Irene Cara nie żyje. Zmarła gwiazda “Sławy” i wykonawczyni hitu “What a Feeling”

Irene Cara nie żyje
Irene Cara nie żyje / Foto: YouTube

Irene Cara nie żyje. W wieku sześćdziesięciu trzech lat zmarła wokalistka, aktorka i pianistka, gwiazda oscarowego musicalu “Sława” oraz wykonawczyni hitowej piosenki “What a Feeling” z filmu tanecznego “Flashdance”.

Irene Cara nie żyje. Zmarła aktorka i wokalistka znana z filmów Parkera i Lyne’a

Irene Cara zmarła w swoim domu w miejscowości Largo na Florydzie. Miała 63 lata. Przyczyna śmierci pozostaje na razie nieujawniona, a rodzina gwiazdy prosi o prywatność. Publicystka Cary, Judith Moore, powiedziała: “Bliscy Irene przechodzą przez czas żałoby. Ona była pięknie obdarzoną osobą o wielkiej duszy, a jej spuścizna będzie żyła na wieki za sprawą jej muzyki oraz filmów z jej udziałem.”

Cara urodziła się w 1959 roku i miała korzenie portorykańsko-kubańskie. Jako dziewczynka była finalistką konkursu Mała Miss Ameryki. Jako aktorka debiutowała na początku lat siedemdziesiątych, grając między innymi w serialach “Love of Life” czy “Kojak”. W tym samym czasie zaczęła udzielać się profesjonalnie jako wokalistka. W 1971 roku nagrała piosenkę “Black” na soundtrack z filmu Gary’ego Williama Friedmana “The Me Nobody Knows”.

Występowała na Broadwayu, a także pojawiła się w filmach jak “Błysk” czy “Aaron Loves Angela”. Wielki przełom w jej karierze nastąpił w 1980 roku, gdy ukazał się musical “Sława” w reżyserii Alana Parkera. Dobrze oceniony przez krytyków projekt przyniósł Irene Carze nominację do Złotego Globu; zdobył też tę nagrodę w kategorii najlepsza piosenka – za utwór “Fame”, śpiewany, oczywiście, przez Carę. Nagranie wywalczyło też Oscara.

Kawałek zdobył miejsce pierwsze na listach przebojów w Wielkiej Brytanii (UK Singles Chart), Nowej Zelandii, Holandii, Irlandii, Belgii oraz USA (Billboard Dance Club Songs).

Irene Cara kontynuowała swoją przygodę z kinem muzycznym. W 1983 roku premierę miał melodramat “Flashdance” Adriana Lyne’a, w którym wykorzystano szlagier “Flashdance… What a Feeling”. Wykonywane przez Carę nagranie było wielkim hitem dookoła świata (numer jeden między innymi w USA, Australii, Kanadzie, Francji, Japonii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, RPA i we Włoszech).

Piosenka przyniosła Carze nagrodę Grammy, Oscara i Złoty Glob. Była też nominowana do statuetki BAFTA.

Irene Cara wystąpiła jeszcze w takich filmach jak “Taksiarze z Waszyngtonu”, “Gorący towar”, “Szał” (1985), “Caged in Paradiso” oraz “Cena honoru”. Powszechnie uchodzi za ikonę kina oraz świata muzyki. Ostatni album studyjny wokalistki – “Irene Cara Presents Hot Caramel” – miał premierę w 2011 roku.

Previous Article
Luther Premiera filmu

Znamy datę premiery filmu Netfliksa "Luther" - w roli głównej Idris Elba

Next Article
Serial Ted

Serialowa wersja "Teda" została nakręcona. Czekamy na premierę

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share