Michael Fassbender – biografia aktora, najlepsze filmy

Michael Fassbender Najlepsze filmy
Michael Fassbender Najlepsze filmy, najlepsze role / Foto: Pathé Distribution, Film4, Channel 4, Northern Ireland Screen

Michael Fassbender jest jednym z najbardziej uniwersalnych aktorów irlandzkich, którym udało się przebić w Hollywood. Grywa w dojmujących dramatach, ale znany jest też z ról komediowych; pojawił się w licznych nagradzanych produkcjach niezależnych, ale współpracował też z Ridleyem Scottem czy Quentinem Tarantino. Ma na koncie dwie nominacje do Oscara. Thriller z jego udziałem – “Pierwszy śnieg” – utrzymuje obecnie miejsce 6. w rankingu Netflix Top 10 Global, zestawiającym najchętniej oglądane produkcje na Netfliksie dookoła świata. Przygotowaliśmy przegląd pięciu najlepszych ról w karierze Michaela Fassbendera.

Michael Fassbender Najlepsze filmy w dorobku aktora

“Głód” (2008)

Rok 1981, Irlandia Północna. Bobby Sands (Michael Fassbender) jest członkiem paramilitarnej organizacji IRA, który przeprowadza w więzieniu strajk głodowy. W ten sposób domaga się, by przyznano mu status więźnia politycznego. W zamknięciu Sands przechodzi przez piekło i pada ofiarą wymyślnych tortur psychicznych.

Fassbender zebrał kapitalne recenzje za swoją kreację, którą to nagrodzono zresztą statuetką BIFA (British Independent Film Award) i nominowano do Europejskiej Nagrody Filmowej. Autobiograficzna rola wymagała od gwiazdora pełnej poświęcenia przemiany fizycznej – znaczącej utraty masy ciała (à la Christian Bale w “Mechaniku”). Fassbender gra w “Głodzie” ciałem, którym to wyraża frustrację swej postaci, i trzeba przyznać, że jest w tym znakomity. Przygotowując się do występu w filmie, Fassbender zrzucił około dwadzieścia trzy kilogramy. Przyjmował bardzo okrojone dawki posiłków, a każdego dnia biegał ponad siedem kilometrów. W wywiadzie po latach przyznał, że czas przygotowań wzmocnił go i uodpornił – fizycznie i psychicznie.

W serwisie Rotten Tomatoes “Głód” utrzymuje wynik 90 proc. pozytywnych opinii krytyków.

“Frank” (2014)

Ambitny muzyk Jon (Domhnall Gleeson) zostaje nowym członkiem niezależnego zespołu. Grupie przewodzi tytułowy, ekscentryczny Frank (Michael Fassbender), który kryje twarz pod olbrzymią – i nigdy niezdejmowaną – maską, wykonaną z papier-mâché. Fassbender gra oszczędnie; rola jest niedopowiedziana i tajemnicza w najlepszym znaczeniu tych słów. Enigmatyczny jest też sam film, który daje jednak do myślenia. To autoironiczne spojrzenie, a właściwie dyskusja na temat różnych gałęzi sztuki. Film jest pomysłowy, wciągający, pochyla się nad grupą artystów oraz trudnym procesem tworzenia. Za występ we “Franku” Fassbender był nominowany do nagród IFTA (Irlandzka Nagroda Filmowa i Telewizyjna) oraz BIFA (British Independent Film Award).

Czytaj też: Ranking – polskie filmy na HBO Max, które warto obejrzeć

“Obcy: Przymierze” (2017)

Fassbender grał Davida już w poprzedniej części serii “Obcy” – “Prometeuszu” – i był za tę kreację chwalony. Jeszcze lepszy okazuje się w “Przymierzu” (oba filmy nakręcił Ridley Scott). Gwiazdor wciela się w androida, który uważa się za lepszego od rasy ludzkiej, choć bywa, że towarzyszą mu bardzo ludzkie, wadliwe uczucia – jak zazdrość czy arogancja. Aktor przyznał, że inspiracją do stworzenia tej kreacji była dla niego rola Sean Young w “Łowcy androidów” (zresztą Ridleya Scotta właśnie), jak również HAL 9000 z “2001: Odysei kosmicznej”.

Krytycy zgodnie uznali, że Fassbender “skradł show” innym aktorom sprzed nosa, a jako David – w “Przymierzu” już postać antagonistyczna – był przerażający do szpiku kości. Rola w “Przymierzu” przyniosła Fassbenderowi nominacje do Nagrody Hawajskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych oraz do statuetki Sierra.

Michael Fassbender Najlepsze role, najlepsze filmy w karierze

“Wstyd” (2011)

Michael Fassbender w roli Brandona – odnoszącego sukcesy 30-latka z Nowego Jorku, który nie potrafi jednak panować nad swoim życiem seksualnym. Masturbuje się w pracy, kobiety traktuje przedmiotowo, seks jest dla niego celem życia. “Wstyd” to kolejny, po “Głodzie”, dramat w reżyserii Steve’a McQueena, w którym gra Fassbender. Postać Brandona przedstawiona zostaje jako seksoholik, któremu potrafimy jednak współczuć. Fassbender gra bowiem z wyczuciem i empatią; a przecież seksoholizm – i związane z nim cierpienie – to przypadłość, którą niewielu będzie potrafiło w pełni pojąć.

Za rolę główną Michael Fassbender był nominowany do Złotego Globu, statuetki BAFTA, Satelity i Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej. W wyścigu po Oscara jednak nie wystartował, co wielu krytyków i widzów uznało za porażkę i pomyłkę ze strony amerykańskiej Akademii.

“Fish Tank” (2009)

Jedna z wcześniejszych kreacji w dorobku Michaela Fassbendera. W brytyjskim dramacie w reżyserii Andrei Arnold pojawia się on jako Connor O’Reilly – nowy kochanek matki głównej bohaterki. Nastolatka spędza z wiele starszym od siebie mężczyzną coraz więcej czasu, gdyż jest on częstym gościem w jej domu. Tak zawiązuje się między dwójką specyficzna więź – niby “rodzicielska”, ale jednak naznaczona seksualnym piętnem.

To film tragiczny, bo dziewczyna z patologicznego domu zaczyna podkochiwać się w facecie, który wykorzystuje sytuację jej oraz jej matki. Realistyczny dramat społeczny porównany został do francuskich “400 batów”, a ze szczególną pochwałą spotkali się członkowie obsady. Fassbendera – który gra postać niemoralnego manipulatora – nagrodzono między innymi statuetką od Londyńskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych.

Previous Article
Najlepsze filmy science-fiction na Disney+

Top 10: Najlepsze filmy science-fiction dostępne na Disney+

Next Article
Pedro Pascal Najlepsze filmy

Pedro Pascal – biografia aktora, najlepsze filmy i seriale

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share