Top 5: Najlepsze filmy o tematyce górskiej

Najlepsze filmy o górach
Najlepsze filmy o górach / Foto: Kadr z filmu “Everest” (2015; Universal, Working Title Films)

Wakacje, czas wyjazdów, tych mniejszych i większych. Czasem nadmorskich, a czasem – no właśnie – w góry. Amatorów górskich wypraw zainteresuje niniejszy artykuł, który w całości poświęcony jest filmom o górach i wspinaczce. Poniżej ranking TOP 5 najlepszych pozycji tego gatunku.

Najlepsze filmy o górach – ranking TOP 5

“127 godzin”

Filmowe spojrzenie na historię Arona Ralstona, miłośnika wspinaczki, który zyskał sławę w 2003 roku. Mężczyzna podróżował po kanionie Blue John w stanie Utah, kiedy potężny głaz przygniótł jego rękę – została ona unieruchomiona, przylegając go ściany jednej ze skał. Aby przeżyć, Ralston zmuszony został wreszcie do amputacji przedramienia. Dokonał tego przy pomocy własnego scyzoryka.

W “127 godzinach” postać nieszczęsnego Amerykanina zagrał James Franco – za tę kreację nominowano go do Nagrody Akademii Filmowej. Tytuł dramatu survivalowego nawiązuje do czasu, jaki Ralston spędził, zanim podjął decyzję o drastycznym kroku.

“Granice wytrzymałości”

Chris O’Donnell pojawia się tu jako młody himalaista imieniem Peter Garrett. Próbuje on wspiąć się na słynny, oblodzony szczyt K2 w towarzystwie swojego zespołu. W lodowej krainie utknęła bowiem siostra Petera, która uległa nieszczęsnemu wypadkowi. Teraz to od Petera zależy, czy uda się wydostać ją stamtąd żywą i sprowadzić bezpieczną do domu. Film pełen jest sekwencji wysokooktanowej akcji, a amatorów wspinaczki może zainteresować też z innej perspektywy. Daje bowiem wgląd w chorobę górską oraz w to, jak wpływa ona na organizm człowieka.

Czytaj też: TOP 10 – najlepsze filmy sportowe na Netfliksie

“Na krawędzi”

Sylvester Stallone w jednym z najbardziej nieoczywistych filmów swojej kariery. Gwiazdor zbudował swój dorobek, grając komandosów, weteranów wojennych, typowych twardzieli. Tutaj pojawia się natomiast jako… ratownik górski, imieniem Gabe Walker. Dynamiczny film akcji z elementami thrillera, który dzieje się tysiące metrów nad poziomem morza. Sceny wspinaczki wywołają u Was zawrót głowy, napięcia też nie brak. Wielkim atutem w “Na krawędzi” są piękne plenery, do tego nie da się ukryć – Sylvester Stallone znajduje się tu w szczytowej formie! Trzy nominacje do Oscara w kategoriach technicznych.

Najlepsze filmy o tematyce górskiej – co warto obejrzeć?

“Alive, dramat w Andach”

Survivalowy dramat z wątkiem biograficznym. Opisuje tragedię, do jakiej doszło w 1972 roku w tytułowych Andach – urugwajska drużyna rugby rozbiła się samolotem z dala od świata, gdzie po pewnym czasie zmuszona była przyjąć kanibalistyczne nawyki żywieniowe, by przetrwać. Górski dramat w reżyserii Franka Marshalla słynie z kapitalnych ról aktorskich Ethana Hawke’a, Josha Hamiltona i Illeany Douglas. Film jest porywający, traktuje o niezłomności ludzkiego ducha, mrozi krew w żyłach.

“Everest”

Jake Gyllenhaal, Josh Brolin i Robin Wright w dramacie przygodowym od cenionego reżysera Baltasara Kormákura. W filmie poruszona zostaje historia tragicznej wyprawy wspinaczkowej z połowy lat dziewięćdziesiątych, podczas której dwie grupy śmiałków próbowały zdobyć szczyt Mount Everest. Pomimo sporego doświadczenia i przygotowania do wyprawy w ekstremalnych warunkach, doszło do poważnych komplikacji, na które uczestnicy wspinaczki nie byli gotowi.

Previous Article
Benedict Cumberbatch Najlepsze role

Top 5: Najlepsze role w karierze Benedicta Cumberbatcha

Next Article
Henry Cavill ma koronawirusa

Henry Cavill z koronawirusem. Co dalej z 3. sezonem "Wiedźmina"?

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share