Nie żyje nominowany do Oscara aktor James Caan

James Caan nie żyje
James Caan nie żyje / Foto: “CBS Sunday Morning” – kanał na YouTubie

James Caan nie żyje. W wieku 82 lat zmarł amerykański aktor filmowy i telewizyjny, za swoje role nominowany do tak prestiżowych nagród jak Oscar, Emmy czy Złoty Glob. Był znany m.in. jako Sonny Corleone z serii o “Ojcu chrzestnym”.

James Caan nie żyje. Zmarł gwiazdor Misery i Ojca chrzestnego

Urodził się w 1940 roku na Bronksie, był synem żydowskich imigrantów. Miał troje rodzeństwa. Studiując na nowojorskim Hofstra University, poznał Lainie Kazan i Francisa Forda Coppolę. Ten drugi obsadził go później w jednym ze swoich najważniejszych filmów.

James Caan zmarł w Los Angeles 6 lipca. Hołd gwiazdorowi złożyli m.in. Coppola, Barbra Streisand, Al Pacino i Rob Reiner.

James Caan debiutował na małym ekranie w 1961 roku, grając w serialu kryminalnym stacji CBS “Route 66”. Pierwszą rolą filmową Caana był epizod w komedii romantycznej Billy’ego Wildera “Słodka Irma” (w produkcji tej grali też Jack Lemmon i Shirley MacLaine). Przełom w karierze aktora przyszedł szybko, już w 1965. Caan wcielił się wówczas w szeregowca Anthony’ego Dugana w westernie “The Glory Guys”, ze scenariuszem Sama Peckinpah. Za tę kreację uzyskał swoją pierwszą nominację do Złotego Globu, jako wschodząca gwiazda.

Za rolę tytułową w dramacie telewizyjnym “Piosenka Briana” (1971) nominowano go do nagrody Emmy. Dwa lata później Coppola obsadził go w “Ojcu chrzestnym”, gdzie Caan wystąpił jako Santino “Sonny” Corleone – ekranowy syn Marlona Brando. Wybitną kreację nominowano do Oscara i Złotego Globu.

James Caan miał też cenione role w takich produkcjach jak “Gracz” (1974), “Zabawna dama” (1975), “Rollerball” (’75) czy “Złodziej” (1981). Na początku lat 90. stworzył jedną ze swoich najbardziej rozpoznawalnych kreacji – wcielił się w nieszczęsnego pisarza, który po wypadku samochodowym trafia pod “opiekę” psychotycznej fanki.

Dorobek aktorski Caana zamyka komediodramat “Trzy królowe” z udziałem Ellen Burstyn i Jane Curtin. Ponadto film “Gun Monkeys” z Caanem znajduje się na etapie postprodukcji i zapewne ukaże się pośmiertnie.

James Caan był czterokrotnie żonaty i miał pięcioro dzieci – m.in. syna, aktora Scotta Caana.

Previous Article
Bracia Duffer

Twórcy "Stranger Things" mają w planach szereg projektów dla Netfliksa

Next Article
Steven Yeun

Gwiazdor oscarowego "Minari" w nowym filmie Joon-ho Bonga

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share