Arnold Schwarzenegger apeluje do Rosjan: “Jesteście karmieni propagandą, wojnę zaczął Putin”

Arnold Schwarzenegger w sprawie wojny
Arnold Schwarzenegger w sprawie wojny – zabrał głos na temat działań strony rosyjskiej / Foto Prime Movies: Wikimedia Commons

Arnold Schwarzenegger potępia wojnę w Ukrainie od samego jej początku. Jeszcze w lutym w mediach społecznościowych chwalił braci Kliczków, nazywając ich bohaterami. Aktor przygląda się konfliktowi zbrojnemu i często odnosi się do niego w social mediach. Teraz wykonał kolejny, odważniejszy krok: postanowił powiedzieć Rosjanom brutalną prawdę o wojnie.

Arnold Schwarzenegger w sprawie wojny, zwracając się do Rosjan: “Karmią was propagandą, Ukraińcy cierpią”

Na profilu gwiazdora w serwisie Twitter pojawił się ponad dziewięciominutowy klip wideo, w którym Schwarzenegger zwraca się do mieszkańców Rosji, a także żołnierzy Władimira Putina. 74-latek chce, by karmieni propagandą Rosjanie zdali sobie sprawę, że w Ukrainie trwa kryzys humanitarny, a winny temu wszystkiemu jest ich prezydent. Poniżej wypowiedź Schwarzeneggera:

Ślę tę wiadomość z myślą, że trafi do moich rosyjskich przyjaciół oraz do rosyjskich żołnierzy przebywających w Ukrainie. Świat wie o rzeczach, o których możecie nie mieć pojęcia. Wie o okropieństwach, które powinny być wam znane.

W 1961 roku, gdy miałem czternaście lat, przyjaciel zaprosił mnie do Wiednia, gdzie odbywały się mistrzostwa w podnoszeniu ciężarów. Kiedy byłem na widowni, Jurij Własow zdobył tytuł mistrza świata. Przyjaciel zaprosił mnie za kulisy, gdzie poznałem najsilniejszego mężczyznę na Ziemi. Uścisnął mi dłoń, był miły. Nigdy nie zapomnę tego dnia. Zainspirowany Własowem, sam zacząłem podnosić ciężary. Ojciec powiedział, że mam znaleźć niemieckiego lub austriackiego idola. Nie lubił Rosjan z powodu swoich przeżyć z II wojny światowej. Został ranny w Leningradzie. Dla mnie nie miało znaczenia, jaką flagę reprezentował Własow.

Mój związek z Rosją nie zakończył się wtedy. Podróżowałem w te strony na zawody kulturystyczne i kręcąc filmy. Po latach znów spotkałem Własowa: był w Moskwie, kiedy powstawała “Czerwona gorączka”. To był pierwszy amerykański film, w przypadku którego władze zezwoliły kręcić materiały na Placu Czerwonym. Spędziłem cały dzień z Własowem. Był troskliwy, uprzejmy, mądry. Podarował mi ozdobną filiżankę do kawy.

Mówię o tym, bo odkąd skończyłem czternaście lat, darzę Rosjan szacunkiem. Siła i wielkie serce Rosjan od zawsze mnie inspirują. Dlatego mam nadzieję, że pozwolicie, bym powiedział wam prawdę o wojnie w Ukrainie. Przychodzą czasem chwile, które są po prostu złe – wtedy musimy zacząć mówić. Rząd powiedział wam, że celem tej wojny jest denazyfikacja Ukrainy. To kłamstwo. Prezydent Zełenski pochodzi z rodziny ukraińskich Żydów. Bracia jego ojca zginęli z rąk nazistów. Ukraina nie rozpoczęła tej wojny. Zrobił to rząd rosyjski. To nie jest wojna samych Rosjan.

Arnold Schwarzenegger w sprawie wojny. Potępia Putina, chce, by Rosjanie znali prawdę

Musicie wiedzieć, że podczas obrad ONZ 141 państw opowiedziało się za zakończeniem wojny i za tym, że Rosja jest agresorem. Tylko cztery kraje stanęły po stronie rosyjskiego rządu. Świat wypiął się na Rosję z powodu konfliktu w Ukrainie. Bombardowane są całe miasta, w tym dziecięce szpitale i szpitale porodowe. Nastał kryzys humanitarny. Z powodu swojej brutalności Rosja została odcięta od świata. Nie mówią wam o konsekwencjach wojny. Powiem to z przykrością, ale w akcjach wojennych zginęły tysiące rosyjskich żołnierzy. W akcie wściekłości na wasz kraj nakładane są sankcje. Cierpią ci, którzy na to nie zasługują – po obu stronach wojny.

Rząd rosyjski okłamał swoich obywateli oraz żołnierzy. Niektórym wmówiono, że jadą, by pokonać nazistów, a Ukraińcy powitają ich z otwartymi ramionami. Innym powiedziano, że będą ratować rodowitych Rosjan w Ukrainie. To wszystko kłamstwa. Kiedy widzę dzieci wyciągane ze zrujnowanych budynków, czuję, jakbym oglądał dokument o II wojnie światowej.

Czytaj też: Scott Adkins solidaryzuje się z Ukrainą – “Stoję dumnie z wami, Boyka jest Ukraińcem”

Kiedy mój ojciec przybył do Leningradu, był “naładowany” kłamstwami, które mu wmówiono. Gdy opuścił to miejsce, był złamany, umysłowo i fizycznie. Resztę dni przeżył w boleściach, a ból wywołało też poczucie winy.

Zwracam się do rosyjskich żołnierzy, którzy mogą mnie teraz słuchać – znacie część tej prawdy, o której mówię; widzieliście to na własne oczy. Nie chcę, by wojna złamała was, jak mojego ojca. Ta wojna nie ma na celu obrony Rosji, o którą walczyli wasi przodkowie. Ta wojna jest nielegalna. Wasze życia, ciała i wasza przyszłość są poświęcane w toku bezsensownej wojny, którą potępił cały świat. Chcę zwrócić się też do Kremla. Dlaczego poświęcacie życie wspaniałych młodych ludzi w imię własnych ambicji?

Żołnierze, pamiętajcie: jedenaście milionów Rosjan ma powiązania rodzinne w Ukrainie. Strzelacie do braci i sióstr. Wiem, że wiele Rosjan nie zdaje sobie sprawy z tego, co się dzieje. Chcę, byście zrozumieli, że jesteście karmieni propagandą. Pomóżcie mi szerzyć prawdę.

Prezydencie Putinie, to ty zacząłeś tę wojnę, ty nią dowodzisz i ty możesz ją powstrzymać.

Rosjan, którzy protestują przeciw wojnie, Schwarzenegger nazwał “swoimi nowymi bohaterami”. “Macie siłę Jurija Własowa i nosicie prawdziwie rosyjskie serce w swojej piersi” – dodał aktor i polityk.

Previous Article
Fucking Bornholm Zwiastun

Oficjalny teaser komediodramatu "Fucking Bornholm" z Maciejem Stuhrem

Next Article
Sandra Bullock

Sandra Bullock zrywa z aktorstwem - przynajmniej "na dłuższą chwilę". Chce częściej widzieć się z dziećmi

Related Posts
Filmy sportowe, które trzeba znać
Więcej

Filmy sportowe, które trzeba znać

Przygotowaliśmy 3 propozycje filmów, które absolutnie każdy fan zmagań sportowych powinien zobaczyć. Różne historie łączy zacięta rywalizacja, mocne…
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share