Top 5: Najlepsze role w karierze Benedicta Cumberbatcha

Benedict Cumberbatch Najlepsze role
Benedict Cumberbatch Najlepsze role w karierze aktora / Foto: Wikimedia Commons

Benedict Cumberbatch rozpoczął swoją karierę teatralną pod koniec lat 90. oraz karierę aktora filmowego w 2002 roku (od występu w krótkim metrażu “Hills Like White Elephants”). Dziś jest on cenionym artystą scenicznym, ulubieńcem kinomanów i doświadczonym aktorem telewizyjnym. Poniżej prezentujemy ranking TOP 5 najlepszych ról w dorobku Benedicta Cumberbatcha.

Benedict Cumberbatch Najlepsze role w karierze brytyjskiego aktora

“Psie pazury” (2021)

“Psie pazury” to film, który w oczach wielu zupełnie przedefiniował starego dobrego Benedicta Cumberbatcha. To chyba najbardziej samcza i agresywna kreacja w dorobku brytyjskiego gwiazdora, która przyniosła mu zresztą nominację do Oscara (drugą w jego karierze po “Grze tajemnic”). Bohaterem “Psich pazurów” jest skonfliktowany wewnętrznie kowboj. Mężczyzna skrywa pewien dławiący go sekret i bierze pod opiekę młodszego, zniewieściałego syna pewnej wdowy. Rzecz dzieje się na ranczu w 1925 roku.

“Sherlock” (2010-2017)

Postać Sherlocka Holmesa grało już wielu wybitnych aktorów, ale to Cumberbatch stworzył na tym polu coś szczególnie wyjątkowego – jego popisowa kreacja uchodzi dziś za kultową. Występ uhonorowano zresztą nagrodą Emmy w 2014 roku. Gwiazdor pokonał wtedy niesamowitą konkurencję – skradł prestiżową statuetkę sprzed nosa Billy’emu Bobowi Thorntonowi czy Markowi Ruffalo.

“Szalony świat Louisa Waina” (2021)

Benedict Cumberbatch gra tu tytułowego Louisa Waina – cenionego angielskiego rysownika, który zasłynął za sprawą wyjątkowej i niecodziennej twórczości. Tworzył “portrety” spersonifikowanych kotów o wielkich oczach. Rola 46-latka została ciepło przyjęta przez krytyków i przyniosła mu nagrodę COFCA (przyznawaną przez Columbus Film Critics Association). Magazyn “Empire” chwalił kreację Cumberbatcha jako “bardzo emocjonalną, złożoną i autentyczną”.

Benedict Cumberbatch Najlepsze role – ranking TOP 5

“Doktor Strange” (2016)

Rola tytułowego Doktora Strange’a nadała karierze Cumberbatcha zupełnie nowy kierunek. Dzięki filmowi Scotta Derricksona aktor zyskał całą armię nowych fanów i na zawsze wpisał się w łaski Marvel Studios (obraz był bowiem hitem kinowym i zarobił blisko 680 mln USD). Brytyjczyk był chwalony za swoją kreację; uznano, że świetnie się w niej odnajduje i film dużo zyskuje dzięki jego charyzmie. Aktor był nominowany do Saturna, nagrody magazynu “Empire” oraz Teen Choice Award. W maju tego roku ukazał się sequel, także z Cumberbatchem.

Czytaj też: TOP 10 – najlepsze filmy Marvela

“1917” (2019)

Dramat wojenny w reżyserii Sama Mendesa, nagrodzony trzema Oscarami w kategoriach technicznych, nominowany też jako najlepszy film roku. W obsadzie George MacKay, Mark Strong i Colin Firth; szczególnie pozytywnie przyjęto rolę Cumberbatcha. Sam film chwalono jako arcydzieło swego gatunku i doskonałe kino męskie.

Previous Article
Wrobiony Zwiastun

Piotr Adamczyk w mrocznym kryminale "Wrobiony" - zwiastun

Next Article
Najlepsze filmy o górach

Top 5: Najlepsze filmy o tematyce górskiej

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share