Top 5: Najlepsze role w karierze Toma Cruise’a

Najlepsze filmy z Tomem Cruisem
Najlepsze filmy z Tomem Cruisem / Foto: Kadr z filmu “Jerry Maguire” (1996; Sony Pictures, TriStar)

Tom Cruise rozpoczął swoją karierę na początku lat 80., grając w takich filmach jak “Szkoła kadetów”, “Wszystkie właściwe posunięcia” czy “Ryzykowny interes”. Przełom przyszedł szybko za sprawą kultowego dziś “Top Gun”, który niedawno doczekał się sequela. Cruise jest doskonale znany jako hollywoodzki leading man, choć nigdy nie trafił na szczyt aktorskiego Olimpu, a jego zdolności dramaturgiczne nigdy nie były porównywane z talentem Ala Pacino czy Anthony’ego Hopkinsa. Wybraliśmy jednak złotą piątkę najlepszych ról w katalogu słynnego gwiazdora. Crème de la crème jego aktorskich popisów przedstawiamy w formie niniejszego rankingu.

Najlepsze filmy z Tomem Cruisem – TOP 5

“Wywiad z wampirem” (1994)

Gotycki horror na podstawie książki Anne Rice. Tom Cruise i Brad Pitt występują tu jako wampiryczni outsiderzy, których okrutny los postawił u swego boku. Louis i Lestat przygarniają nawet osieroconą dziewczynkę, która zostaje niejako ich demoniczną córką. Jest w tym pewna metafora jednopłciowego związku, a w samym filmie picie krwi przedstawiane bywa jako alegoria epidemii AIDS.

Z początku rolę Lestata miał zagrać Julian Sands, ale producenci uznali, że nie jest wystarczająco znanym aktorem. Rolę przejął Tom Cruise, który za pracę na planie otrzymał rekordowe 10 mln dolarów. Decyzja castingowa z początku rozczarowała samą Rice, jednak po latach autorka przyznała, że Cruise okazał się strzałem w dziesiątkę.

“Oczy szeroko zamknięte” (1999)

Thriller erotyczny utrzymany w równie dekadenckim klimacie jak “Wywiad z wampirem“. Jest to film zamykający karierę Stanleya Kubricka, który zmarł wkrótce przed premierą, w marcu 1999 roku. Był box-office’owym przebojem, okazał się największym hitem kinowym reżysera.

Cruise występuje tu jako nowojorski bogacz, obracający się w towarzystwie wielkomiejskiej elity. Mężczyzna odkrywa w sobie niepokojące pragnienia i obsesje, a sam film porusza temat kuszącego smaku zdrady i wypalenia miłosnego. Był to szósty z kolei film z udziałem Cruise’a, który dotarł do pierwszego miejsca listy amerykańskiego box office’u. Za swoją kreację aktor był nominowany do statuetki Blockbuster Entertainment Award (towarzysząca mu na ekranie Nicole Kidman wygrała tę nagrodę).

“Jerry Maguire” (1996)

Tom Cruise w tytułowej roli, którą wielu widzów i krytyków do dziś uznaje za najlepszą w jego dorobku. Gwiazdor występuje tu jako agent sportowy, który traci wszystko, co miał i postanawia przejść gruntowną przemianę. Film przyniósł Cruise’owi jego drugą w historii nominację do Oscara – pojedynek o prestiżową statuetkę przegrał on jednak z Geoffreyem Rushem wyróżnionym za “Blask”.

Był to jeden z najlepiej zarabiających filmów 1996 roku, u boku Toma Cruise’a pojawiają się Renée Zellweger, Cuba Gooding Jr. oraz Jerry O’Connell.

Czytaj też: Mickey Rourke atakuje Toma Cruise’a – “Gra tę samą rolę od 35 lat”

Tom Cruise Najlepsze filmy, najlepsze role – ranking

“Magnolia” (1999)

Dramat Paula Thomasa Andersona, w którym postacie poszukują szczęścia, przebaczenia, sensu życia. Tom Cruise pojawia się tu jako Frank T.J. Mackey – mówca motywacyjny, który prowadzi kurs podrywania skierowany do mężczyzn. Gwiazdor był fanem twórczości Andersona, a rolę dostał ze względu na swój występ u Kubricka, w “Oczach…”. Stwierdził, że po występie w tym filmie może bez problemu wcielić się w “wyobcowanego faceta z przerośniętym ego”. To właśnie kreację Cruise’a uznano za highlight “Magnolii” – była ona chwalona m.in. przez “Entertainment Weekly” czy “Los Angeles Times”, gdzie pisano, że rola nosi cechy parodii, a Cruise niejako naśmiewa się ze swojego własnego gwiazdorstwa (fikcyjny Frank Mackey to ikona telewizji).

“Urodzony 4 lipca” (1989)

Tom Cruise w swojej pierwszej “poważnej” roli – gra tu weterana wojny wietnamskiej i działacza antywojennego Rona Kovica, mężczyznę sparaliżowanego od pasa w dół. Oliver Stone nie przepadał za Cruise’em po jego roli w kasowym hicie “Top Gun”, ale postanowił obsadzić aktora na przekór tym uczuciom. W wywiadzie dla “Los Angeles Times” powiedział: “On był dla mnie dzieciakiem, który ma wszystko. Zacząłem się zastanawiać, co by się stało, gdyby sam został dotknięty tragedią. Gdyby opuściła go fortuna. Co stałoby się z Tomem Cruise’em, gdyby coś poszło nie tak?”

Aktor pokonał w wyścigu o rolę Kovica m.in. Seana Penna, Nicolasa Cage’a i Charliego Sheena.

Czytaj też: TOP 10 – najlepsze polskie filmy wojenne

Honorable mention: “Jaja w tropikach” (2008)

Kultowa komedia sensacyjna Bena Stillera, w której Tom Cruise pojawia się w zawadiackiej i przekomicznej roli cameo. Aktor wciela się w postać fikcyjnego producenta filmowego, a przed kamerą nosi tonę charakteryzacji. Postać wzorowano na Scotcie Rudinie.

Previous Article
Heaven in Hell Data premiery

"Heaven in Hell" - znamy datę premiery filmu z Fabijańskim i Simone'em Susinną

Next Article
Rafał Zawierucha jako Patryk Vega

Rafał Zawierucha zagra... Patryka Vegę. Jest plakat z filmu

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share