Twórca hitów Netfliksa chwali horror polskiego reżysera

Opętanie Mike Flanagan
Opętanie Mike Flanagan chwali horror Andrzeja Żuławskiego. Kadr z filmu; na zdj. Isabelle Adjani / Foto: Gaumont, Olian Prod., Shudder

“Opętanie” to film-legenda. Kultowy horror Andrzeja Żuławskiego nagrodzony został na Międzynarodowym Festiwalu w Cannes, a dziś uchodzi za kultowy – zarówno wśród tytułów swojego cenionego reżysera, jak i wśród body horrorów oraz horrorów psychologicznych. Obraz Polaka został właśnie pochwalony przez jednego z najbardziej wziętych reżyserów współpracujących z Netflixem. O kogo chodzi?

Opętanie Mike Flanagan chwali legendarny horror polskiego reżysera

Fanem twórczości Andrzeja Żuławskiego okazał się Mike Flanagan – amerykański reżyser, twórca takich horrorów jak “Oculus”, “Doktor Sen” czy “Zanim się obudzę”. Od kilku lat tworzy on też hitowe produkcje dla największej platformy streamingowej na świecie – Netfliksa. Flanagan wystosował już kilka tweetów na temat wspomnianego “Opętania”. W ostatnim – wczorajszym – napisał:

— Bardzo ekscytuje mnie to, jak ludzie odkrywają “Opętanie” Żuławskiego w serwisie Shudder.

“Opętanie” ukazało się na platformie Shudder w Stanach Zjednoczonych w jakości HD. W przeszłości Mike Flanagan napisał również: “‘Opętanie’ powaliło mnie na glebę. Po prostu: wow! Jestem zrównany z ziemią, nie potrafię przestać myśleć o tym filmie.”

Specyfika Twittera sprawia, że wpisy reżysera nie są szczególnie wnikliwe i nie zgłębiają ani filmu, ani jego legendarności, ale widać, że Amerykanin darzy “Opętanie” sporym szacunkiem. Horror miał premierę w 1981 roku i zebrał wtedy dość mieszane recenzje, chwalony za wizjonerską reżyserię, ale krytykowany za “mylącą”, “trudną do zinterpretowania” fabułę. Stricte pozytywne recenzje przyszły dopiero lata później i tak oto dziś dzieło uchodzi za kultowe, a także za jeden z lepszych artystycznych horrorów europejskich w historii.

W “Opętaniu” główna bohaterka wikła się w nietypowy i niebezpieczny pseudoromans z nadprzyrodzoną istotą. Metaforyczny horror zdobył nagrody na festiwalach w São Paulo i Porto. Isabelle Adjani (odtwórczyni roli przodującej) została nagrodzona Cezarem oraz nagrodą dla najlepszej aktorki w Cannes. Film walczył też o Złotą Palmę. Obsadę zasilają ponadto Sam Neill, Margit Carstensen, Heinz Bennent, Johanna Hofer i Carl Duering.

Wkrótce po premierze w Wielkiej Brytanii obraz został usunięty z kin, trafiając na niesławną listę “video nasties”. W USA ukazała się jedynie wersja ocenzurowana “Opętania”. Po latach pełna wersja trafiła na dyski Blu-ray.

Mike Flanagan stworzył dla Netfliksa między innymi odcinkowe produkcje: “Nocną mszę” i “Nawiedzony dom na wzgórzu”, a wkrótce przygotuje też film i serial na podstawie “Mrocznej Wieży” Stephena Kinga. Umowę z gigantem streamingowym podpisał w okolicy 2020 roku.

Previous Article
Lily Collins Najlepsze filmy

Lily Collins – biografia aktorki, najlepsze filmy

Next Article
Robert Makłowicz gwiazdą Asteriksa i Obeliksa

Robert Makłowicz gwiazdą nowego "Asteriksa i Obeliksa". Kogo zagra?

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share