Już 4 marca w warszawskim Teatrze Polskim zostaną rozdane jedne z najważniejszych nagród w polskiej branży filmowej. Kto w tym roku ma szansę na statuetkę? Które tytuły zostały wyróżnione wielokrotnie? I do jakich twórców prawdopodobnie trafią nagrody? Podpowiadamy!
Orły, czyli Polska Nagroda Filmowa – historia powstania
Po raz pierwszy Orły rozdano w 1999 roku. W warszawskim kinie Capitol spotkali się przedstawiciele polskiej kinematografii, aby dowiedzieć się, kogo postanowiła wyróżnić kapituła. Wtedy też jury powołane było przez Stowarzyszenie Niezależnych Producentów Filmowych i Telewizyjnych, które z czasem zmieniono w Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych.
Z kolei w 2003 roku KIPA powołała przez Niezależną Fundację Filmową, a ta Polską Akademię Filmową, której zadaniem jest przyznawanie Polskich Nagród Filmowych. Zgodnie z ustaleniami do grona jury należą członkowie z grona zwycięzców oraz przyjmujący zaproszenie do KIPA. Filmy mogące kandydować do nagrody to takie, które były wyświetlane minimum tydzień w otwartych i płatnych pokazach w okresie od 1 do 31 grudnia poprzedzającego roku.
Nagrody Orły – kategorie i historia
Obecnie nagroda Orłów obejmuje aż 20 kategorii. Mieszczą się w nich takie jak: Najlepszy Film, Najlepsza Główna Rola Męska, Najlepsza Główna Rola Kobieca, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz, Osiągnięcia Życia, Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Scenografia, Najlepsza Muzyka, Najlepsze Kostiumy, Najlepsza Charakteryzacja, Najlepszy Montaż, Najlepszy Dźwięk, Najlepszy Dokument, Najlepszy Film Europejski, Odkrycie Roku oraz Najlepszy Filmowy Serial Fabularny. Dodatkowo widzowie decydują, komu zostanie wręczona Nagroda Publiczności.
Na główne kategorie, czyli Najlepszy Film, Najlepsze Role Aktorskie, Najlepszy Film Europejski oraz propozycje do Laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia, głosują wszyscy członkowie KIPA. Natomiast na kategorie specjalistyczne możliwość głosowania mają tylko eksperci z danej branży.
Orły 2024 – faworyci do nagrody
Spośród 86 zgłoszonych fabuł, 70 filmów dokumentalnych i 21 seriali wybrano pulę ostatecznych nominacji. Kilka osób i tytułów zostało wyróżnionych wielokrotnie, co zwiększa ich możliwości wygranej. Na które filmy warto zwrócić więc szczególną uwagę?
- Kos – fabularyzowana biografia Tadeusza Kościuszki w wersji Pawła Maślony zdobyła aż 16 nominacji;
- Filip – adaptacja powieści Leona Tyrmanda autorstwa Michała Kwiecińskiego powalczy w 13 kategoriach;
- Doppelgänger. Sobowtór – polsko-niemiecka korprodukcja Jana Holoubka również została nominowana 13 razy;
- Zielona granica – kontrowersyjny tytuł o losach imigrantów na polsko-białoruskiej granicy to dzieło Agnieszki Holland, który zdobył sześć statuetek;
- Znachor – nowa wersja ekranizacji powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w reżyserii Michała Gazdy ma szansę na pięć nagród.
O miano Najlepszego Filmu walczą jeszcze doceniani na świecie Chłopi. Jeśli chcesz obstawić swoich kandydatów, zakłady bukmacherskie będą idealnym rozwiązaniem. Finał nagród już 4 marca.
BETFAN to legalny polski bukmacher. Hazard wiąże się z ryzykiem. Gra u nielicencjonowanych podmiotów jest niezgodna z prawem.