“Top Gun: Maverick” hitem box office’u w USA i na całym świecie. Ile zarobił?

Top Gun: Maverick Wyniki finansowe
Top Gun: Maverick Wyniki finansowe filmu / Foto: Paramount, Jerry Bruckheimer Prod.

Zgodnie z oczekiwaniami film “Top Gun: Maverick” świetnie poradził sobie w kinach tuż po swoim debiucie. Widowisko Paramount Pictures uplasowało się na pierwszym miejscu amerykańskiego, jak i światowego notowania box office’u. Sequel zarobił już około 73 proc. kwoty, jaką pierwszy “Top Gun” zainkasował łącznie w kinach trzydzieści sześć lat temu.

Top Gun: Maverick Wyniki finansowe wyczekiwanego sequela

“Top Gun” Tony’ego Scotta miał premierę wiosną 1986 roku i choć nie zebrał najlepszych recenzji krytyków, rozpalił widzów – i notowania box-office’owe – do czerwoności. Zarobił ponad 357 mln dolarów przy budżecie wynoszącym ledwo 15 mln USD. W filmie swoje kariery zaczynali Tom Cruise, Val Kilmer, Rick Rossovich i Meg Ryan.

Na “dwójkę” fani oryginału musieli zaczekać kilka dobrych dekad, ale nareszcie nadeszła – i to w wielkim stylu. “Top Gun: Maverick” ukazał się w ponad sześćdziesięciu krajach i regionach świata i stał się jednym z najlepiej zarabiających filmów z udziałem Toma Cruise’a, jeśli wziąć pod uwagę debiut na dużych ekranach. Widowisko z gatunku akcji i kina przygodowego przez weekend zarobiło 151 mln dolarów w Ameryce Północnej oraz 109,5 mln w pozostałych państwach – łącznie 260,5 mln USD.

Film ukazał się najwcześniej we Włoszech, gdzie widzowie mieli okazję poznać dalsze losy tytułowego bohatera już 19 maja. Tutaj sequel zainkasował dotąd 863 640 dolarów. Większym sukcesem okazał się w Polsce, gdzie zyski ze sprzedaży biletów po weekendzie szacowane są na 1,2 mln USD. Film prawie wszędzie miał premierę w okolicy 27 maja.

W Wielkiej Brytanii przyniósł twórcom zyski na poziomie 19,4 mln dolarów, w Niemczech – na poziomie 6,5 mln. W Szwecji film zarobił 2,2 mln USD, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – 2 mln USD, w Szwajcarii – 1,6 mln, w Finlandii – 1,1 mln. W Ameryce Łacińskiej najwyższe zyski zanotowano: w Brazylii (5,3 mln USD), Meksyku (4,6 mln) i Argentynie (1,2 mln), a w Azji – w Japonii (9,7 mln USD), Hongkongu (2,9 mln) i Tajwanie (2,7 mln). W Australii film zarobił dotąd 10,7 mln dolarów, a w Nowej Zelandii – 1,4 mln.

“Top Gun: Maverick” miał zaliczyć swoją premierę już dwa lata temu, ale powstrzymywała ją pandemia COVID-19. W tym roku zdecydowano się na dystrybucję kinową, rezygnując z coraz częściej podejmowanej dystrybucji streamingowej, co okazało się strzałem w dziesiątkę. “Top Gun 2” już teraz plasuje się w czołowej piątce wydanych w 2022 r. filmów z najlepszymi zarobkami (podobnie jak “Batman” i “Doktor Strange 2”).

Previous Article
Alanna Ubach

Gwiazda "Euforii" Alanna Ubach wystąpi w nowym serialu Setha MacFarlane'a

Next Article
Na chwilę na zawsze Zwiastun

Zwiastun filmu "Na chwilę, na zawsze" - polskiej odpowiedzi na "Narodziny gwiazdy"

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share