10 filmów o depresji i zdrowiu psychicznym 

Skala-Becka
10 filmów o depresji i zdrowiu psychicznym / canva

Depresja i problemy związane ze zdrowiem psychicznym są coraz powszechniejsze w dzisiejszych czasach. Wiele osób boryka się z tymi trudnościami na co dzień i szuka sposobów na poprawę swojego samopoczucia. Jednym z takich sposobów może być sięgnięcie po film, który ukazuje tematykę depresji i zdrowia psychicznego w sposób realistyczny i poruszający. W tym artykule przedstawimy listę najlepszych filmów o depresji i zdrowiu psychicznym, które mogą pomóc zrozumieć tę tematykę oraz zainspirować do działania.

Filmy o depresji, które warto obejrzeć

Skala Becka to powszechne narzędzie diagnostyczne stosowane w psychologii klinicznej. Pomaga ono określić, czy osoba cierpi na depresję. Jednakże wraz z wiedzą na temat tego, co składa się na kliniczny obraz depresji, warto zwrócić uwagę także na filmy, które są na ten temat. Obejrzenie filmów o depresji może być bardzo pomocne, aby zrozumieć lepiej i zobaczyć, jak wygląda depresja w życiu codziennym. Wiele z tych filmów to historie ludzi walczących z chorobą, które mogą inspirować i dawać nadzieję. Oto lista filmów o depresji, które warto obejrzeć.

1. Przerwana lekcja muzyki – reż. James Mangold

Przerwana lekcja muzyki” to amerykański dramat z 1999 roku w reżyserii Jamesa Mangolda. Film opowiada historię młodej dziewczyny. Siedemnastoletnia Susanna Kaysen, zostaje umieszczona w szpitalu psychiatrycznym w latach 60-tych XX wieku z powodu podejrzenia choroby psychicznej.

Główną bohaterką wciela się Winona Ryder, która zagrała rolę Susanny Kaysen. W trakcie pobytu w szpitalu, Susanna poznaje innych pacjentów, z którymi nawiązuje przyjaźnie i dzieli się swoimi przeżyciami. Jedną z nich jest Lisa, grana przez Angelinę Jolie, która staje się dla Susanny mentorką i przyjaciółką.

Film skupia się na relacjach między pacjentami, ich codziennym życiu w szpitalu oraz na trudnych doświadczeniach, jakie muszą przejść. Pokazuje też, jak szpital psychiatryczny, w którym odbywa się akcja filmu, wpływa na ich życie i psychikę.

“Przerwana lekcja muzyki” jest filmem poruszającym tematykę zdrowia psychicznego, depresji i samoakceptacji. Przedstawia realistyczne problemy i wyzwania, z którymi muszą borykać się osoby cierpiące na choroby psychiczne. Film porusza też temat odkrywania swojej tożsamości oraz szukania sensu w życiu. Wyróżniają go doskonałe role aktorskie, szczególnie Angeliny Jolie, za którą zdobyła nagrodę Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

2. Melancholia – reż. Lars von Trier

“Melancholia” to dramat psychologiczny w reżyserii Larsa von Triera z 2011 roku. Film składa się z dwóch części, które są ze sobą powiązane, ale mają inny charakter.

Pierwsza część filmu przedstawia życie dwóch sióstr, Justine (w tej roli Kirsten Dunst) i Claire (Charlotte Gainsbourg), podczas przyjęcia weselnego z okazji ślubu Justine. W trakcie imprezy, Justine zaczyna wykazywać oznaki depresji, a jej zachowanie wywołuje wiele trudności wśród gości. Część ta skupia się na relacjach między bohaterami oraz ich emocjach.

Druga część filmu skupia się na nadchodzącej katastrofie, jaką jest zbliżająca się do Ziemi planeta o nazwie Melancholia. W tym czasie siostry muszą zmierzyć się ze swoimi lękami i emocjami, co prowadzi do dramatycznych konsekwencji.

“Melancholia” jest filmem o depresji, strachu przed końcem świata oraz relacjach międzyludzkich. Wyróżnia się oryginalnym i niezwykle artystycznym podejściem do tematu, jak również niesamowitą muzyką autorstwa Wagnera. Film jest kontrowersyjny i budzi wiele emocji u widzów, jednak z pewnością nie pozostawia nikogo obojętnym. Kirsten Dunst za rolę Justine zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu filmowym w Cannes w 2011 roku.

3. Manchester by The Sea – reż. Kenneth Lonergan

“Manchester by the Sea” to amerykański film dramatyczny z 2016 roku w reżyserii Kennetha Lonergana. Główną rolę gra Casey Affleck jako Lee Chandler, samotny mężczyzna, który musi zmierzyć się z traumą z przeszłości, gdy dowiaduje się o śmierci brata i zostaje opiekunem swojego siedmioletniego siostrzeńca.

Film skupia się na tematach takich jak rodzinne relacje, trauma, żałoba i samotność. Lee Chandler, grany przez Afflecka, jest postacią pełną sprzeczności – z jednej strony jest emocjonalnie zablokowany, z drugiej zaś niewiarygodnie przerażony i skłonny do impulsywnych działań. Akcja filmu rozgrywa się w malowniczym miasteczku w stanie Massachusetts, co dodaje mu melancholijnej atmosfery i sprawia, że film zyskuje na realizmie.

“Manchester by the Sea” został bardzo dobrze odebrany przez krytyków i zdobył wiele nagród, w tym dwa Oscary – za najlepszą rolę pierwszoplanową dla Caseya Afflecka oraz za najlepszy scenariusz oryginalny dla Kennetha Lonergana. Film jest poruszającą opowieścią o trudnościach życiowych i znalezieniu siły do przetrwania w obliczu największych tragedii.

4. Poradnik pozytywnego myślenia – reż. David O. Russell

“Poradnik pozytywnego myślenia” to amerykański film komediowy-dramatyczny z 2012 roku w reżyserii Davida O. Russella. Główną rolę w filmie gra Bradley Cooper jako Pat Solitano, mężczyzna, który właśnie opuścił zakład psychiatryczny po osiemnastu miesiącach leczenia z powodu choroby afektywnej dwubiegunowej. Po powrocie do domu Pat stara się poradzić sobie z trudnościami w swoim życiu, takimi jak rozwód, utrata pracy i brak kontaktu z rodziną.

W trakcie swojej terapii Pat poznaje Tiffany (w tej roli Jennifer Lawrence), młodą kobietę, która również ma problemy emocjonalne. Razem zaczynają uczęszczać na tańce, a ich relacja staje się coraz bliższa. “Poradnik pozytywnego myślenia” opowiada historię dwóch ludzi, którzy starają się odnaleźć w życiu po tym, jak doświadczyli wielu trudności i traum.

Film wyróżnia się interesującą i zabawną fabułą, a także doskonałymi kreacjami aktorskimi. Bradley Cooper i Jennifer Lawrence zostali nominowani do Oscara za swoje role w filmie, a Jennifer Lawrence ostatecznie zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. “Poradnik pozytywnego myślenia” to film o nadziei, miłości i odkrywaniu piękna życia, nawet w najtrudniejszych chwilach.

5. Droga do szczęścia – reż. Sam Mendes

Droga do szczęścia to film z Leonardo DiCaprio i Kate Winslet, którzy wcześniej zagrali razem w kultowym filmie “Titanic”. 

Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. XX wieku i skupia się na młodym małżeństwie Franku i April Wheeler (granych odpowiednio przez DiCaprio i Winslet), którzy żyją w amerykańskiej prowincji. Oboje mają marzenia i ambicje, ale czują się uwięzieni w szarej, rutynowej rzeczywistości swojego życia. Postanawiają zrobić wszystko, aby uciec z tego miejsca i zacząć żyć na własnych warunkach.

Jednak ich plany nie idą zgodnie z oczekiwaniami, a ich związek zaczyna pękać. Frank zaczyna romansować z młodszą sekretarką, a April zostaje zmuszona do zmierzenia się z rzeczywistością, która okazuje się być bardziej brutalna, niż sobie wyobrażała.

Droga do szczęścia to film poruszający wiele ważnych tematów, takich jak frustracje związane z życiem w prowincjonalnej społeczności, kryzysy w małżeństwie, utrata nadziei i poszukiwanie sensu życia.

6. Między słowami – reż. Sofia Coppola

Akcja filmu toczy się w Tokio i skupia się na spotkaniu dwóch samotnych osób: amerykańskiego aktora Boba Harrisa (w tej roli Bill Murray) i młodej absolwentki Uniwersytetu Yale, Charlotte (granej przez Scarlett Johansson). Bohaterowie zostali porzuceni przez swoich partnerów i czują się zagubieni w nowym, obcym środowisku. Z czasem nawiązują między sobą nić porozumienia, dzięki której zaczynają się odnajdywać i dostrzegać piękno życia.

Film “Między słowami” porusza wiele tematów, takich jak samotność, kulturowa izolacja, trudności z komunikacją i szukanie sensu życia. Jest to film pełen melancholii, ale jednocześnie przesiąknięty humorem i subtelnością. Za swoją rolę w tym filmie, Bill Murray otrzymał nominację do Oscara, a Sophia Coppola zdobyła nagrodę za najlepszy scenariusz.

7. Przekleństwa niewinności – reż. Sophia Coppola

Film opowiada historię pięciu młodych sióstr z przedmieścia, które stopniowo zaczynają tracić swą niewinność i poddają się depresji, aż do tragicznego końca. Akcja toczy się w latach 70-tych, a cała opowieść jest przedstawiana z perspektywy chłopaka, który wówczas mieszkał w ich sąsiedztwie i pozostawał pod wrażeniem tajemniczych i niestandardowych metod wychowawczych ich rodziców.

Film “Przekleństwa niewinności” porusza wiele tematów, takich jak samobójstwo, rozwijanie swojej tożsamości, napięcia rodzinne i izolacja emocjonalna. Został pozytywnie oceniony przez krytyków, którzy chwalili m.in. styl reżyserii Sofii Coppoli, subtelność opowieści oraz dobrze dobrany soundtrack. Film zdobył nagrodę Independent Spirit Awards dla najlepszego debiutu reżyserskiego i przyczynił się do ugruntowania pozycji Sofii Coppoli w świecie kina.

8. Sala samobójców – reż. Jan Komasa

Film “Sala samobójców” reżyserowany przez Jana Komasę opowiada historię Dominika, młodego chłopaka, który wpada w depresję po utracie ojca. Wkrótce zaczyna odczuwać presję ze strony matki i jego nowego ojczyma, których ambicje edukacyjne przekraczają granice jego wytrzymałości. Znajduje schronienie w internetowym serwisie “Sala samobójców”, gdzie spotyka dziewczynę, która dzieli jego emocjonalny stan i pomaga mu przejść przez trudne chwile. Jednakże ta przyjaźń z czasem zaczyna stawać na drodze jego planom samobójczym.

Film porusza wiele ważnych tematów, takich jak depresja, samobójstwo, presja społeczna i szkolna, tożsamość płciowa oraz akceptacja innych. W filmie obrazowane są trudne doświadczenia młodych ludzi, którzy często czują się samotni, niezrozumiani i niewidzialni. “Sala samobójców” zdobyła uznanie krytyków i publiczności, a także wiele nagród, w tym Europejską Nagrodę Filmową za najlepszy scenariusz i Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Gdyni.

9. Godziny – reż. Stephen Daldry

“Godziny” to film reżyserowany przez Stephena Daldry’ego, oparty na powieści Michaela Cunninghama. Fabuła skupia się na trzech kobietach żyjących w różnych czasach, ale związanych ze sobą poprzez książkę autorstwa Virginii Woolf, “Mrs Dalloway”.

Pierwsza z bohaterek to Woolf, która w latach 20. XX wieku mieszka w angielskiej wsi i zmagając się z chorobą psychiczną, próbuje ukończyć swoją książkę.  Druga to Laura Brown, która w latach 50. XX wieku mieszka w Los Angeles i jest związana z rolą żony i matki, ale marzy o czymś więcej w życiu. Trzecią bohaterką jest Clarissa Vaughn, która w dzisiejszych czasach mieszka w Nowym Jorku i przygotowuje przyjęcie dla swojego przyjaciela, pisarza, który niedługo ma otrzymać nagrodę literacką.

“Godziny” opowiada o tęsknocie za szczęściem i znaczeniem życia, a także o napięciu między społecznymi oczekiwaniami, a wewnętrznymi pragnieniami jednostki. W filmie ważne są motywy związane z czasem, pamięcią i nieuchronnym przemijaniem. Aktorska obsada jest imponująca, w rolach głównych występują m.in. Meryl Streep, Julianne Moore i Nicole Kidman, która za swoją kreację zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

10. Powrót do Garden State – reż. Zach Braff

“Powrót do Garden State” to amerykański film komediowy-dramatyczny z 2004 roku w reżyserii i głównej roli aktorskiej Zacha Braffa. Film opowiada historię Andrew Largemana (Braff), młodego aktora, który powraca do swojego rodzinnego miasta w New Jersey, aby uczestniczyć w pogrzebie matki. Tam spotyka swojego dawno niewidzianego przyjaciela z dzieciństwa, który wprowadza go w świat dziwnych i ekscentrycznych ludzi.

Andrew, który cierpi na depresję i ma problemy z nawiązywaniem relacji, postanawia pozostać w mieście i spróbować uporządkować swoje życie. W międzyczasie poznaje Samantha (grana przez Natalie Portman), dziewczynę, która zaczyna wpływać na jego życie i pomaga mu odnaleźć sens w trudnej sytuacji.

Film porusza tematy związane z depresją, problemami emocjonalnymi i relacjami międzyludzkimi, a także eksploruje temat życiowego kryzysu młodych ludzi. “Powrót do Garden State” odniósł sukces zarówno u krytyków, jak i publiczności, a także przyniósł Zachowi Braffowi nagrodę Independent Spirit Award dla najlepszego reżysera.

Previous Article
Kevin Bacon Najlepsze filmy

Kevin Bacon – biografia aktora, najlepsze filmy

Next Article
Najlepsze filmy science-fiction na Disney+

Top 10: Najlepsze filmy science-fiction dostępne na Disney+

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share