Serial o Jeffreyu Dahmerze wciąż pozostaje numerem jeden Netfliksa

Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera
Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera. Serial bije rekordy popularności w serwisie VOD / Foto: Netflix

“Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera” to serial o życiu i zbrodniach niesławnego amerykańskiego mordercy. Evan Peters tworzy tu rolę życia, grając budzącego grozę seryjnego zabójcę. Produkcja Netfliksa nie wszystkich sobie zjednała, ale z pewnością wszystkich zainteresowała – od 21 września znajduje się niezmiennie na językach. Skąd wziął się fenomen tego serialu? Za co jest ceniony przez widzów?

Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera. Serial wciąż bije rekordy popularności na Netfliksie

Serial o Jeffreyu Dahmerze zajmuje obecnie miejsce pierwsze listy najpopularniejszych produkcji odcinkowych na Netfliksie – w rankingu globalnym, a także na listach w USA, Wielkiej Brytanii, Polsce, Szwajcarii, Kanadzie, Australii, Argentynie, Norwegii, Nowej Zelandii, Irlandii, Czechach, Niemczech czy na Malcie. Świadczy to niesłabnącej popularności produkcji z gatunku true crime.

Sukces serialu w znacznej mierze wynika z obsady. W roli głównej bryluje bowiem Evan Peters, który współpracował z Ryanem Murphym przy antologii “American Horror Story”, a świetne recenzje zebrała też odtwórczyni roli Glendy, Niecy Nash. Aktorka wcieliła się w postać sąsiadki Dahmera, która podejrzewa, że jest on seryjnym zabójcą i próbuje powiadomić o tym policję (przed długi czas – bez skutku). Nash już teraz wróży się nominację do nagrody Emmy.

Czytaj też: Evan Peters – biografia aktora, najlepsze role serialowe

Peters w recenzjach krytyków chwalony jest za głębię przekazu aktorskiego, za umiejętność wzbudzenia u widza przerażenia na równi z empatią i za granie na przeciw oczekiwaniom. Choć nie obyło się bez kontrowersji i sprzeciwu ze strony rodzin ofiar Jeffreya Dahmera (które uważają, że serial próbuje zarobić na ich nieszczęściu), produkcja Netfliksa szturmem zdobyła szczyt popularności w większości krajów.

Peters to aktor znany z ciepłych i pozytywnych ról. Niektórzy pokusiliby się o nazwanie go “chodzącym uśmieszkiem”, reklamą pasty do zębów. Inaczej sprawy mają się w “Dahmerze”. Peters wciela się w perwersyjnego zabójcę, którego teoretycznie nikt nie podejrzewałby o skłonności, jakie posiadał. Rola zagrana została półgłosem, jest upiornie stoicka, przyprawia o dreszcze. Aktor stał się Dahmerem na planie serialu.

Serial chwalony jest też za to, że pokazuje, czym jest tzw. przywilej białych (od ang. white privilege) – Dahmer był mordercą, któremu zbrodnie często uchodziły na sucho, bo był białym mężczyzną i synem bogatego ojca.

Gdyby nie wspomniane kontrowersje, serial o Dahmerze mógłby poszczycić się jeszcze większą widownią i zapewne wszedłby do panteonu najchętniej oglądanych produkcji odcinkowych Netfliksa. Kolejny serial Ryana Murphy’ego, który ukaże się na tej platformie streamingowej – “Obserwator” z Naomi Watts – zaliczy premierę już 13 października.

Previous Article
Box office USA Smile

"Uśmiechnij się" hitem box office'u w USA. Ile zarobił film z Sosie Bacon?

Next Article
Bros Billy Eichner

Billy Eichner komentuje porażkę komercyjną filmu "Bros"

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share