Michelle Yeoh – biografia aktorki, najlepsze filmy

Michelle Yeoh Najlepsze filmy
Michelle Yeoh Najlepsze filmy i seriale, najlepsze role / Foto: A24, IAC Films

Michelle Yeoh właśnie zdobyła kolejną prestiżową nagrodę – jest nią Złoty Glob, przyznany za główną rolę w komediodramacie “Wszystko wszędzie naraz”. Fantastyczna produkcja uznana została za jedną z najbardziej kuriozalnych, jakie powstały w ubiegłym roku, a Yeoh przyniosła najlepsze recenzje w jej karierze. Jakie inne tytuły z udziałem malezyjskiej gwiazdy warto mieć na uwadze? Poznajcie listę pięciu jej najlepszych ról.

Michelle Yeoh Najlepsze filmy i seriale, najważniejsze kreacje aktorki

“Wszystko wszędzie naraz” (2022)

Michelle Yeoh odniosła w minionym roku swój największy, jak dotąd, sukces dzięki centralnej kreacji w filmie “Wszystko wszędzie naraz” studia A24. Występ przyniósł jej liczne wyróżnienia: m.in. Saturna, wspomniany już Złoty Glob, statuetkę National Board of Review, nagrodę Bostońskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych. Wróży się też Yeoh, że powalczy o Oscara. Kandydatów do Nagród Akademii Filmowej poznamy 24 stycznia.

W surrealistycznym dziwowisku od duetu Dan Kwan–Daniel Scheinert (a więc od twórców równie pokręconego “Człowieka scyzoryka”) Yeoh wciela się w Evelyn Wang – pracownicę pralni, która “ścigana” jest przez agencję podatkową i ma dosyć codziennych problemów. Pewnego dnia odkrywa portal prowadzący do innych – bardzo szalonych – wszechświatów. Yeoh tworzy tu rolę życia, znakomicie oddając dramatyzm sytuacji Evelyn, ale też wykazując świetny komediowy timing i mogąc popisać się umiejętnościami walki wręcz.

“Przyczajony tygrys, ukryty smok” (2000)

Kultowy film przygodowy w reżyserii Anga Lee (“Tajemnica Brokeback Mountain”). Michelle Yeoh w roli pięknej wojowniczki Yu Shu Lien, w której zakochuje się mistrz sztuk walki Li Mu Bai (Chow Yun Fat). Kreację Yeoh nominowano do prestiżowej statuetki BAFTA (nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej), a także do Hongkońskiej Nagrody Filmowej. Przyniosła też ona odtwórczyni wyróżnienie od Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Toronto. Sam film wywalczył cztery Oscary spośród dziesięciu nominacji.

W 2016 roku film doczekał się kontynuacji pt. “Przyczajony tygrys, ukryty smok: Miecz przeznaczenia” – również pojawia się w niej Michelle Yeoh.

“Bajecznie bogaci Azjaci” (2018)

Jedna z najlepszych komedii romantycznych ostatnich lat – i wcale nie dzieje się w słonecznej Kalifornii czy klimatycznym Londynie, a w Singapurze. Główna bohaterka wybiera się w podróż, której celem jest poznanie rodziny ukochanego. Nie zdaje sobie sprawy z jego pochodzenia. Klasyczna komedia pomyłek zaskarbiła sobie znakomite recenzje krytyków, między innymi dzięki brawurowej obsadzie. W filmie występują między innymi Ken Jeong, Awkwafina, Constance Wu, Harry Shum Jr. oraz oczywiście Michelle Yeoh, jako dominująca matka partnera głównej bohaterki. Yeoh jeszcze przed etapem produkcji znalazła się na liście wymarzonych aktorów do współpracy reżysera – na szczęście zdołał on zaprosić ją do współpracy.

Rolę Yeoh krytycy uznali za dowcipną, ale zarazem złożoną; rola uchwyciła wyjątkowy związek, jaki azjatyccy rodzice mają ze swoimi dziećmi. Kreacja przyniosła jej nominację do nagrody Dorian oraz statuetkę National Board of Review dla najlepszej załogi aktorskiej (ansambl).

Michelle Yeoh Najlepsze filmy i seriale, najlepsze role w dorobku gwiazdy

“Star Trek: Discovery” (2017–2020)

Rola Philippy Georgiou w serialu “Star Trek: Discovery” przyniosła Michelle Yeoh nominację do Saturna, a także liczne pozytywne recenzje krytyków. Po sukcesie tej kreacji 60-latka zdecydowała się pojawić w kolejnych odcinkowych produkcjach: “Wiedźminie – Rodowodzie krwi” oraz nadchodzącej animacji “Ark: The Animated Series”.

Czytaj też: Jamie Lee Curtis – biografia aktorki, najlepsze role filmowe

“Wyznania gejszy” (2005)

Kolejny, po “Przyczajonym tygrysie…”, film, który zbudował renomę Michelle Yeoh w Stanach Zjednoczonych – i ogólnie poza krajami azjatyckimi. W “Wyznaniach” Roba Marshalla młodziutka Chiyo zostaje pojmana i sprzedana do tzw. domu gejsz. Z początku nieśmiała i zlękniona, Japonka wyrasta na gwiazdę wśród gejsz i zyskuje pseudonim Sayuri. Choć ma licznych adoratorów, podkochuje się w mężczyźnie dla siebie nieosiągalnym.

Michelle Yeoh w przeszywającej roli drugoplanowej, która przyniosła jej uznanie krytyków; w obsadzie również Ziyi Zhang, Ken Watanabe i Mako.

Previous Article
Amy Adams Najlepsze filmy

Amy Adams – biografia aktorki, najlepsze filmy

Next Article
Russell Tovey Najlepsze seriale

Russell Tovey – biografia aktora, najlepsze filmy i seriale

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share