Reese Witherspoon – biografia aktorki, najlepsze filmy i seriale

Reese Witherspoon Najlepsze filmy
Reese Witherspoon Najlepsze filmy i seriale – TOP 5 / Foto: HBO, Hello Sunshine, Blossom Films

Reese Witherspoon od lat uchodzi za jedną z najpopularniejszych aktorek amerykańskich. Aktywnie działa zarówno przed kamerą, jak i za – jako producentka. Postanowiliśmy wyłonić pięć jej najlepszych, najbardziej popisowych ról. “Legalna blondynka”, choć świetna, to zbyt oczywisty wybór – nie znajdziecie jej w tym zestawieniu.

Reese Witherspoon Najlepsze filmy i seriale w dorobku aktorki

“Wielkie kłamstewka” (2017–2019)

Reese Witherspoon to przede wszystkim gwiazda dużego ekranu, “wabik” na widzów kinowych – zaskoczenie, gdy pojawiła się w głównej roli w serialu telewizyjnym, było więc spore. Dziś trudno jednak wyobrazić sobie “Wielkie kłamstewka” bez jej udziału. Opowieść o przemocy domowej i solidarności kobiet zachwyciła widzów HBO na całym świecie. Choć w serialu grają tak wybitne aktorki jak Laura Dern czy Meryl Streep, Witherspoon wyróżnia się na ekranie, znajduje na nim własną przestrzeń, nie zapomina się o niej po seansie. Gwiazda wciela się w Madeline Mackenzie – bogatą matkę i żonę, która bez wstydu wykorzystuje swój status społeczny, by zawstydzać innych i nimi manipulować. Wybitna rola przyniosła Witherspoon nominację do Emmy, Złotego Globu i statuetki BAFTA.

Czytaj też: Nicole Kidman – aktorski top najlepszych kreacji

“Szkoła uwodzenia” (1999)

Kultowy film Rogera Kumble’a o bogatym i zdemoralizowanym rodzeństwie należącym do nowojorskiej elity. Sarah Michelle Gellar gra najokrutniejszą dziewczynę na Manhattanie, Ryan Phillippe jest jej odrobinę mniej niemoralnym bratem, a Reese Witherspoon wciela się w Annette Hargrove – uroczą, choć nieco naiwną licealistkę, w której chłopak zakochuje się bez reszty. Nie spodoba się to zazdrosnej o niego siostrze – Kathryn Merteuil…

Młodzieżowy, choć dość mroczny komediodramat, stanowiący luźną adaptację powieści Choderlos de Laclosa “Niebezpieczne związki”, został ciepło oceniony przez krytyków, którzy chwalili zwłaszcza młodą, pełną błysku obsadę. Witherspoon za rolę główną otrzymała statuetkę Blockbuster Entertainment; była też nominowana do dwóch nagród Teen Choice.

Po latach uznała film za “odrobinę zbyt pikantny”, a przez pojawiające się w nim sceny erotyczne zakazała swym dzieciom, by kiedykolwiek go obejrzały.

“Wybory” (1999)

Reese Witherspoon wciela się w Tracy Flick – ambitną licealistkę, która staje do wyborów na przewodniczącego rady uczniowskiej. By dopiąć kampanię na ostatni guzik, Tracy męczy i tak zblazowanego już pedagoga, Jima McAllistera (Matthew Broderick). Jego niechęć do uczennicy postępuje z minuty na minutę, aż w końcu obmyśla on diaboliczny plan…

Film stanowi satyrę na życie amerykańskich nastolatków oraz scenę polityczną w USA. Jest to adaptacja książki Toma Perrotty “Election”. Obraz zebrał bardzo ciepłe recenzje krytyków i był nominowany do Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny. Chwalono film zwłaszcza za czarny humor i talenty aktorów. Rolę Witherspoon zachwalał zwłaszcza uznany krytyk Roger Ebert, który napisał: “Tracy grana jest przez Reese Witherspoon. To aktorka, którą podziwiam od czasu jej pierwszego pocałunku w ‘Człowieku z Księżyca’ (1991), i która z powodzeniem przyjęła dorosłą rolę w ‘Spojrzeniu mordercy’ (1996) z Kieferem Sutherlandem. (…) Teraz uderza z pełną siłą w ‘Wyborach’, grając agresywną, skłonną do manipulacji lisicę.”

Reese Witherspoon Najlepsze filmy, najlepsze role – TOP 5

“Dziewczyna z Alabamy” (2002)

Reese Witherspoon w roli Melanie Carmichael – mieszkającej w Nowym Jorku projektantki mody, która właśnie zaręczyła się z pewnym pożądanym przystojniakiem. Jest tylko jeden problem, który stoi na przeszkodzie szczęściu tej pary – Melanie jest mężatką. Musi wrócić do swojej rodzinnej mieściny w Alabamie, by nakłonić dawno niewidzianego męża do rozwodu.

…A z tym będzie, oczywiście, wiązała się seria zabawnych i rozkosznych pomyłek. Witherspoon jest świetna jako odnosząca sukcesy mieszkanka Nowego Jorku, która próbuje przetrwać na prowincji, a towarzyszący jej na ekranie Josh Lucas i Patrick Dempsey zachwycą zwłaszcza kobiecą część widowni.

Sam film to słodka, lekka i przyjemna w odbiorze komedia romantyczna, a miejsce jej akcji ma swój niepowtarzalny, małomiasteczkowy urok.

“Spacer po linie” (2005)

— “Spacer po linie” ukazuje historię narodzin nowego amerykańskiego artysty, Johnny’ego Casha, który musiał zostawić za sobą mroczną przeszłość, uzależnienie i pokusy sławy, by odkryć głos, dzięki któremu zaistniał wśród wielu pokoleń. (zarys fabuły – Disney+)

Joaquin Phoenix jako Johnny Cash – legenda muzyki country; Reese Witherspoon grająca June Carter Cash – jego ukochaną, także wokalistkę. By wiarygodnie wypaść w roli piosenkarki, aktorka przestudiowała nagrania wideo z jej występów, a także nałogowo oglądała wywiady z June, by nauczyć się tembru jej głosu. Krytyk Roger Ebert ponownie chwalił Witherspoon, tym razem za “niczym nieokiełznane pokłady energii aktorskiej” i wywróżył jej nominację do Oscara. Gwiazda ostatecznie otrzymała tę nagrodę w 2006 roku, podczas gdy Phoenix musiał obejść się smakiem samej tylko nominacji.

Previous Article
Furioza zwiastun

"Furioza" - muzyczny zwiastun z filmu. Teledysk zespołu PRO8L3M i Vita Bambino

Next Article
Kevin Bacon Najlepsze filmy

Kevin Bacon – biografia aktora, najlepsze filmy

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share