Top 5: Najlepsze filmy o tematyce sylwestrowej

Najlepsze filmy sylwestrowe; najlepsze filmy o tematyce sylwestrowej. Top 5 produkcji, których akcja toczy się 31 grudnia.
Najlepsze filmy sylwestrowe
Najlepsze filmy sylwestrowe / Foto Prime Movies: Kadr z filmu “Sylwester w Nowym Jorku” (2011); Warner Bros., New Line, Watne Rice Films, Karz Entert.

Sylwester zawsze budził gorące emocje. To ten dzień, w którym zamykamy pewien rozdział naszego życia i obiecujemy sobie, że wraz z początkiem kolejnego roku będziemy lepsi, mądrzejsi, szczęśliwsi. Wyjątkowy charakter tego święta czują też filmowcy, którzy od lat podejmują tematykę sylwestrową w kinie i telewizji.

Świetnie wyreżyserowane sylwestrowe sekwencje można wyłapać między innymi w takich produkcjach, jak “Ojciec chrzestny II”, “Ryzykowna gra” (oryginał z 1960 roku) czy “Boogie Nights”. W tym rankingu skupiono się na filmach, które w całości – lub niemalże całości – ogniskują się wokół 31 grudnia.

Najlepsze filmy sylwestrowe – Top 5

“Pocałunek o północy” (2007), reż. Alex Holdridge

Ta niezależna komedia romantyczna znalazła się na liście amerykańskiego National Board of Review zestawiającej dziesięć najlepszych produkcji 2008 roku. Film opowiada o Wilsonie (Scoot McNairy), 30-latku, który po szalenie nieudanym roku “świętuje” Sylwestra w samotności i bez grosza przy duszy. Mężczyzna słucha jednak porady swojego kumpla, która może zmienić jego życie.

Zamiast tonąć pod kołdrą i dusić w sobie żal, Wilson umawia się na randkę przez internet. W jego życiu znikąd zjawia się intrygująca kobieta. Czy bohater ma szansę na tytułowy pocałunek przed północą?

Film Aleksa Holdridge’a jest trochę słodkogorzki, ale to jedna z bystrzejszych komedii romantycznych ostatnich lat. Krytycy nie mogą mylić się w jej sprawie – “Pocałunek…” utrzymuje wynik 85 proc. pozytywnych recenzji w serwisie Rotten Tomatoes.

“Sylwester w Nowym Jorku” (2011), reż. Garry Marshall

Komedia pełna feel-goodowego vibe’u, przy której łatwo się zrelaksować i zapomnieć o wszelkich problemach. Czy nie takiego eskapizmu potrzebujemy przy końcoworocznych seansach? Reżyser, Garry Marshall, ma na swoim koncie mnóstwo kultowych komedii – “Pretty Woman” to najważniejsza z nich wszystkich. Jednak nigdy nie udało mu się zaprosić do współpracy takiego aktorskiego ansamblu, jak w przypadku “Sylwestra w Nowym Jorku”. W filmie grają między innymi Robert De Niro, Sarah Jessica Parker, Hilary Swank, Halle Berry, Zac Efron, Ashton Kutcher, James Belushi, Josh Duhamel, Jon Bon Jovi, Lea Michele, Michelle Pfeiffer, John Lithgow, Sarah Paulson i Til Schweiger. Z dużym naciskiem na między innymi.

Film stanowi część nieoficjalnej trylogii komedii romantycznych reżyserowanych przez Marshalla, które dzieją się w świąteczne dni. Pozostałe tytuły to “Walentynki” (2010) i “Dzień Matki” (2016).

Najlepsze filmy na Sylwestra, filmy o tematyce sylwestrowej

“Bezsenność w Seattle” (1993), reż. Nora Ephron

Okres świąt jest w przypadku “Bezsenności w Seattle” niebywale ważny. Bohaterów poznajemy w scenach wigilijnych, a następnie akcja przenosi się o jeden dzień do przodu – uczestniczymy w bożonarodzeniowym szaleństwie. W Sylwestra natomiast postacie ulegają refleksji i zadumie: i Annie (Meg Ryan), i Sam (Tom Hanks) zdają sobie sprawę, że czegoś w ich życiu brakuje…

Oczywiście nie na długo, bo film jest sztandarowym romansem od Nory Ephron (tej samej, która dała widzom “Masz wiadomość” czy “Kiedy Harry poznał Sally”). “Bezsenności w Seattle” bardzo służy czas, w jakim osadzono akcję. Jest to czas magii, wielkich uniesień i przemiany w życiu. Przekonują się o tym główni bohaterowie.

“Dziwne dni” (1995), reż. Kathryn Bigelow

Pomieszane kryminału z fantastyką naukową. Rzecz dzieje się w Los Angeles roku 1999, tuż przed nadejściem nowego milenium. Hasła “problem roku 2000” i “paranoja” bardzo mocno wybrzmiewają z ekranu, a w obsadzie świetnie spisują się Ralph Fiennes, Juliette Lewis i Angela Bassett. Film skupia się między innymi na kwestii brutalności policjantów w Ameryce.

Czytaj też: TOP 10 – najlepsze filmy katastroficzne

“Dzieci” (2008), reż. Tom Shankland

Tuż przed końcem roku dwie rodziny spędzają wspólne chwile w zimowym raju. Miejsce niedługo pozostanie jednak czarujące – wkrótce spłynie krwią… dorosłych. Wypoczynek przemienia się w walkę o przetrwanie, gdy tytułowe dzieci zaczynają polować na swoich rodziców.

“Dzieci” to przykład zimowego horroru, w którym śnieżne miejsce akcji mocno wpływa na przebieg zdarzeń, ale też atmosferę osaczenia. Film jest upiorny i pełen krwawych scen, przyprawia o szklisty dreszcz. Nie każdego interesują komediowe romanse – a takich pozycji znajdziecie w tym rankingu kilka. Ciekawostka: inne horrory o tematyce sylwestrowej to “Terror w pociągu” i “New Year’s Evil” Emmetta Alstona.

Previous Article
8 rzeczy których nie wiecie o facetach Zwiastun

"8 rzeczy, których nie wiecie o facetach" - zwiastun nowej komedii z Bachledą-Curuś i Roznerskim

Next Article
Rebel Moon Zack Snyder

"Rebel Moon": pierwsza grafika koncepcyjna z filmu science-fiction Zacka Snydera

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share