Top 5: Najlepsze filmy o brytyjskiej rodzinie królewskiej

Najlepsze filmy o brytyjskiej rodzinie królewskiej
Najlepsze filmy o brytyjskiej monarchii / Foto: Fox Searchlight Pictures, Film4

Najlepsze filmy o brytyjskiej rodzinie królewskiej – ranking. 6 maja odbyła się ceremonia koronacji Karola III na nowego króla Wielkiej Brytanii. Wielkie wydarzenie historyczne było szeroko komentowane przez światowe media. Z tej okazji przygotowaliśmy krótki przegląd najciekawszych i najważniejszych produkcji filmowych, które poświęcone są brytyjskiej monarchii.

Najlepsze filmy o brytyjskiej rodzinie królewskiej. Co warto obejrzeć?

“Spencer” (2021)

— W małżeństwo księżnej Diany i księcia Karola już dawno wkradł się chłód. Krążą pogłoski o ich romansach i możliwym rozwodzie. Jednak święta Bożego Narodzenia w królewskiej posiadłości Sandringham mają przynieść spokój i rozładowanie napięć. Obfitość jedzenia i picia, strzelanie i polowania – oto wypróbowane sposoby wyciszania sporów. Diana dobrze zna tę grę. W tym roku sprawy przybiorą jednak inny obrót… (opis fabuły – Forum Film Poland)

Kristen Stewart jako księżna Diana w filmie o bożonarodzeniowym weekendzie z piekła rodem, spędzanym w wiejskiej rezydencji Elżbiety II. Pablo Larraín – który w przeszłości nakręcił też ekranową biografię amerykańskiej pierwszej damy, Jackie Kennedy – tworzy kino utkane z niepokoju, atmosfery osaczenia i narastającej psychozy. “Spencer” to bowiem nie tylko dramat o mrocznej stronie rodziny królewskiej, ale też thriller psychologiczny o rozpadzie osobowości, złotej klatce i życiu na zasadach pisanych wbrew sobie. Sceny, w których psychika Diany pęka pod wpływem kolejnych spięć z rodziną królewską, są wybornie surrealne, całości uroku dodają piękne wnętrza i kostiumy.

Prawdziwy restart kariery Kristen Stewart, której dziś nikt nie kojarzy już z anemiczną nastolatką z serii “Zmierzch”. Gwiazda za swoją rolę zdobyła nominację do Nagrody Akademii Filmowej.

“Elizabeth” (1998)

Akcja filmu toczy się w Anglii XVI wieku. Kraj ugina się na fali licznych protestów wywołanych przez podziały religijne. Cate Blanchett gra tytułową Elżbietę, córkę Anny Boleyn i buntowniczkę, która finalnie zostaje nową królową. Kobieta nie chce oddać swojej władzy i dlatego decyzuje, że nie wyjdzie za mąż. Usiłuje “naprawić” Anglię i oddać jej dawną stabilizację.

Dramat historyczny Shekhara Kapura – twórcy “Królowej bandytów” – chwalony był jako kino bogate wizualnie i pełne suspensu, dobrze oddające atmosferę czasów, w których osadzono akcję. Film tętni od wciągającej intrygi, zrealizowany został z rozmachem i brawurą, a dzięki doborowej obsadzie zyskał bardzo wiele. Blanchett za rolę Elizabeth zdobyła nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej i Złoty Glob; była też nominowana do Oscara.

Pomimo pewnych oskarżeń o bycie dziełem antykatolickim, obraz odniósł sukces artystyczny, zdobywając nominacje do Oscara w siedmiu kategoriach (wygrał w kat. najlepsza charakteryzacja).

“Faworyta” (2018)

— Na początku XVIII wieku w Anglii przyjaźni królowej Anny z Lady Sarą zagraża nowa służąca, która planuje powrót do swoich arystokratycznych korzeni. (zarys fabuły – Disney+)

Dramat o nieco mniej znanej monarszej historii, w której centrum znajduje się Sarah Churchill, księżna Marlborough. Bohaterkę gra w filmie Rachel Weisz, a królową Anną jest Olivia Colman (która – ciekawostka – gra też królową Elżbietę w serialu Netfliksa “The Crown”). Znakomity scenariusz, którego siłą są bystre dialogi i intygujące postacie; kostiumy i charakteryzacja na najwyższym poziomie, podobnie jak gra aktorów, zwłaszcza aktorek. Całość dopieszczona jest wizualnie i wyszukana stylistycznie – za reżyserię odpowiada przecież Yórgos Lánthimos, wybitny przedstawiciel Greckiej Nowej Fali, twórca “Kła” i “Zabicia świętego jelenia”. Film jest porywający i barokowy, a wątek lesbijski intryguje.

Czytaj też: Netflix – premiery maja 2023. Lista filmów i seriali

Najlepsze filmy o brytyjskiej monarchii – ranking TOP 5

“Królowa” (2006)

— Intymny i intrygujący portret królowej Elżbiety II oraz rodziny królewskiej w chaosie dni bezpośrednio po śmierci księżnej Diany. (zarys fabuły – HBO Max)

W filmie ukazane zostaje pokłosie tragicznej śmierci Diany, która zginęła latem 1997 roku. Tytułowa Elżbieta II na zdarzenie reaguje, zamykając się w swojej letniej rezydencji i stroniąc od mediów. Premier Tony Blair zyskuje na popularności dzięki przemowom, poświęconym Dianie. Anglicy i redaktorzy tabloidów domagają się, by dwór królewski wydał oficjalne oświadczenie i zareagował na odejście ulubienicy mas, Diany.

Dramat biograficzny Stephena Frearsa pełen jest patosu i obliczonych pod nagrody filmowe, melodramatycznych dialogów, ale nie brakuje mu zupełnie humoru. Wciągające kino o trwaniu w tradycji, dobrze oddające nastroje społeczne sierpnia 1997 r. i spojrzenie na rodzinę królewską, w którym jest dużo prawdy – niekiedy bolesnej. Doskonale dobrani aktorzy. Na film spłynął deszcz nagród, a często wyróżniani byli odtwórcy ról przodujących. Helen Mirren za rolę Elżbiety II zdobyła Oscara, statuetkę od Brytyjskiej Akademii Filmowej oraz Złoty Glob.

“Jak zostać królem” (2010)

Osadzona pod koniec lat 30. minionego stulecia historia króla Jerzego VI, który od najmłodszych lat dotknięty był silnym jąkaniem się. By rozwiązać problem niepłynności mowy i móc przemawiać do ludu, mężczyzna sięga po pomoc od ekscentrycznego eksperta ds. dykcji.

Szlachetny dramat o ojcu Elżbiety II, którego gra znakomity Colin Firth. Historia walki ze swoimi słabościami, osadzona w czasach hitlerowskiej agresji. Cztery Oscary w najważniejszych kategoriach (jak najlepszy film roku czy najlepsza reżyseria).

Honorable mention, czyli inne filmy o rodzinie królewskiej, które warto znać: “Młoda Wiktoria” (2009), “Maria, królowa Szkotów” (2018), “Król” (2019)

Previous Article
Najlepsze filmy o psach

Top 10: Najlepsze filmy o psach i dla ich miłośników

Next Article
Najbardziej krwawe horrory

Top 10: Najbardziej krwawe horrory w historii kina

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share