Lily Collins to pochodząca z Wielkiej Brytanii aktorka telewizyjna i filmowa, która kontynuuje karierę na ekranie już od wczesnego dzieciństwa. Największy przełom w karierze przyszedł jednak całkiem niedawno, wraz z rolą w serialu Netfliksa “Emily w Paryżu”. Hitowa produkcja streamingowa doczekała się dotąd trzech sezonów i mogła pochwalić się wielomilionową oglądalnością. Jakie inny tytuły można wpisać w poczet najistotniejszych w dorobku Collins?
Lily Collins Najlepsze filmy w karierze aktorki
“Emily w Paryżu” (2020–)
Zanim kolejne tytuły, pozostańmy z Emily Cooper. Serial wciąż utrzymuje się w czołówce Top 10 najchętniej odtwarzanych pozycji Netfliksa – konsekwentnie od 21 grudnia ubiegłego roku. Oficjalny opis fabuły serialu:
— Emily Cooper, chicagowska specjalistka od marketingu, dostaje wymarzoną pracę w Paryżu. Odważnie rzuca się w wir nowego życia pełnego wyzwań, przyjaźni i miłości. (źródło: Netflix)
Serial z gatunku romantycznej komedii szalenie spodobał się widzom, choć od krytyków dostał recenzje raczej mieszano-pozytywne. Chwalona jest jednak, od samego początku emisji, Lily Collins, której rola uchodzi za zwycięską, i która to przedefiniowała karierę gwiazdy. W omówieniu serialu dla portalu “IndieWire” postać Emily i rolę aktorki uznano za “prawdziwy klejnot”, a w “The New Zealand Herald” pisano: “Lily Collins ma w sobie urok godny wróżki, a to sprawia, że seans serialu jest ujmujący”.
Kreacja w serialu przyniosła Lily Collins nominację do Złotego Globu.
“Podły, okrutny, zły” (2019)
Szokujący dramat biograficzny z elementami thrillera i kryminału. Film o życiu i zbrodniach w wykonaniu Teda Bundy’ego – amerykańskiego seryjnego mordercy, który pozbawił życia prawdopodobnie ponad trzydzieści kobiet. Rolę zabójcy zagrał Zaf Efron (zupełnie przełamała ona wizerunek “uroczego chłopca z sąsiedztwa”), a Lily Collins pojawia się jako życiowa partnerka, Liz Kendall, która z przerażaniem odkrywa tajemnice swojego mężczyzny.
Collins wygrywa z Efronem pojedynek na aktorstwo, bo choć on ma więcej do stracenia (jako gwiazdor komedii), ona także tworzy rolę spoza swojego emploi, ale kreacja jest po prostu głębsza, bardziej wiarygodna dramatycznie. Postać aktorki tkwi w mroku niedopowiedzeń, poszukując prawdy, która okaże się dla niej szokiem; Liz to kobieta nieobecna emocjonalnie, porażona siłą zbrodni, próbująca szukać usprawiedliwienia dla partnera-zabójcy. Nominacje do nagród (m.in. Saturna) zebrał Efron, ale Collins nadal przyćmiewa go talentem.
“Love, Rosie” (2014)
Komedia romantyczna w reżyserii Christiana Dittera. Lily Collins w roli młodej dziewczyny, której najlepszy przyjaciel wyrusza na studia do obcego kraju. Ich więź zostaje wystawiona na ciężką próbę. Urocze romansidło było jednym z pierwszych filmów, które zwróciły na Collins uwagę – chyba przede wszystkim męskiej części widowni. Nic dziwnego, że po występie w tak słodkiej komedii zaproszono ją do współpracy przy “Emily w Paryżu”.
Czytaj też: TOP 5 – najlepsze filmy i seriale w dorobku gwiazdy “Wednesday”, Jenny Ortegi
Lily Collins Najlepsze filmy i seriale – TOP 5
“Aż do kości” (2017)
Dramat o życiu Ellen – dwudziestolatki cierpiącej na ostrą anoreksję, która za sprawą terapii stara się lepiej zrozumieć chorobę i siebie samą. To chyba najambitniejszy tytuł w dotychczasowej karierze Lily Collins, a na pewno film o najważniejszej tematyce. Kreacja Collins zaprezentowana zostaje na surowo, a sama gwiazda przeszła fizyczną metamorfozę, wchodząc w skórę Ellen. W filmie podjęte zostają tematy tabu, jakie często zamiatane są pod dywan, gdy na głos wypowiedziane zostaje hasło: “anoreksja”. Świetna rola Collins chwalona była między innymi na łamach “Los Angeles Times”, “IndieWire” czy “Newsday”. Film nakręciła Marti Noxon (“Buffy: Postrach wampirów”, “Glee”, “Ostre przedmioty”).
“Królewna Śnieżka” (2012)
Film fantasy, w którym Collins wciela się w baśniową Królewnę Śnieżka, a Julia Roberts jest Złą Królową. Dzięki roli – w domyśle prostej i oczywistej, bo bajkę znają wszyscy, a jednak wymagającej i przewrotnej – gwiazda dowiodła, że jest aktorką uniwersalną i elastyczną. W recenzji dla “The Daily Telegraph” pisano: “Collins ma przeuroczą, sensacyjną, stworzoną wręcz dla dużego ekranu twarz. Przypomina Audrey Hepburn o brwiach Liama Gallaghera. Jej uśmiech to platoniczny ideał zadziorności.”
Po roli w “Królewnie…” na koncie Collins pojawiła się nominacja do statuetki Teen Choice Award. Sam film zarobił 183 mln dolarów w światowych kinach.