Ten miesiąc z całą pewnością należy do Evana Petersa. Gwiazdor “American Horror Story” pojawił się w kolejnym serialu Ryana Murphy’ego, w którym brawurowo wcielił się w Jeffreya Dahmera – niesławnego seryjnego mordercę. Rola przyniosła mu świetne recenzje i może doczekać się kilku prestiżowych nagród. Z jakich innych ról telewizyjnych kojarzymy 35-letniego Petersa?
Evan Peters Najlepsze seriale z udziałem aktora
“Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera” (2022)
Serial o Jeffreyu Dahmerze – mordercy-kanibalu z Milwaukee – wciąż utrzymuje się na pierwszym miejscu w notowaniu Top 10 najchętniej oglądanych produkcji Netfliksa. Nic dziwnego: historia jest przerażająca, a kreacje aktorskie robią kolosalne wrażenie. Dziesięcioodcinkowa produkcja dużo zawdzięcza zwłaszcza ekranowej metamorfozie Evana Petersa, grającego tytułowego “potwora”.
Aktor znany był do niedawna z ciepłych i pozytywnych ról. Niektórzy pokusiliby się o nazwanie go “chodzącym uśmieszkiem”, reklamą pasty do zębów. Inaczej sprawy mają się w “Dahmerze”. Peters wciela się w perwersyjnego zabójcę, którego teoretycznie nikt nie podejrzewałby o skłonności, jakie posiadał. Rola zagrana została półgłosem, jest upiornie stoicka, przyprawia o dreszcze. Aktor stał się Dahmerem na planie serialu. Wierzymy, że po takim występie musiał zaczerpnąć pomocy psychologa.
Nie zdziwcie się, jeśli za swój występ Peters doczeka się nominacji do Emmy czy Złotego Globu. Na takie wyróżnienia może z pewnością liczyć też Niecy Nash, która gra w serialu sąsiadkę Jeffreya Dahmera – Glendę Cleveland.
“American Horror Story: Kult” (2017)
Evan Peters jest, oczywiście, najbardziej znany z serialowej antologii “American Horror Story” od Ryana Murphy’ego. Pojawił się w znakomitej większości tej 10-sezonowej, powstającej do dziś produkcji. Trzeba przyznać, że występ w sezonie siódmym pt. “Kult” należy do tych najmocniejszych. Peters wciela się w chorego psychicznie Kaia Andersona, lidera tytułowej sekty, która terroryzuje bohaterkę graną przez Sarah Paulson. Ten duet nigdy nie zawiódł fanów “AHS” i w “Kulcie” również wypada znakomicie.
Co ciekawe Peters wcielił się w 7. serii także w szereg innych, epizodycznych postaci. Zagrał Jima Jonesa, Charlesa Mansona, Andy’ego Warhola, Marshalla Applewhite’a, a nawet… Jezusa.
Czytaj też: Emma Roberts – biografia aktorki, najlepsze filmy i seriale
“American Horror Story: Hotel (2015)”
W piątym z kolei sezonie “American Horror Story” Evans Peters pojawia się jako James Patrick March – mężczyzna, który zbudował słynny hotel Cortez w Mieście Aniołów. Aktor występuje tu jako duch seryjnego mordercy, który nawiedza noclegownię także po swojej śmierci. Kreację Petersa w “Hotelu” nominowano do nagrody Fangoria Chainsaw w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy.
Ciekawostka: w sezonie “AHS: Hotel” gościnnie pojawia się też postać Jeffreya Dahmera, wracającego zza grobu. Nie gra jej jednak Peters – na to “wyróżnienie” musiał zaczekać siedem kolejnych lat.
“Mare z Easttown” (2021)
Peters występuje w serialu jako Colin Zabel – gliniarz, który zostaje przydzielony głównej bohaterce i ma jej asystować w śledztwie. A bohaterką jest Kate Winslet, grająca panią detektyw, która ma rozwikłać zagadkę zabójstwa w pewnym małym miasteczku. Produkcja zyskała świetne recenzje i została wyróżniona m.in. przez akademię nagród Emmy. Peters i Winslet wykazują autentyczną “chemię” na ekranie, zostali świetnie sparowani.
Za występ w “Mare z Easttown” Peters zdobył swoją pierwszą statuetkę Emmy oraz pierwszą Satelitę. Był też nominowany do nagrody INOCA (International Online Cinema Award).
“Pose” (2018)
Kolejna produkcja Ryana Murphy’ego. Evan Peters pojawił się w pierwszym sezonie serialu z 2018 roku. Zagrał Stana Bowesa – młodego biznesmena pracującego w nowojorskim Trump Tower oraz przykładnego męża, który wikła się w romans z transpłciową pracownicą seksualną (Indya Moore). Choć aktor nie wrócił jako Stan w drugim sezonie, jego wątek pozostał bardzo ważny dla serii pierwszej. Dzięki postaciom Stana i Angel udało się pokazać, że równouprawnienie w Nowym Jorku lat osiemdziesiątych praktycznie nie istniało, a “biała” i czarnoskóra Ameryka były zupełnie podzielone.