Najlepsze filmy science-fiction na Disney+ – tytuły warte obejrzenia lub poznania. Przedstawiamy ranking dziesięciu najciekawszych pozycji fantastycznonaukowych, dostępnych na platformie streamingowej Disney+. Na liście znajdziecie dokonania takich wieszczów kina jak James Cameron, Ridley Scott czy David Cronenberg.
Najlepsze filmy science-fiction na Disney+. Co warto obejrzeć?
„Obcy – 8. pasażer Nostromo” (1979)
— Kiedy załoga holownika kosmicznego Nostromo odpowiada na sygnał alarmowy z jałowej planety, odkrywa śmiertelnie niebezpieczną formę życia, która rozmnaża się w ludzkich żywicielach. Teraz załoga musi walczyć o przetrwanie i zapobiec przedostaniu się stwora na Ziemię. (zarys fabuły – Disney+)
Klasyczny horror science-fiction z udziałem Sigourney Weaver, Veronici Cartwright, Johna Hurta i Toma Skerritta, który dał początek kasowej, długofalowej serii. Spośród wszystkich filmów za najlepsze uchodzą dwa pierwsze – a „Obcy” z 1979 roku stawiany jest za wzór, jeśli chodzi o kameralne, oparte na bogatym suspensie fantastycznonaukowe kino grozy. Tytułowy kosmiczny agresor, za którego design odpowiada H. R. Giger, do dziś jeży włos na głowie. Nagroda Akademii Filmowej za najlepsze efekty specjalne.
„Armageddon” (1998)
Reżyser Michael Bay znany jest ze swoich wysokooktanowych produkcji. Najbardziej natomiast ceniony jest za film “Armageddon”, łączący elementy dramatu science-fiction, sensacji i kina katastroficznego. Bruce Willis występuje tu jako specjalista do spraw wierceń naftowych, który ma umieścić ładunki wybuchowe w potężnej asteroidzie o wielkości Teksasu. Jeśli tego nie zrobi, ciało niebieskie zderzy się z Ziemią, a to może w konsekwencji prowadzić do końca świata. Film zarobił ponad 550 mln dolarów i był najbardziej dochodową produkcją 1998 roku. W kinach gościł równocześnie z “Dniem zagłady”, pozycją o bardzo zbliżonej fabule. Oba obrazy są godne polecenia, ale to “Armageddon” przyprawia o ciarki na plecach.
„Avatar” (2009)
“Avatar” w reżyserii wizjonera, Jamesa Camerona, to jeden z najpopularniejszych filmów w historii kina – plasuje się w rankingach najlepiej zarabiających blockbusterów. W tym filmie z pogranicza science-fiction i fantasy były wojskowy trafia na planetę Pandora i na miejscu staje się sojusznikiem tutejszej, fantastycznej społeczności o niebieskim kolorze skóry. “Avatar” to przede wszystkim film zachwycający pięknym miejscem akcji. Pandora czaruje bowiem za sprawą pięknej, kosmicznej fauny i flory, a sam “Avatar” jest dziełem wizualnie oszałamiającym. Obraz zgarnął trzy Oscary, m.in. za efekty specjalne.
Najlepsze filmy science-fiction na Disney+. Ranking TOP 10
„Mucha” (1986)
— Bliski ważnego odkrycia naukowiec zamienia się w muchę, gdy jego eksperyment kończy się niepowodzeniem. (zarys fabuły – Disney+)
Sztandarowa pozycja w filmografii Davida Cronenberga – twórcy „Nagiego luchu”, „Historii przemocy”, „Zbrodni przyszłości”. Luźna adaptacja opowiadania George’a Langelaana z lat 50. Jeff Goldblum w porażającej roli naukowca, którego eksperyment wymyka się spod kontroli. Z jednej strony horror science-fiction, polany soczystym sosem gore, z drugiej zaś – zaskakujący film miłosny, film o silnie rozbudowanej dramaturgii, z kapitalnie zagranymi postaciami.
„Marsjanin” (2015)
Widowiskowa produkcja Ridleya Scotta z Mattem Damonem jako astronautą, który po wyruszeniu w kosmos zostaje uznany za martwego. W ten sposób mężczyzna zostaje uwięziony na obcej planecie bez możliwości powrotu. Zanim odnajdzie sposób, jak skontaktować się z dowództwem, będzie musiał wykazać się determinacją i zdolnością do przetrwania. A prowiant i zapasy żywnościowe kończą się w zastraszającym tempie…
Survivalowy film bazuje na książce Andy’ego Weira i narracyjnie łączy ze sobą opowieść o mężczyźnie à la Robinson Crusoe z „Apollo 13” i… „Szeregowcem Ryanem” (gdzie też grał Damon). To obraz trzymający w napięciu, wypolerowany warsztatowo i świetnie zagrany.
„Gwiezdne wojny – część V: Imperium kontratakuje” (1980)
— Po ataku na ich bazę na mroźnej planecie Hoth Rebelianci ratują się ucieczką. Han Solo i Księżniczka Leia wymykają się Imperium. Luke szkoli się pod okiem mistrza Yody, by zmierzyć się z Darthem Vaderem i odkryć straszną prawdę o swojej przeszłości. (zarys fabuły – Disney+)
Spośród wszystkich licznych odsłon sagi „Gwiezdne wojny” to właśnie ta część często uchodzi za najlepszą. Klimat jest dużo mroczniejszy i bardziej osobliwy niż w poprzednim filmie, efekty są dużo bardziej widowiskowe, całość ma dużo bardziej epicki klimat. To właśnie od tego filmu zrodziła się miłość wielu widzów do kina science-fiction.
Najlepsze filmy science-fiction na Disney+. Lista – tytuły warte obejrzenia
„Predator” (1987)
— Major Dutch Schaefer (Arnold Schwarzenegger) jest dowódcą doświadczonej wojskowej jednostki ratowniczej, która poszukuje w latynoamerykańskiej dżungli sojuszników schwytanych przez partyzantów. Choć początkowo wydaje się, że misja skończy się sukcesem, nagle zaczyna dziać się coś przerażającego i niewytłumaczalnego: jeden po drugim ludzie są zabijani przez bezlitosnego, niewidzialnego, pozornie niepowstrzymanego pozaziemskiego wroga. (zarys fabuły – Disney+)
Kultowa pozycja w filmografii Schwarzeneggera i jeden z najbardziej ikonicznych filmów science-fiction lat 80. Z biegiem lat „Predator” wyrósł na klasykę swojego gatunku. Wszystko za sprawą doskonałej reżyserii Johna McTiernana, klaustrofobicznej atmosfery, podnoszącej napięcie muzyki Alana Silvestriego, nominowanych do Oscara efektów specjalnych oraz przede wszystkim Arnolda Schwarzeneggera – prężącego muskuły nie tylko fizycznie, ale też aktorsko.
„Predator: Prey” (2022)
Bohaterką filmu “Predator: Prey” jest Naru, dzielna wojowniczka, która zrobi, co w jej mocy, by ochronić swoje plemię przed morderczym przybyszem z innego wymiaru – Predatorem. Akcja osadzona jest na Wielkiej Równinie Prerii w 1719 roku. Film opowiada o pierwszej podróży zabójczego kosmity na Ziemię. Bohaterami widowiska są Komancze – rdzenni Amerykanie z rodziny uto-azteckiej. Rzecz dzieje się około trzysta lat przed wydarzeniami znanymi z pierwszego “Predatora” (1987).
Film Dana Trachtenberga (twórcy „Cloverfield Lane 10”) chwalony był za poprawny politycznie dobór obsady, zwłaszcza rolę główną Amber Midthunder, a także za popisowe sceny akcji i walory techniczne, które nagrodzono m.in. statuetkami Golden Reel i HMA. Zdaniem wielu jest to najlepsza część serii o Predatorze od czasu pierwszej odsłony.
„Żołnierze kosmosu” (1997)
— Po ukończeniu szkoły Johnny Rico zgłasza się na ochotnika do piechoty w ramach służby federalnej. Daleko mu jednak do patriotycznych motywów. Johnny wstąpił do wojska, aby zdobyć serce dziewczyny, Carmen, która zapisała się do akademii floty, aby zostać pilotem statku kosmicznego. Kiedy podczas jego służby dochodzi do tragicznego wypadku przy treningu, Johnny uświadamia sobie, że zaciągnął się z niewłaściwych powodów. Chce już zrezygnować, kiedy Ziemia zostaje zaatakowana przez robale. (zarys fabuły – Disney+)
Casper Van Dien, Denise Richards i Neil Patrick Harris w w kampowym filmie science-fiction, który pod pozornie płytką akcją typu: „krwawa jatka” w kosmosie ukrył głębszą, antymilitarystyczną satyrę i krytykę totalitaryzmu.
„Głębia strachu” (2020)
— Ekipa podwodnych badaczy musi ratować się po tym, jak trzęsienie ziemi niszczy ich laboratorium. Załoga obawia się jednak nie tylko głębin oceanu (zarys fabuły – Disney+). Kristen Stewart w mrocznym, pełnym suspensu thrillerze science-fiction, przywodzącym na myśl serię o Obcym. Wspaniałe ujęcia podwodne, które budzą grozę i wciskają w fotel.
Czytaj też: TOP 10 – najlepsze filmy science-fiction dostępne na HBO Max