Irene Cara nie żyje. Zmarła gwiazda “Sławy” i wykonawczyni hitu “What a Feeling”

Irene Cara nie żyje
Irene Cara nie żyje / Foto: YouTube

Irene Cara nie żyje. W wieku sześćdziesięciu trzech lat zmarła wokalistka, aktorka i pianistka, gwiazda oscarowego musicalu “Sława” oraz wykonawczyni hitowej piosenki “What a Feeling” z filmu tanecznego “Flashdance”.

Irene Cara nie żyje. Zmarła aktorka i wokalistka znana z filmów Parkera i Lyne’a

Irene Cara zmarła w swoim domu w miejscowości Largo na Florydzie. Miała 63 lata. Przyczyna śmierci pozostaje na razie nieujawniona, a rodzina gwiazdy prosi o prywatność. Publicystka Cary, Judith Moore, powiedziała: “Bliscy Irene przechodzą przez czas żałoby. Ona była pięknie obdarzoną osobą o wielkiej duszy, a jej spuścizna będzie żyła na wieki za sprawą jej muzyki oraz filmów z jej udziałem.”

Cara urodziła się w 1959 roku i miała korzenie portorykańsko-kubańskie. Jako dziewczynka była finalistką konkursu Mała Miss Ameryki. Jako aktorka debiutowała na początku lat siedemdziesiątych, grając między innymi w serialach “Love of Life” czy “Kojak”. W tym samym czasie zaczęła udzielać się profesjonalnie jako wokalistka. W 1971 roku nagrała piosenkę “Black” na soundtrack z filmu Gary’ego Williama Friedmana “The Me Nobody Knows”.

Występowała na Broadwayu, a także pojawiła się w filmach jak “Błysk” czy “Aaron Loves Angela”. Wielki przełom w jej karierze nastąpił w 1980 roku, gdy ukazał się musical “Sława” w reżyserii Alana Parkera. Dobrze oceniony przez krytyków projekt przyniósł Irene Carze nominację do Złotego Globu; zdobył też tę nagrodę w kategorii najlepsza piosenka – za utwór “Fame”, śpiewany, oczywiście, przez Carę. Nagranie wywalczyło też Oscara.

Kawałek zdobył miejsce pierwsze na listach przebojów w Wielkiej Brytanii (UK Singles Chart), Nowej Zelandii, Holandii, Irlandii, Belgii oraz USA (Billboard Dance Club Songs).

Irene Cara kontynuowała swoją przygodę z kinem muzycznym. W 1983 roku premierę miał melodramat “Flashdance” Adriana Lyne’a, w którym wykorzystano szlagier “Flashdance… What a Feeling”. Wykonywane przez Carę nagranie było wielkim hitem dookoła świata (numer jeden między innymi w USA, Australii, Kanadzie, Francji, Japonii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, RPA i we Włoszech).

Piosenka przyniosła Carze nagrodę Grammy, Oscara i Złoty Glob. Była też nominowana do statuetki BAFTA.

Irene Cara wystąpiła jeszcze w takich filmach jak “Taksiarze z Waszyngtonu”, “Gorący towar”, “Szał” (1985), “Caged in Paradiso” oraz “Cena honoru”. Powszechnie uchodzi za ikonę kina oraz świata muzyki. Ostatni album studyjny wokalistki – “Irene Cara Presents Hot Caramel” – miał premierę w 2011 roku.

Previous Article
Luther Premiera filmu

Znamy datę premiery filmu Netfliksa "Luther" - w roli głównej Idris Elba

Next Article
Serial Ted

Serialowa wersja "Teda" została nakręcona. Czekamy na premierę

Related Posts
Total
0
Share