Script Fiesta 2023 – festiwal scenarzystów wraca z nową edycją

Script Fiesta 2023
Script Fiesta 2023 / Foto: Script Fiesta – materiały nadesłane

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Script Fiesty – jedynego w Polsce i jednego z największych w tej części Europy festiwalu scenarzystów. Od 30 marca do 2 kwietnia 2023 r. w stołecznym Kinie Elektronik odbywać się będą warsztaty, spotkania z twórcami i projekcje filmów.

Jak co roku w ramach festiwalu przeprowadzone zostaną konkursy, do których można przesyłać już zgłoszenia. Ich zwycięzców wyłonią m.in. Ilona Łepkowska, Agnieszka Smoczyńska, Dorota Kędzierzawska, Jerzy Stuhr, Szczepan Twardoch, Jerzy Antczak i Janusz Majewski.

Script Fiesta 2023 – informacje o festiwalu

Script Fiesta to jedyny w naszym kraju festiwal filmowy, który w centrum swojej uwagi stawia scenarzystów. W tym roku – pomiędzy 30 marca a 2 kwietnia 2023 r. – Warszawska Szkoła Filmowa zorganizuje go już po raz jedenasty. Jak zawsze, w jego ramach przeprowadzone zostaną dwa konkursy – konkurs główny oraz konkurs na koncepcję serialu telewizyjnego lub internetowego.

Do pierwszego z nich twórcy mogą zgłaszać swoje filmy fabularne, które miały premierę kinową lub cyfrową w ciągu ostatnich 12 miesięcy (od 1 grudnia 2021 r. do 30 listopada 2022 r.). Zgłoszenia można przesyłać do 15 stycznia 2023 r. do godziny 16.00, korzystając z formularza dostępnego na stronie internetowej festiwalu. Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości aż 50 tys. zł.

W kapitule konkursu głównego 11. edycji Script Fiesty zasiądą: reżyserka („Córki dancingu”, „The Silent Twins”) – Agnieszka Smoczyńska, scenarzystka i producentka („Och, Karol”, „Kogel-mogel”, „Zołza”) – Ilona Łepkowska, reżyserka i scenarzystka („Jutro będzie lepiej”, „Żużel”) – Dorota Kędzierzawska, aktor i reżyser („Korowód”, „Obywatel”) – Jerzy Stuhr, reżyser („Noce i dnie”, „Chopin. Pragnienie miłości”) – Jerzy Antczak, pisarz („Morfina”, „Król”) – Szczepan Twardoch, a także reżyser („Złoto dezerterów”, „Excentrycy”, „Czarny mercedes”) – Janusz Majewski.

Konkurs na koncepcję serialu telewizyjnego lub internetowego przeprowadzony zostanie dwuetapowo. Aby zgłosić się do pierwszego etapu, należy do 31 stycznia przesłać jednostronicowy synopsis serialu. Spośród nadesłanych zgłoszeń wybranych zostanie maksymalnie dziesięć, których autorzy przejdą do drugiego – finałowego – etapu. Ci, którzy się do niego zakwalifikują, zostaną poproszeni o rozwinięcie projektu do postaci scenariusza pilotażowego odcinka serialu. Dla finalistów zorganizowane zostaną dodatkowe warsztaty w Warszawskiej Szkole Filmowej. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 20 tys. zł.

W jury konkursu na koncepcję serialu telewizyjnego lub internetowego zasiądą: reżyserka i scenarzystka („Mój Nikifor”, „Plac Zbawiciela”, „Papusza) – Joanna Kos-Krauze, krytyk filmowy, konsultant scenariuszowy i scenarzysta („Wszystkie nasze strachy”, „The Office PL”) – Michał Oleszczyk, a także scenarzysta („Prawo Agaty”, „Wataha”, „Odwilż”) – Piotr Szymanek.

Festiwal Script Fiesta oraz towarzyszące mu konkursy organizowane są przez Warszawską Szkołę Filmową. Działająca od 2004 roku uczelnia jest jedną z najczęściej nagradzanych szkół filmowych w Europie. Tylko w 2021 roku filmy studentów tej placówki zakwalifikowały się na polskie oraz zagraniczne festiwale filmowe ponad 200 razy, z czego aż 10 razy na festiwale kwalifikujące do Oscara. Łącznie zdobyły aż 82 nagrody. Produkcje szkoły były dwukrotnie nominowane do Oscara, zaś stworzony przez studentów i absolwentów pełnometrażowy film „kRAJ” trafił do globalnej dystrybucji na platformie Netflix.

Źródło: Script Fiesta – informacje nadesłane

Previous Article
Mr. Natural Robert De Niro

Robert De Niro wystąpi w serialu kryminalnym "Mr. Natural"

Next Article
Masz ci los! Zwiastun

"Masz ci los!" - zwiastun komedii z Bohosiewicz i Dziędzielem

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share