Film “IO” Skolimowskiego został polskim kandydatem do Oscara

IO kandydatem do Oscara
IO kandydatem do Oscara / Foto: Gutek Film, Skopia Film, RPC

Gutek Film poinformował, że nadchodzący dramat “IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego został polskim kandydatem do Oscara. Premiera filmu w kinach odbędzie się za miesiąc; w obsadzie znajdują się m.in. Isabelle Huppert, Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek.

IO kandydatem do Oscara. Film o tytułowym ośle może zawalczyć o prestiżową nagrodę

O tym, że “IO” będzie ubiegać się o Nagrodę Akademii Filmowej jako najlepszy film zagraniczny dowiadujemy się od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Dzieło Jerzego Skolimowskiego zostało wybrane jako kandydat do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Komisji, która dokonała tego wyboru, przewodziła Ewa Puszczyńska, producentka między innymi “Aidy” czy “Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

Film “IO” prezentowany był podczas tegorocznego festiwalu canneńskiego 19 maja, a 21 lipca widzieli go szczęśliwcy podczas Festiwalu Nowe Horyzonty. 13 września ma odbyć się premiera na prestiżowym Festiwalu w Toronto, a 30 września obraz zagości na ekranach polskich kin.

Serwis IMDb podaje, że “IO” emitowano także na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Hongkongu i na Festiwalu w Jerozolimie, a w październiku obraz zobaczą też uczestnicy Festiwalu w Nowym Jorku.

Gutek podaje, że “IO” ma szansę na Europejską Nagrodę Filmową, a po emisji na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni będzie obiegać się o Złote Lwy.

W filmie – zupełnie jak w “Na los szczęścia, Baltazarze!” – Jerzy Skolimowski przedstawia nam głównego bohatera, którym jest… osioł. Poznajemy historię tytułowego IO, który stale trafia pod opiekę nowych ludzi – czasem są oni pełni empatii i serca, a kiedy indziej brutalni lub po prostu źli. “IO” to film o zezwierzęceniu wśród ludzi i równowadze między gatunkami. W obsadzie Isabelle Huppert, Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek.

Zwiastun filmu “IO”:

Previous Article
Bunt na okręcie Kiefer Sutherland

Powstanie remake "Buntu na okręcie" z Kieferem Sutherlandem

Next Article
The Infernal Machine Zwiastun

Guy Pearce w zwiastunie thrillera "The Infernal Machine"

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share