyknął McColma “nową gwiazdą kina akcji rozpoczynającej się dekady”. W “Tajnej przesyłce” (1996) zagrał byłego żołnierza Marines, który zostaje wplątany w międzynarodową aferę kryminalną. W “Obrońcy” (’98) mógł pochwalić się mocną sylwetką i umiejętnościami walki wręcz.

Gunter Schlierkamp (mistrz Niemiec w kulturystyce oraz świata w kulturystyce amatorskiej), zainspirowany karierą Schwarzeneggera, też próbował swoich sił jako aktor. Nigdy nie został jednak gwiazdą dużego formatu. Można go pamiętać z niewybrednej komedii “Święto piwa”; zagrał też fightera w filmie “Never Surrender”, o świecie nielegalnych walk MMA.

Aleksiej Karaś to rosyjski sportowiec i były członek Specnazu, który uchodzi obecnie za jednego z najbardziej utalentowanych kulturystów w swoim kraju. W głośnym filmie akcji “Hardcore Henry” (koprodukcji Rosji, USA i Chin) zagrał rolę cyborga.

Rafael Ferre, również z Rosji, to kulturysta o arabsko-włoskich korzeniach. Zagrał w komedii “Zomboyashchik” (2018). Obecnie mieszka w Miami i nie jest wykluczone, że narozrabia jeszcze w amerykańskim światku filmowym.

John Weidemann prężył mięśnie w legendarnej komedii “Mężczyźni wolą blondynki” z Marilyn Monroe. Pamiętna jest scena z udziałem grupy półnagich olimpijczyków, w której towarzyszył Jane Russell (i był przez aktorkę pożerany wzrokiem).

Calum Von Moger i Stan De Longeaux to zawodowi kulturyści, którzy pojawili się w filmie biograficznym “Bigger: Historia Joego Weidera”. Von Moger wcielił się w tym niezależnym projekcie w postać Arnolda Schwarzeneggera. Netflix poświęcił temu zawodnikowi dokument “Niezłomny” z 2019 roku.

Eddie Ellwood debiutował rólką w filmie science-fiction “Piąty element” z Bruce’em Willisem, a następnie pojawił się w akcyjniaku “When Eagles Strike” oraz kryminale “The Good Guy”.

Gus Malliarodakis ma za sobą krótki epizod z aktorstwem. Wystąpił między innymi w roli głównej w komediodramacie o tematyce kulturystycznej “No Pain, No Gain”.

Bartosz Sokołowski rzekomo pojawił się w “Kobietach mafii 2” Patryka Vegi (z nazwiska wymieniany jest nawet w recenzjach), choć w samym filmie trudno się go doszukać.

Previous Article
Cyrano Zwiastun

Polski zwiastun musicalu "Cyrano" z Peterem Dinklagem

Next Article
Muzzle Aaron Eckhart

Aaron Eckhart pomści śmierć swojego partnera. Powstaje thriller sensacyjny "Muzzle"

Related Posts
Filmy sportowe, które trzeba znać
Więcej

Filmy sportowe, które trzeba znać

Przygotowaliśmy 3 propozycje filmów, które absolutnie każdy fan zmagań sportowych powinien zobaczyć. Różne historie łączy zacięta rywalizacja, mocne…
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share