Kathy Bates – biografia aktorki, najlepsze filmy i seriale

Kathy Bates Najlepsze filmy
Kathy Bates Najlepsze filmy i seriale, najlepsze role / Foto: Columbia, Castle Rock Entertainment

Kathy Bates jako aktorka działa nieprzerwanie od przełomu lat 60. i 70. i już wielokrotnie miała okazję dowieść, że jest świetna w swoim fachu. Gra postacie perwersyjnie zabawne, dowcipne i charyzmatyczne, a niekiedy też – jak w przypadku “Misery” – budzące grozę. Jej katalog zasilają ikoniczne kreacje. Jakie filmy, seriale i role można zaliczyć do najbardziej udanych w dorobku 74-latki? Odpowiedzi szukajcie poniżej.

Kathy Bates Najlepsze filmy i seriale w dorobku cenionej aktorki

“Misery” (1990)

Któż mógłby zapomnieć tę popisową rolę? W filmie “Misery” Roba Reinera Kathy Bates wciela się w Annie Wilkes – byłą pielęgniarkę, która bierze pod opiekę Paula Sheldona (James Caan) – autora bestsellerów po groźnym wypadku samochodowym. Za oknem panuje śnieżyca, więc mężczyzna zostaje pacjentem Annie – wbrew swojej woli. Przywiązany do łóżka, staje się jej niewolnikiem. Paul chce uśmiercić bohaterkę ulubionej serii książek Annie. Kobieta wpada w szaleńczą wściekłość. Zmusza Paula, by napisał nową książkę o Misery…

Najlepszy i najważniejszy występ w karierze Bates, do dziś wywołujący dreszcze na plecach. To jedna z najbardziej ikonicznych kreacji lat dziewięćdziesiątych; sam film uchodzi za jedną z lepszych adaptacji prozy Stephena Kinga. Znakomicie przyjęta rola Bates przyniosła jej Oscara, Złoty Glob i nominację do Saturna.

“American Horror Story: Sabat” (2013–2014)

Przeraziła widzów do szpiku kości jako Annie Wilkes w “Misery”; przeraziła też jako Madame Delphine LaLaurie w drugim sezonie hitowego “American Horror Story”. “Sabat”, o którym mowa, to historia młodych wiedźm – uczennic elitarnej szkoły dla czarownic. Jednak prawdziwą scene-stealerką okazuje się Kathy Bates jako Delphine – bogaczka z Nowego Orleanu, która urządza wystawne przyjęcia dla elity, a skrycie torturuje i morduje swoich czarnoskórych służących (trzyma ich zamkniętych na strychu).

Postać wzorowana jest na autentycznej zabójczyni, która prowadziła swoją “działalność” w XVIII wieku w Luizjanie. Rola przyniosła aktorce nagrodę Emmy oraz nominacje do Saturna i Satelity. Bates pojawiła się też w innych sezonach “American Horror Story” (m.in. “Apokalipsie” czy “Hotelu”), jednak to występ w drugiej serii szczególnie zapadł widzom w pamięć. Jako rasistowska sadystka Bates jest obrzydliwa i fascynująca jednocześnie.

“Titanic” (1997)

Widowisko miłosne z udziałem Leonardo DiCaprio i Kate Winslet, w którym mężczyzna i kobieta z dwóch różnych sfer zakochują się w sobie na pokładzie tytułowego transatlantyka. To jeden z tych filmów, których nie trzeba nikomu przedstawiać, które starzeją się jak dobre wino, i które nigdy nie znudzą się widzom – nie tylko tym polsatowskim. Jedenaście Oscarów, między innymi za reżyserię Jamesa Camerona, efekty specjalne i w kategorii najważniejszej: najlepszy film. Obraz zebrał dobre recenzje m.in. za popisy załogi aktorskiej, a słowa pochwały powędrowały także w kierunku Kathy Bates. Aktorka wprost olśniewa w drugoplanowej, ale pamiętnej roli “Niezatapialnej” Molly Brown, a duetowi Winslet–DiCaprio kradnie scenę za sceną. Niewielu wykonawców byłoby w stanie zrobić coś intrygującego z tak niedużą rolą. Bates udało się to koncertowo.

Kathy Bates Najlepsze role w karierze hollywoodzkiej gwiazdy

“Sześć stóp pod ziemią” (2003–2005)

Oscarowa zwyciężczyni zagrała też w znakomicie ocenionym przez widzów i krytyków serialu HBO “Sześć stóp pod ziemią”. Pojawiła się jako Bettina – przyjaciółka Ruth (Frances Conroy) i jej zupełne przeciwieństwo. Za rolę uzależnionej od Vicodinu kobiety zdobyła nominację do statuetki Emmy w 2003 roku. Bates była też reżyserką kilku odcinków “Sześciu stóp…”. To jedna z najlepszych gościnnych ról w serialu.

Czytaj też: Ranking TOP 5 – polskie filmy na Amazon Prime Video, które warto obejrzeć

“Smażone zielone pomidory” (1991)

Kathy Bates jako Evelyn Couch, gospodyni domowa, która przechodzi kryzys wieku średniego i odkrywa, że jest niezadowolona ze swojego życia. To kreacja zupełnie różniąca się od innych w dorobku gwiazdy. Zazwyczaj poznajemy ją na ekranie jako krzykliwą, dowcipną optymistkę, ale nie w “Smażonych zielonych pomidorach”. To rola łagodniejsza, bardziej cicha, o zmniejszonej intensywności. Pokazuje, że Bates jest aktorką uniwersalną.

Rola w “Smażonych zielonych pomidorach” przyniosła Bates nominacje do Złotego Globu oraz statuetki BAFTA. Sam film uchodzi dziś za kultową, feministyczną komedię.

Honorable mention, czyli inne pamiętne występy filmowe Kathy Bates: “Schmidt” (2002), “Dolores” (1995), “Barwy kampanii” (1998)

Previous Article
Leonardo DiCaprio Najlepsze filmy

Leonardo DiCaprio – biografia aktora, najlepsze filmy

Next Article
Demeter: Przebudzenie zła Zwiastun

"Demeter: Przebudzenie zła" - zwiastun nowego horroru o Draculi

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share