Kevin Bacon – biografia aktora, najlepsze filmy

Kevin Bacon Najlepsze filmy
Kevin Bacon Najlepsze filmy, najlepsze role / Foto: Paramount, Silver Screen, Phoenix Pictures

Kevin Bacon – jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów amerykańskich – na dużym ekranie debiutował pod koniec lat 70. w komedii “W krzywym zwierciadle: Menażeria” Johna Landisa. W 1980 r. zagrał jedną z ofiar rodziny Voorhees w kultowym slasherze “Piątek, trzynastego”. Dziś kojarzony jest głównie z bardziej wymagających ról w produkcjach jak “Apollo 13” czy “Ludzie honoru”. Jakie występy Bacona można uznać za jego najlepsze? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Kevin Bacon Najlepsze filmy w dorobku hollywoodzkiego gwiazdora

“Uśpieni” (1996)

Film o molestowanych chłopcach – już dorosłych mężczyznach – którzy postanawiają szukać sprawiedliwości i chcą pomsty na oprawcach. W roli księdza, ojca Bobby’ego – Robert De Niro; Kevin Bacon gra Seana Nokesa – okrutnego strażnika w zakładzie poprawczym, który dowodzi nad gwałtami na nieletnich. Mocna, wymagająca kreacja i podniosłe finałowe sceny z Baconem. Odtwórcy ról głównych (poza Baconem także Brad Renfro i Jason Patric) byli chwaleni za swoje występy; sam film zdobył jedną nominację do Oscara.

Czytaj też: Robert De Niro – aktorski top występów hollywoodzkiego gwiazdora

“Footloose” (1984)

Ren MacCormack (Bacon) przeprowadza się do mieściny, w której panuje straszny rygor – młodym zakazano tańca i słuchania rock and rolla. Chłopak postanawia zbuntować się przeciwko tym regułom.

Zdaniem wielu kreacja Rena jest najbardziej popisową i ikoniczną w dorobku Kevina Bacona. Do kultowego występu oraz zwłaszcza fenomentalnych scen tanecznych z udziałem aktora nawiązano później chociażby w sitcomie “Will & Grace” – w odcinku, gdzie układ choreograficzny z filmu odtwarzają Bacon, Sean Hayes i Eric McCormack. “Footloose” to lekki film muzyczny pełen feel-goodowego vibe’u, a Bacon, by w nim wystąpić, zrezygnował z roli głównej w horrorze Johna Carpentera “Christine”. W recenzji dla magazynu “New York” chwalono rolę Bacona, pisząc, że jego Ren to “arogancki Mr. Cool, którego da się jednak polubić”. Muzyka z “Footloose” zdobyła dwie nominacje do Nagrody Akademii Filmowej.

“Rzeka tajemnic” (2003)

Mroczny thriller Clinta Eastwooda z wątkiem porwania i morderstwa. W dreszczowcu neo-noir z Seanem Pennem i Timem Robbinsem Kevin Bacon wciela się w detektywa Seana Devine’a, pracującego dla policji stanu Massachusetts. Gwiazdor gra archetypowego gliniarza z problemami osobistymi – jak wiadomo, specjalizuje się w tego typu soczystych kreacjach. Grany przez Bacona Devina z trudem kryje łamiący go ból, towarzyszący mu na każdym kroku (i wynikający z traumatycznej przeszłości). Na domiar złego opuściła go ciężarna żona, co tylko dolało oliwy do ognia rozpaczy i żalu. Ciekawostka: we wspomnianych już “Uśpionych” Bacon grał zwyrodniałego oprawcę, a w “Rzece tajemnic” jego postać sama doświadczyła przemocy w wieku dziecięcym.

Nominacja do nagrody IOAMA (Italian Online Movie Awards) dla Bacona oraz dwie statuetki dla najlepszego ansamblu aktorskiego (Nagroda Gildii Aktorów Ekranowych, nagroda od Stowarzyszenia Krytyków Bostońskich). Sam film wywalczył dwa Oscary.

Kevin Bacon Najlepsze role, najlepsze filmy – aktorski TOP 5

“Radiowóz” (2015)

Jedna z najmocniejszych i najbardziej szokujących kreacji w dorobku Kevina Bacona. Gra on szeryfa Kretzera – skorumpowanego gliniarza z małej mieściny, który wyrusza w szaleńczą pogoń za grupą nastolatków, odpowiedzialnych za kradzież jego samochodu. Thriller Jona Wattsa (później: “Spider-Man – Bez drogi do domu”) wbija w fotel, głównie za sprawą Bacona, z minuty na minutę coraz ostrzej szarżującego na ekranie. Gwiazdorowi do twarzy z porno-wąsem, a sam film broni się jako opowieść o tym, że czasem głupia zabawa może doprowadzić do tragedii. W recenzji dla “The Arizona Republic” pisano: “Kevin Bacon może zagrać chyba wszystko, a w filmie ‘Radiowóz’ bawi się przednio, występując jako facet niewystarczająco mądry, by uchronić się przed kłopotami, ale bystry na tyle, by z tych kłopotów się wykopać.”

Organizacja National Board of Review uznała “Radiowóz” za jeden z dziesięciu najlepszych niezależnych filmów 2015 roku.

“They/Them” (2022)

Na leśnej drodze pewna kobieta łapie gumę. Na jezdni odkrywa rozciągnięty drut kolczasty i po chwili wpada pod siekierę maniakowi. Nazajutrz do leśnego obozu nad jeziorem przybywa grupa kilkunastu nastolatków – w większości zostali tu wysłani przez okropnych rodziców, którzy nie potrafią zaakceptować dzieci takimi, jakie są. Obóz oferuje terapię konwersyjną, a jego dyrektorem jest Owen Whistler (Bacon).

Whistler to typ wilka w owczej skórze; mężczyzna, który z uśmiechem zapewnia młodych o swoich dobrych intencjach i nazywa obozowisko bezpieczną przystanią, choć jest wyrachowanym manipulatorem. Objawia się to dość szybko w kontakcie z Alexandrą (Quei Tann). Nastoletnia transdziewczyna pada ofiarą misgenderingu i odebrane zostają jej leki służące terapii hormonalnej – wszystko to, bo dyrektor obozu chce jej “pomóc”.

Bacon tworzy rolę na równi stoicką i niepozorną, a jednocześnie dostającą się pod skórę – jest w jego postaci coś obmierzłego, jest skrywana straszliwa tajemnica. Pełną recenzję horroru “They/Them” przeczytacie pod danym linkiem.

Previous Article
Reese Witherspoon Najlepsze filmy

Reese Witherspoon – biografia aktorki, najlepsze filmy i seriale

Next Article
Skala-Becka

10 filmów o depresji i zdrowiu psychicznym 

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share