Top 5: Najlepsze role w karierze Toma Hanksa

Najlepsze filmy z Tomem Hanksem
Najlepsze filmy z Tomem Hanksem / Foto: Kadr z “Szeregowca Ryana” (1998; DreamWorks, Paramount, Amblin)

Tom Hanks rozpoczął swoją karierę na początku lat 80., a pierwszą rolę zagrał w niskobudżetowym slasherze “He Knows You’re Alone”. W kolejnych latach widzieliśmy go, jak brylował w komediach “Plusk!” oraz “Wieczór kawalerski”, lecz prawdziwy przełom nadszedł dopiero dekadę później. To wtedy dorobek gwiazdora zasiliły znakomicie oceniane przez krytyków produkcje, w których Hanks zagrał nagradzane role. Crème de la crème aktorskich popisów Hanksa zebraliśmy w formie niniejszego rankingu.

Najlepsze filmy z Tomem Hanksem – 5 najważniejszych ról

“Forrest Gump” (1994)

“Forrest Gump” to film, bez którego kino, jakie znamy, nie byłoby takie samo. Jest pełen bystrych, nieśmiertelnych cytatów, wyreżyserowany z sercem, ponadczasowy. Wpisany na listę National Film Registry jako część dziedzictwa kulturalnego USA. Tom Hanks wykonuje kapitalną pracę, wyciągając z tytułowego bohatera wszelkie niuanse, zwłaszcza jego uroczą naiwność i wiarę w lepszy świat. “Chłopięca”, ale zarazem w pełni dojrzała kreacja na stałe zapisała się w panteonie największych osiągnięć aktorskich lat 90.

“Filadelfia” (1993)

Za “Forresta Gumpa” Hanks zdobył zasłużonego Oscara. Co ciekawe, otrzymał go drugi rok z rzędu – niedługo po wielkim sukcesie “Filadelfii” z 1993 roku. Stał się wtedy drugim aktorem, który dostąpił takiego zaszczytu – uhonorowania Nagrodą Akademii Filmowej za główną rolę męską dwa lata po rząd. “Filadelfia” była jednym z pierwszych hollywoodzkich filmów, które przedstawiły osoby LGBTQ w pozytywnych świetle oraz wyczerpująco zaadresowały problem homofobii i epidemii AIDS.

“Zielona mila” (1999)

Tom Hanks jako emerytowany strażnik więzienny w epickim dramacie fantasy na podstawie prozy Stephena Kinga. Projekt nie przyniósł gwiazdorowi nominacji do Oscara, choć i tak zaskarbił mu świetne recenzje oraz inną statuetkę – Blockbuster Entertainment Award. Ciekawostka: King już pisząc swoją książkę, wyobrażał sobie Hanksa jako Paula Edgecomba, a samą rolę odrzucił m.in. John Travolta.

Tom Hanks Najlepsze filmy, najlepsze role aktorskie

“Szeregowiec Ryan” (1998)

Matt Damon, Bryan Cranston, Paul Giamatti. W “Szeregowcu Ryanie” nie brakuje pierwszoligowych gwiazdorów. Aktorską śmietankę “zmiata” z powierzchni Hanks, który występuje tu jako dzielny kapitan John H. Miller z 2. Batalionu United States Army Rangers. Tłem akcji jest II wojna światowa i operacja Overlord z 1944 roku. Wraz z innymi aktorami Hanks wziął udział w treningu wojskowym, który przeprowadzili żołnierze Marines. Obraz chwalony był za realizm, podniosły ton, reżyserię Stevena Spielberga i oczywiście kreację Toma Hanksa, którą, co nie powinno dziwić, nominowano do Nagrody Akademii Filmowej.

Czytaj też: Top 10 – polskie filmy wojenne. Co warto obejrzeć?

“Cast Away – poza światem” (2000)

Wariacja na temat opowieści o Robinsonie Crusoe. Tom Hanks występuje w “Cast Away” jako inżynier, którego samolot ląduje przypadkiem na bezludnej wyspie. Wkrótce po awarii mężczyzna odkrywa, że został pozostawiony sam sobie. Jego nowym i jedynym celem jest przeżycie kolejnego dnia.

Previous Article
James Franco

James Franco wraca do aktorstwa. Zagra weterana wojennego

Next Article
Mickey Rourke

Mickey Rourke atakuje Toma Cruise'a: "Gra tę samą rolę od 35 lat"

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share